ABD Africom, Kuvvetlerini Somali’denTaşımak İçin Octave Quartz Operasyonu Başlattı

featured
service

26 Aralık’ta Afrika Boynuzu Durumuyla ilgili EEPA Raporu

BRÜKSEL (IDN) – ABD Africom’un, Somali’deki ABD güçlerini “şiddetli aşırılık yanlıları üzerindeki baskıyı sürdürürken ve ortak güçleri desteklerken” diğer Doğu Afrika operasyonlarına yerleştirme misyonuyla birlikte Octave Quartz (OOQ) adlı bir operasyon başlattığını bildirdi. ABD Africom, ABD’nin Afrika’daki operasyonlarının askeri komutanıdır. Operasyon Octave Quartz, Trump yönetiminin Somali topraklarında konuşlandırılan ABD ordusunun sayısının azaldığını açıklamasının ardından başladı.

ABD’nin Octave Quarts operasyonu, Makin Island Amfibi Hazır Grubu’ndan oluşuyor. Bu, USS Makin Adası saldırı gemisi (28.000 ton ve 258 metre uzunluğunda ve F-35B Lightning avcı-bombardıman uçakları II ve AV-8B Harrier ile tiltrotor MC’nin uçuş operasyonları için bir köprü) liderliğindeki amfibi bir acil müdahale grubudur. -22B Osprey).

Sudan Hükümeti, Sudan ordusunun kontrolü ele geçirdiği Etiyopya ile sınır bölgelerinin restorasyonunun tamamlandığını duyurdu.

Mısır ordusunun askeri tatbikatları ve tatbikatları, Sudan ile ortak tatbikatlar da dahil olmak üzere bölgede artan gerginlik nedeniyle yoğunlaştı.

Etiyopya’da bildirilen durum

Genel Sekreter António Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric, BM’nin Etiyopya’nın çatışmalı Tigray eyaletindeki insani ihtiyaçları değerlendirmek için iki ekip gönderdiğini belirtti. Ekiplerden biri şu anda Addis Abeba’da mahsur kalmış durumda ve ek izinler gerekiyor.

İnsani ihtiyaçları değerlendiren ikinci BM ekibi Mekelle’ye geldi, Adigrat’a gitmeyi planlıyor.

Etiyopya federal ordusunun “batı Benishangul-Gumuz bölgesinde bir katliama katılan” 42 silahlı adamı öldürdüğü bildirildi.

Etiyopya İnsan Hakları Komisyonu, SNNPR’deki (Güney Etiyopya) Konso Bölgesi ile ilgili izleme raporunu yayınlayarak, “korkunç cinayetler, yaralanmalar, yerinden edilme ve mülk tahribatı” rapor ederek “sürdürülebilir bir çözüm” gerektiği sonucuna varmıştır.

Etiyopya Ulusal Seçim Kurulu (NEBE) 26 siyasi partinin sicil kaydının iptal edildiğini duyurdu.

Etiyopya Demokrat Partisi’nin (EDP) seçimler için kaydı iptal edildi. EDP, birkaç aydır gözaltında tutulan ve geçen hafta serbest bırakılan Lidetu Ayalew tarafından kuruldu.

NEBE bugün, 2021’in ilk yarısında gerçekleşmesi beklenen Etiyopya genel seçimleri için bir seçim takvimi taslağına karar vermek için siyasi partilerle görüşüyor.

Bölgesel durum

Eritre’nin askerlerini Tigray’den çekmekte olduğu bildiriliyor.

Tigray’de bildirilen durum

Tigray’de geçici geçici bölge idaresine atanan yeni kabine üyeleri şöyle adlandırılıyor: Finans Bürosu Başkanı Dr. Kahisay Birhanu; Mühendis Alula Habteab, İnşaat, Yol ve Nakliye Bürosu Başkanı; Dr. Fasika Amdeselassie, Sağlık Bürosu Başkanı; Bay Abera Nigussie, Adalet Bürosu Başkanı; Bayan Etenesh Nigussie, İletişim İşleri Bürosu Başkanı; Bay Yosef Tesfay, Ticaret, Sanayi, Kentsel Gelişim Bürosu Başkanı; Dr. Tesfay Solomon, Eğitim Bürosu Başkanı; Dr. Gebrehiwot Legesse, Su Araştırma ve Tasarım Bürosu Başkanı; Bay Solomon Abera, Su Kaynakları Bürosu Başkanı; Bay Abrha Desta, Sosyal İşler Bürosu Başkanı; Bay Gebremeskel Kassa, Tigray Geçici İdare Ofisi Başkanı.

Tigray Sağlık Bürosu’nun yeni başkanı Dr. Fasika Amdesellaise, Mekelle’de sivillerin ölümüyle ilgili bir röportajda konuştu. Kasım ayında askeri operasyonlar sırasında çalıştığı Mekelle’deki Ayder Sevk Hastanesinde cerrah olarak görev yaptı.

 Yeni Sağlık Bürosu başkanı Dr. Fasika Amdesellaise, Wukro ve Adigrat hastanelerinin “tamamen yağmalanmış ve boş” olduğunu doğruladı.

Uluslararası boyut

Mısır, Etiyopya sınırındaki çatışmalarda Sudan’ı destekliyor.

AB, “uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları hukukunun ağır ihlalleri” endişesini dile getiriyor.

AB, “düşmanlıkların tamamen sona ermesinin, sivillerin korunmasının ve çatışmanın tüm taraflarının yardım çalışanlarının güvenliğini sağlamak da dahil olmak üzere uluslararası insani hukuku desteklemesinin büyük önem taşıdığını belirtiyor. İnsani tarafsızlık, tarafsızlık ve bağımsızlık ilkeleri doğrultusunda ihtiyaç değerlendirmelerinin yapılması, müdahale edilmesi ve yardımın izlenmesi için ülkenin tüm etkilenen bölgelerinde ihtiyaç sahibi tüm insanlara engelsiz insani erişim sağlanmalıdır. (..) Tigray ve ötesindeki tüm mülteciler ve yerlerinden edilmiş kişiler, herhangi bir zorla ve erken yer değiştirme veya geri dönüş eyleminin önlenmesi dahil olmak üzere etkin bir şekilde korunmalıdır. “

AB ayrıca, “Benishangul-Gumuz’daki etnik olarak hedeflenmiş şiddetin yanı sıra diğer tüm insan hakları ve uluslararası insancıl hukuk ihlalleri iddialarının tarafsız bir şekilde soruşturulması ve hesap verebilirliğin sağlanması gerektiği” durumuyla ilgili endişelerini dile getiriyor.

Afrika ile Avrupa Dış Programı, Afrika Boynuzu’nda barış inşası, mültecilerin korunması ve dayanıklılık konularında uzmanlaşmış, derinlemesine bilgi, yayın ve ağlara sahip Belçika merkezli bir Uzmanlık Merkezidir. EEPA, Afrika Boynuzu ve Orta Akdeniz Rotası’ndaki mültecilerin hareketi ve / veya insan kaçakçılığı ile ilgili konularda kapsamlı bir şekilde yayınladı.

Etiyopya, Eritre, Kenya, Cibuti, Somali, Sudan, Güney Sudan, Uganda ve Afrika’dan geniş bir üniversite, araştırma kuruluşu, sivil toplum ve uzman ağıyla işbirliği yapmaktadır. Anahtar derinlemesine yayınlara web sitesinden erişilebilir .

IDN, Kâr Amacı Gütmeyen Uluslararası Basın Sendikası’nın amiral gemisi kuruluşudur .

ABD Africom, Kuvvetlerini Somali’denTaşımak İçin Octave Quartz Operasyonu Başlattı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin