1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Almanya’da savaş protestoları: Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı kınandı

Almanya’da savaş protestoları: Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı kınandı

featured
service

Sendikalar Birliği ve Barış İnisiyatifi’nin acil  eylem çağrısı üzerine Almanya’nın birçok şehrinde, akşam saatlerinde, yoğun katılımlı protestolar gerçekleşti

Almanya’da savaş protestoları: Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı kınandı

Günlerdir, devlet yöneticilerinin “satranç hamleleri” görüntüsünde yayılan açıklamaları, Ukrayna’ya savaş açılıp kan dökülmesiyle nihayetlendi. Açıklamalar havada uçuşurken, Ukrayna halkı yine bir kanlı savaşa gözlerini açtı.

Sendikalar Birliği ve Barış İnisiyatifi’nin acil  eylem çağrısı üzerine Almanya’nın birçok şehrinde, akşam saatlerinde, yoğun katılımlı protestolar gerçekleşti.

Saatte 50-60 kilometrelik bir hızla başlayan fırtına ve yoğun dolu yağışına rağmen insanlar meydanlara döküldü.

Bu hava şartlarına rağmen, eyleme katılan insanlar bebeklerini ve çocuklarını da yanlarında getirmişlerdi.

Afrika ülkelerinden Latin Amerika ülkelerine, Rusya Federasyonu’nda yer alan sayısız ülkeye, Ortadoğu coğrafyasından göç edenlere onlarca ülkeden yüzlerce insan savaşa dur demek için bir araya geldi.

Sendikalar Birliği ve Barış İnisiyatifi adına kısa konuşmalar yapıldı. Bu konuşmalarda şunlar ifade edildi:

Emperyalist-kapitalist ülkeler arasındaki hiçbir anlaşmazlık, direk kendilerinin başlattığı savaşlarla insan ölümlerine sebep olmalarını haklı çıkarmaz. Hangi ülkenin hangi ülkeye silah desteği vereceğini tartışmak yerine, halkların mağduriyetine el uzatmak ve onların yanında olduğumuzu belirtmek için buradayız. Kâr amacıyla yürütülen tüm işgal savaşlarının karşısındayız. Ukrayna’da hayatını kaybedenlerin ailelerinin-yakınlarının acısını yüreğimizin en derinlerinde hissetmekteyiz. Yağma-talan politikalarına, kâr amacıyla sürdürülen tüm savaşlara ve sürekli yoksul halkların tepesine indirilen bombalara hayır diyoruz! Pazarlarınızı büyütmek için büyüttüğünüz bu can pazarlarına hayır diyoruz! Savaş asla siyasetin bir aracı olmamalıdır!

Alman-Rus Kültür Merkezi tarafından da bu işgale karşı şöyle bir konuşma yapıldı:

”Bir kısmımız Rusya’da yaşayan Alman kökenli insanlardık. Almanya’ya geldik ve Rusya’da olmayan birçok hakkımızı burada edindik. Biz sadece Moskova’dan gelenler değiliz. O coğrafyadaki çeşitli ülkelerden gelenleriz. Çocuklarımıza Rusça öğretiyoruz ancak ülkelerimizin dillerini de öğretiyoruz. Her Ukrayna işgali sırasında çocuklarımıza, bu savaşların sadece halka zarar verdiğini anlatmaya çalışıyoruz. Ukraynalı arkadaşlarımız da burada. Onlar bugün, bütün gün ailelerine ne olduğunun paniğiyle yaşadılar. Yarın da böyle geçecek. Sadece saldırılan bölgede değil, tüm Ukrayna ve çevresindeki ülkelerde büyük bir panik yaşanıyor. Savaş nereye kadar sıçrayacak, bilemiyoruz. Ve biz, iktidarlarını pekiştirmek üzere halklar üzerinde şiddet denemelerinden vazgeçmeyen, böcek gibi insan öldüren bu savaş makinesine dur diyoruz. Yeter artık! Yoksul halka reva gördüğünüz sadece acı ve ölüm! Yeter artık!”

Kaynak:sendika.org

Almanya’da savaş protestoları: Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı kınandı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin