1. Haberler
  2. 5KITA
  3. ABD ordusunun dünya çapında vekalet savaşları yürütmek için gizli planı

ABD ordusunun dünya çapında vekalet savaşları yürütmek için gizli planı

featured
service

Bazı Batılı medya kuruluşları, ABD’nin “Gizli Plan 127” başlığı altında dünya çapında çok sayıda vekalet savaşı yürüttüğünü ve ABD dışında çeşitli programlar uyguladığını ortaya koyan belgeler yayınladı.

Bir raporda, Intercept, haber kaynağı tarafından özel olarak elde edilen belgelerin yanı sıra, ABD medyasının bir dizi eski ABD generali ve komutanıyla yaptığı röportajları, özellikle de 127 ABD askeri gücünün gizli programını ele aldığını ve birçok operasyonun dünya çapında ABD ile birlikte ABD ile birlikte bazı ortakların ve ülkelerin kapasitelerini kullanarak gizlice yürütüldüğünü bildirdi. Ve Amerikan tüzel kişilikleri ve milletvekilleri tarafından herhangi bir gözetimden arındırılmış olan bu tür operasyonların artan eğilimini anlatıyor.
Intercept, ABD özel kuvvetlerinin küçük ekiplerinin, dünya çapında bilinenden çok daha geniş bir ölçekte vekalet operasyonlarına katıldığını yazıyor. Bu öneri, The Intercept tarafından elde edilen veya bu haber sitesi tarafından yürütülen özel belgelere ve röportajlara dayanarak onaylanmıştır.

Pentagon’un Ortadoğu ve Asya-Pasifik Bölgesi’ndeki Gizli Vekalet Savaşları

2017-2020 yılları arasında ABD komandoları, ABD’nin dünyadaki vekalet savaşları bağlamında en az 23 gizli operasyon gerçekleştirdi.

Intercept ve diğer bazı ABD medya kuruluşları daha önce Pentagon’un bir dizi Afrika ülkesinde “Gizli Program 127” kullandığını bildirmiş olsa da, yeni belgelerin bulgularına göre, Pentagon’un, en azından Batı Asya ve Asya-Pasifik bölgelerinde, 2020 yılına kadar gizli programla ilgili yetkileri önemli ölçüde kullandığı ve bir şekilde rakiplerine karşı vekalet savaşları yürüttüğü ortaya çıktı. Ve düşmanları serbest bıraktı.
Genel olarak, ABD komandoları, yayınlanan istatistiklere göre, 2017 ve 2020 yılları arasında dünya çapında ABD vekalet savaşları bağlamında en az 23 gizli operasyon gerçekleştirdi.

Batı Asya’daki ABD askeri eylemlerini denetleyen hem özel kuvvetlere hem de operasyon merkezi komutanlığına komuta eden emekli dört yıldızlı ABD ordusu generali Joseph Wottel, Pentagon’un Mısır, Lübnan, Suriye ve Yemen’de Gizli 127 programının yetkisi şeklinde gizli eylemler gerçekleştirdiğini doğruladı.
İsminin açıklanmaması koşuluyla Intercept’e konuşan bir başka üst düzey ABD savunma yetkilisi, Pentagon’un sayısız gizli vekalet operasyonunun birçoğunun Irak’taki ABD özel kuvvetleri tarafından yürütüldüğünü doğruladı.
Tabii ki, ABD kuvvetleri tarafından Tons cinsinden yürütülen benzer gizli operasyonların kanıtları da var.
Intercept tarafından bu tür operasyonlarla ilgili olarak elde edilen ve sınıflandırılmış olarak sınıflandırılmış belgeler, ABD kuvvetlerinin dünya çapında gizli vekalet savaşları şeklinde gizli eylemlerinin türü ve niteliği hakkında çok ilginç bilgiler ortaya koymaktadır.

Yabancı kuvvetlere askeri eğitim ve silah teslimatı sağlanması

Gizli Program 127 şeklinde, ABD ortakları, ülkenin düşmanlarını hedef almak ve Amerika’nın hedeflerini ve çıkarlarını gerçekleştirmek için ABD’nin doğrudan yönetimi ve gözetimi altındaki misyonlara gönderilir.

Intercept tarafından elde edilen veya yürütülen belgeler ve görüşmeler, ABD komandolarının dünyadaki yabancı ve gerilla (düzenli olmayan) ortak ve müttefik kuvvetler aracılığıyla veya bunlarla birlikte çeşitli terörle mücadele operasyonları yürütmesine izin veren finansman prosedürlerinin en ayrıntılı ve ayrıntılı resmini sunmaktadır.
Bu tür operasyonlar ve bunların nerede yürütüldüğü ile ilgili temel bilgiler, gündemdeki alternatifler ve hedefler ve elbette ABD’nin operasyonlarını yürütmek için güvendiği yabancı güçler, ABD Kongresi’ndeki bu konuyla ilgili komitelerin üyeleri ve üst düzey ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından bile bilinmemektedir.
Batı medyasında çıkan haberlere göre, Gizli Program 127’nin otoritesi ve yetkisi aracılığıyla ABD, yabancı güçlere askeri eğitim, istihbarat yardımı ve silah teslimatı sağlıyor. Bununla birlikte, ABD’nin beyan ettiklerine dayanarak yerel toplulukları güçlendirmeyi amaçlayan geleneksel dış yardım programlarının aksine, ABD’li ortaklar, Sınıflandırılmış Program 127 şeklinde, ülkenin düşmanlarını hedef almak ve Amerika’nın hedeflerini ve çıkarlarını gerçekleştirmek için doğrudan ABD rehberliği ve gözetimi altındaki misyonlara gönderilmektedir.
Sınıflandırılmış Program 127 biçiminde, yabancı katılımcılar pratikte ABD kuvvetlerinin dolduramadığı boşlukları doldurmakla görevlendirilmiştir. Bu nedenle, büyük ölçüde, ABD’nin dünya çapında bir vekalet savaşları programı olarak kabul edilirler.
 

 برنامه مخفی ارتش آمریکا؛ راه انداختن جنگ نیابتی در سراسر جهان

Seri 127 programının 310 milyon dolarlık işletme maliyeti

Eski ABD komutanları, terörle mücadele olarak adlandırdıkları şey için birden fazla Gizli 127 operasyonunun kesinlikle gerekli olduğunu söylüyor.

Ülkenin gizli 127 askeri programı hakkında çok miktarda bilgiye sahip emekli ABD ordusu generalleri, ABD kuvvetlerine yönelik daha az risk ve tehditle ilişkilendirilirken militan grupları hedef almanın Pentagon yetkilileri tarafından değerlendirilen etkili bir strateji olduğunu söylüyor.
Bununla birlikte, Plan 127’nin gizli doğası, uygulanmasında, etkili ve etkili bir şekilde izlenemeyeceği ve aslında ABD Anayasası’nı ihlal ettiği konusunda ciddi endişeler doğurmaktadır.
The Intercept tarafından elde edilen belgelerden birine göre, 2017 ve 2020 yılları arasında Gizli Program 127 tarafından desteklenen çeşitli operasyonların maliyeti yaklaşık 310 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu harcama miktarı, programla ilgili 2005 yılında ve ilk başlatıldığı zaman yapılan maliyetlere kıyasla önemli bir artıştır.
Eleştirmenler, Pentagon’un 127 gizli operasyonunun etkili bir şekilde izlenmesi olasılığı nedeniyle, bu tür operasyonların ağır insan hakları ihlallerine ve ABD’nin Kongre ve Amerikan halkının bilgisi olmadan dış savaşlara girmesine yol açabileceğini savunurken, eski ABD komutanları, Gizli Operasyonlar 127’nin terörle mücadele olarak adlandırdıkları şey için kesinlikle gerekli olduğunu söylüyor.

 برنامه مخفی ارتش آمریکا؛ راه انداختن جنگ نیابتی در سراسر جهان

General Wottel: 127 Operasyonu ABD gündemlerini ilerletmek için değerlidir

Sınıflandırılmış Program 127, 2017’de Nijer’deki bir pusu sırasında dört ABD askerinin IŞİD militanları tarafından öldürülmesinden sonra izlendi ve izlendi ve bir dizi ABD’li senatör, programın doğası hakkında çok az bilgiye sahip olduğunu iddia etti.

General Wottel, Intercept’e verdiği demeçte, “127 Operasyonu’nun önemli ve değerli bir program olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bu programlar, tartışmalı yer ve yerde bulunan güçlerin kapasitesini kullanarak ABD gündemlerini ilerletmek için zemin sağlıyor.”

Sınıflandırılmış Program 127, 2017’de Nijer’deki bir pusu sırasında dört ABD askerinin IŞİD militanları tarafından öldürülmesinden sonra başlangıçta izlendi ve izlendi ve bir dizi üst düzey senatör, programın doğası hakkında çok az bilgiye sahip olduğunu iddia etti.
Kamerun ordusundan kötü şöhretli ve şiddetli birimlerle Gizli Program 127 şeklinde faaliyet gösteren ABD kuvvetleri arasında birçok gizli iletişim raporu zaten var. ypg, insanlığa karşı suç işlediği için yıllardır ağır uluslararası eleştiriler altında ve ABD’nin onunla işbirliği ülke için utanç verici.

Beyaz Saray, bir yıldan fazla bir süredir, Intercept’in haber sitesine, gizli Operasyonlar 127 şeklinde faaliyet gösteren ABD kuvvetlerinin performansını açıklığa kavuşturmak için herhangi bir bilgi vermeyi reddetti.
ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Patrick Ivans, “Bu alanla ilgili tüm konular Savunma Bakanlığı’nın görevleri kapsamındadır” dedi.
Bu, Pentagon ve ABD Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın da gizli Program 127’nin doğası hakkında herhangi bir yorumdan kaçınmasının ardından geldi.
Bu bağlamda, ABD Özel Kuvvetler Komutanlığı, Intercept tarafından yayınlanan materyallere hitaben yaptığı bir pozisyonda, “Gizli Plan 127 ve ilgili çeşitli operasyonlar hakkında herhangi bir bilgi vermiyoruz. “Bunun temel nedeni, programın Amerika Birleşik Devletleri’nin sınıflandırılmış ve sınıflandırılmış belgeleri ve alanları arasında yer almasıdır.”

İstenmeyen savaşları tırmandırmak ve askeri araçların yasadışı kullanımı

Bu tür operasyonlar istenmeyen savaşların tırmanmasına ve hatta askeri araçların yasadışı ve gayrimeşru kullanımına yol açabilir. Gizli Plan 127’nin çeşitli operasyonlarının gözetiminden arındırılmış bir atmosferde olması muhtemel bir sorun

Eleştirmenler, Gizli Program 127’deki şeffaflık eksikliğine saldırırken, programın ABD barış ve güvenliği ve uluslararası çevre üzerindeki etkilerine özellikle işaret ediyorlar.
Bu tür operasyonların istenmeyen savaşların tırmanmasına yol açabileceğini ve hatta askeri araçların yasadışı ve gayrimeşru kullanımına yol açabileceğini söylüyorlar. Gizli Plan 127’nin operasyonlarının herhangi bir gözetiminden arındırılmış bir atmosferde olması muhtemel bir sorun.
Sınıflandırılmış Program 127’ye gelince, ABD tüzel kişiliklerinin üyelerinin aslında bu program biçiminde geçtiklerinden daha az gözetim ve bilgiye sahip oldukları açıktır.
Bazı durumlarda bile gereksiz güç kullanımına ve ABD Anayasası hükümlerinin ihlal edilmesine yol açabilecek bir konu.
Bunu yaparken, bir ABD savunma yetkilisi, Pentagon’un ve 127 program alanındakilerin gereksiz ve elbette yasadışı vakalarda ABD’ye yakın askeri güçleri ve vekilleri kullandıklarına dair ciddi şüphelerin olmasının birçok nedeni olduğunu söylüyor. Sadece temel insan hakları ihlallerine yol açmakla kalmayıp, aynı zamanda ABD Anayasası hükümlerine de aykırı bir konu.

Kaynaklar:

https://theintercept.com/ 2022/07/01/Pentagon-127e-vekalet savaşları

https:// 21 stcenturywire.com/ 2022/07/04/washington-has-conducted-at-least 23-secret-proxy-wars-since-2017/

https://global.chinadaily.com.cn/a/ 202207/06/WS62c5764ca310fd2b29e6acb0.html

https://ussanews.com/ 2022/07/04/Washington-has-conducted-at-least 23-secret-proxy-wars-since-2017/

Kaynak:irna.ir

ABD ordusunun dünya çapında vekalet savaşları yürütmek için gizli planı
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin