1. Haberler
  2. KITALARDAN
  3. ABD’nin Ohio eyaletinde Boğaziçi direnişine destek gösterisi

ABD’nin Ohio eyaletinde Boğaziçi direnişine destek gösterisi

featured
service

Ohio Eyalet Üniversitesi’ndeki ve Ohio’da yaşayan Boğaziçi mezunları da Ohio eyaletinin başkenti Columbus’ta bir destek eylemi düzenledi

ABD’nin Ohio eyaletinde Boğaziçi direnişine destek gösterisi

Amerika’nın çeşitli eyalet ve şehirlerinde, AKP’li Melih Bulu’nun kayyum rektör olarak atandığı Boğaziçi Üniversitesi’nde süren direnişe destek eylemleri düzenlenmeye devam ediyor.

Ohio Eyalet Üniversitesi’ndeki ve Ohio’da yaşayan Boğaziçi mezunları da Ohio eyaletinin başkenti Columbus’ta bir destek eylemi düzenledi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne yönelik bu dayatmanın bilime ve özgürlüklere karşı bir uygulama olduğunun altını çizen göstericiler, Boğaziçi’nin direnişçi öğrencilerine ve akademisyenlere uygulanan baskıları da kınadı.

Eylemde mem İngilizce hem de Türkçe okunan bildiri şöyle:

Bizler Ohio’da yaşayan Boğaziçi Üniversitesi mezunları ve destekçileri olarak, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyelerinin 4 Ocak’tan bu yana yürüttüğü haklı mücadelelerine destek vermek amacıyla bugün burada toplandık. Tüm üniversitelerde rektör seçimlerinin demokratik ve şeffaf süreçlerle belirlenmesi gerektiğine inanıyor ve en son örneğini Boğaziçi Üniversitesi’nde gördüğümüz bu anti-demokratik uygulamanın üniversitelerin bilimsel özgürlük ve akademik özerkliği ilkelerine aykırı olduğunu düşünüyoruz. Barışçıl protestolar gerçekleştiren öğrencilere yönelik şiddet ve baskı uygulamalarını kınıyoruz. Üniversitelerin özerkliği ve bilimsel özgürlük için mücadele eden bütün Boğaziçili arkadaşlarımız ve hocalarımızın yanında olduğumuzu belirtmek isteriz.

Tüm Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri olarak taleplerimizi bir kez daha yinelemek istiyoruz:

  • Barışçıl yollarla tepkilerini ifade eden öğrencilerimize yönelik gözaltı, tutuklama ve ev hapsine son verilmesi.
  • Kayyum Melih Bulu’nun istifa etmesi
  • Bu süreçte akademisyenlerin ve öğrencilerin haklı taleplerini ifade etmeleri sebebiyle karalanmalarının ve hedef gösterilmelerinin önüne geçilmesi.
  • Rektörün, üniversite bileşenlerinin sürece dahil olduğu, demokratik seçim ile belirlenmesi.
  • Yeni fakülte açılması vb. gibi üniversitenin yapısını temelden etkileyecek konularda üniversite içi özerk ve etkin mekanizmaların kullanılmasına devam edilmesi.
ABD’nin Ohio eyaletinde Boğaziçi direnişine destek gösterisi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin