ABD ve Avrupa Maymun Çiçeği Vakalarını Kaydetti: Hastalık Hakkında Ne Biliniyor? Ne kadar tehlikeli? Tedavisi var mı?

featured
service

Son haftalarda, diğerlerinin yanı sıra Birleşik Krallık, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerde vakalar tespit edildi.

7 Mayıs’tan bu yana, Avrupa’da maymun çiçeği varlığı tespit edilmiştir. O gün Birleşik Krallık alarmı çaldı ve Avrupa topraklarındaki ilk vaka hakkında uyardı. Günler geçtikçe kayıtlı vakalar dokuza yükseldi. Sonra beş vakayı doğrulayan ve bir puanı çalışma altında tutan Portekiz’in sırası geldi. Bu haftanın ortasında, sekiz şüpheli vakayı araştırdığını bildiren İspanya’ydı, sonunda yedi doğrulanmış ve 22 bekleyen çalışma oldu.

İsveç Halk Sağlığı Ajansı da Stockholm bölgesinde doğrulanmış bir vaka konusunda uyardı. Avrupa dışında, son saatlerde, ABD’de de Massachusetts eyaletinde bir vaka tespit edildiği ortaya çıktı. Bu yakın zamanda Kanada’ya seyahat etmiş bir adam.

Nadir durumlarda Avrupa kıtasında tespit edilen, neredeyse her zaman enfeksiyonun bulaştığı Afrika kıtasına yapılan gezilerle bağlantılı olan çok nadir bir enfeksiyondur. İşte bu hastalık hakkında bilinenler.

Çiçek hastalığı ortadan kaldırılmadı mı?

Evet, çiçek hastalığı 42 yıldır yok edildiği düşünülen bir hastalıktır. Birkaç bin yıl boyunca insanlığı tahrip eden, dünya nüfusunu birkaç kez yok eden bir vebaydı. Sadece yirminci yüzyılda yaklaşık 300 milyon insanı öldürdüğü tahmin edilmektedir.

Wikimedia / ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri

On sekizinci yüzyılın sonunda çiçek hastalığına karşı ilk modern aşı yaratıldı, ancak kitlesel aşılama kampanyalarının başlatıldığı geçen yüzyılın 60’lı yıllarına kadar değildi. 1977’de doğal olarak sözleşmeli son çiçek hastalığı vakası vardı ve 1980’de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) küresel eradikasyonunu onayladı.

Maymun çiçeği, başka bir virüs olan maymun çiçeği tarafından üretilir, ancak insanlarda çiçek hastalığına neden olan virüsle, variola virüsüyle aynı aileye aittir.

Maymun çiçeği ilk ne zaman tespit edildi?

Maymun çiçeği veya maymun çiçeği ilk olarak 1958’de laboratuvar testleri için kullanılan maymunlarda tespit edildi. Daha ileri araştırmalar, tavşanlar gibi diğer hayvanların ve esas olarak virüsün ana rezervuarı olarak kabul edilen sincaplar, sıçanlar ve fareler gibi kemirgenler gibi bu virüsü taşıdığını bulmuştur..

Bununla birlikte, bir insanın bu virüsle enfeksiyonu, birkaç yıl sonra, 1970 yılında, o zamandan beri kaydedilen salgınların çoğunun meydana geldiği Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde tanımlanmamıştır.

Sadece Afrika’da kayıtlı mı?

Maymun çiçeği, Afrika kıtasının bir kısmının, özellikle Batı ve Orta Afrika’nın endemik bir enfeksiyonu olarak kabul edilir. Bununla birlikte, son zamanlarda bilimsel topluluk yayılması konusunda endişelenmeye başlamıştır..

Şu anda yılda en fazla vaka kaydeden ülkelerden biri, paradoksal olarak kıtadaki en gelişmiş ve zengin ülkelerden biri olan Nijerya’dır. Böylece, Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi’nin (NCDC) son raporuna göre, ülke son beş yılda 8 ölüme neden olan bu hastalığın 558 vakasını kaydetti.

Gettyimages.ru

Bu ayın başına kadar, Birleşik Krallık alarmı çalana kadar, bugün Avrupa’da yayıldığına dair bir kayıt yoktu. 7 Mayıs’ta kaydedilen vaka, Nijerya’ya seyahat eden bir hastayla ilgilidir..

Son haftalardaki vakalardan önce, bu hastalık Afrika dışındaki sadece dört ülkede belgelenmişti: ABD, İngiltere, İsrail ve Singapur. En son geçen yılın Temmuz ayında, 2003’ten beri dava kaydetmemiş bir ülkede, ABD’nin Dallas ilçesindeydi.

Virüsün hayvanlar ve insanlar arasındaki sıçraması nasıl gerçekleşir?

İlk insan enfeksiyonu, ormanlık alanlarda virüsü taşıyan hayvanlarla veya kontamine etleriyle yakın temasa geçtiklerinde ortaya çıkar. Bu bulaşmanın olağandışı ve sınırlı olduğu tahmin edilmektedir..

Öte yandan, insanlar arasındaki bulaşma, virüs tarafından enfekte olan kişinin sıvıları, mukoza zarları, atılımları veya tükürüğü ile temas ettiğinizde meydana gelir. Bu nedenle bulaşma, dışkı yoluyla viral atılım ve cinsel ilişkiye girmenin yanı sıra anneden fetüse plasenta yoluyla da ortaya çıkabilir.

Şimdiye kadar bir toplulukta belgelenen en uzun bulaşma zinciri, kişiden kişiye altı ardışık enfeksiyona ulaştı.

Maymun çiçeğinin insan belirtileri nelerdir?

İnsanlarda bu hastalığın semptomları, daha hafif olmasına rağmen, ortadan kaldırılmış çiçek hastalığınınkilere benzer ve kuluçka süresi 5 ila 21 gün arasında değişebilse de, enfeksiyon meydana geldikten yaklaşık 6 ila 13 gün sonra gelişmeye başlar.

İlk belirtiler ateş, baş ağrısı, yorgunluk, kas ve sırt ağrılarının yanı sıra şişmiş lenf düğümleridir. Bu son semptom, onu lenfadenopatinin nadir olduğu insan çiçek hastalığından ayıranlardan biridir.

Allen Sullivan / AP

Bir ila üç gün sonra, genellikle yüzünde başlayan ve daha sonra vücudun diğer bölgelerine yayılan bir döküntü ortaya çıkmaya başlar. Yüzden sonra, vakaların% 95’inde, bu lezyonların ortaya çıktığı en sık yerler, cinsel organlar da dahil olmak üzere diğer yerlerde görünebilmesine rağmen,% 75’inde eller ve ayak tabanlarıdır.

Döküntü, bir kabuk oluşturana ve sonunda düşene kadar farklı aşamalardan geçen sıvı dolu şişkinlikler şeklini alır. Ortalama olarak, hastalık 2 ila 4 hafta arasında sürer ve hastalar yüksek bulaşma seviyeleri nedeniyle izolasyon ünitelerinde tedavi edilmelidir.

Bir aşı veya tedavi var mı?

Expertos se adentran en el Congo en busca del asesino silencioso que tiene en jaque a la ciencia

Şu anda bu enfeksiyon veya semptomları hafifletmek için olanların ötesinde herhangi bir spesifik tedavi için bir aşı yoktur.

Bununla birlikte, insan çiçek hastalığı aşılamasının maruz kalmadan önce ve sonra kullanılabileceği ve DSÖ’ye göre maymun çiçeğini önlemede% 85’e kadar etkili olduğu bilinmektedir, bu nedenle çocuklukta çiçek hastalığına karşı aşılanan insanlar daha hafif hastalıklar yaşayabilir.

1970’ten beri bilinen çeşitli salgınların vaka ölüm oranı, çoğunlukla küçük çocukların kurban olarak kullanıldığı %1 ila 11 arasındadır.

Bu virüsün size bulaştığından ne zaman şüpheleniyorsunuz?

Uzmanlar, üç durum birleştiğinde bu virüsle bir enfeksiyondan şüphelenilmesini önermektedir. Birincisi, vücudun herhangi bir yerinde belirgin bir nedeni olmayan bir döküntünün ortaya çıkmasıdır. İkincisi, ateşten şişmiş lenf düğümlerine kadar bu enfeksiyon tarafından üretilen hastalıkla ilişkili semptomların ortaya çıkmasıdır.

Yakınsaması gereken üçüncü durum bu üçünden biridir: semptomların başlamasından önceki 21 gün içinde doğrulanmış veya olası bir vaka ile bir bağlantının varlığı, İspanyol Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Derneği’ne göre. eşcinsel ilişkileri olan erkekler veya semptomların ortaya çıkmasından önceki üç hafta içinde bu hastalığın endemik olduğu Afrika bölgelerine bir gezi yapmış olmalı.

Kaynak:actualidad.rt.com

ABD ve Avrupa Maymun Çiçeği Vakalarını Kaydetti: Hastalık Hakkında Ne Biliniyor? Ne kadar tehlikeli? Tedavisi var mı?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin