Amerikan imparatorluğunun nihai hedefi Rusya değil, Çin’dir.

featured
service

Bugün tüm denklemler emperyalistlerin dünyayı yeniden paylaşması üzerine kurulmaktadır. Sadece gelişen teknoloji ve sermayenin kontrolsüz değişkenlikleri sistemin yeniden ve yeni esaslar üzerinden düzenlenmesi ile mevcut kurulu olanın sunduğu avantajlardan vazgeçmek istemeyenlerin sahip olduklarını ince eleyip sık dokuyarak uyguladıkları hamlelerle biraz daha içiçe geçen taktikler ve stratejik saldırı öncesi mevzii, müttefikler ve güç toplama çabasıdır. Ukrayna’nın satranç tahtasında ki yeri bu minvalde sondan bir yada birkaç adım öncesi kurulu tuzakta yem olmaktır. Bunu farklı makalelerle çeşitli kesimlerin bakış açılarını sitemize taşıyarak zenginleştirmeye ve herzaman yolun düz bir hatta ilerlemediğini göstermeye çalıştık. Emperyalistler ekonomik konseptleri, krizleri, sermaye ve meta yoğunlaşmasından doğan birikimlerini eritme ve bu fasit daire içinde sonlarını da büyük bir hızla hazırlayan aç gözlülüklerinin, doymak bilmez hegomonya hırslarının gereklerini kah geçici uzlaşmalarla kah düşük yoğunluklu savaş ve vekalet savaşları ile yerine getirmede esas olarak başarısızdırlar. Bu nedenle O herşeyin bir kez daha yeniden altüst edilmeden kan ve barut ikliminin imbiğinden geçmeden elde edilecek sonuçlarla tatmin olamayacak kadar gerilmiş çelişkilerin akkorunu ellerinde tutuyorlar. Satranç tahtasında ki tüm hamlelerin ve serüvenin üzerine kurulduğu stratejinin aslarına işaret ediyor bu yazı. Okuma ve tartışma da hamasetin yada basma kalıp düşüncelerin ilerisine taşımaya hizmet edeceği düşüncesindeyiz. Devrimci Demokrasi

*****

Caitlin JOHNSTONE

Pentagon, kamuoyuna ve hükümete ABD savaş makinesinin planlaması, pozisyonları, gelişmeleri ve ilgi alanları hakkında genel bir bakış sunmak için her dört yılda bir hazırlanan en son Ulusal Savunma Stratejisi’ni (SDN) yayınladı.

Moskova’nın saldırgan tutumu ve ABD’nin bu yılki güç ittifakı göz önüne alındığında, Rusya’nın Lig 2022’de bir numaralı düşman olacağı düşünülebilir, ancak bu bir hata olur. ABD Savunma Bakanlığı burayı yıllardır işgal eden aynı ulus için ayırıyor: Çin.

Antiwar’dan Dave DeCamp şunları yazıyor: :

Milletler Cemiyeti’nin tamamı hala gizli tutuluyor, ancak Pentagon, belgede “Çin Halk Cumhuriyeti’nin (ÇHC) en önemli stratejik rakibimiz ve bakanlık için en büyük meydan okuma olmasıyla caydırıcılığı desteklemek ve güçlendirmek için acilen harekete geçeceğini” söyleyen bir bilgi formu yayınladı.

Bilgi formu Pentagon’un dört önceliğini özetliyor:

  • ÇHC’nin yarattığı büyüyen çok alanlı tehdide göre vatanın savunulması.
  • Amerika Birleşik Devletleri’ne, müttefiklere ve ortaklara karşı stratejik saldırıları caydırmak
  • Saldırganlığı caydırmak, gerekirse bir çatışmada galip gelmeye hazır olmak, ÇHC’nin Hint-Pasifik bölgesindeki meydan okumasına ve ardından Rusya’nın Avrupa’daki meydan okumasına öncelik vermek
  • Dayanıklı bir ortak kuvvet ve savunma ekosistemi oluşturmak.

Pentagon, Çin’in endişelerin merkezinde olmasına rağmen, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle “akut tehditler” oluşturduğunu söylüyor” diye yazan DeCamp, imparatorluğun Moskova’yı ikinci kademe bir düşman olarak gördüğünü gösteriyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile yaptığı görüşmeden önce, ABD’nin merkezi imparatorluğunun Moskova ile olan gerçek sorununu açıkça gösteren açıklamalar yaptı.

Lavrov Çarşamba günü Çin hükümetine verdiği demeçte, “Biz, sizinle ve destekçilerimizle, çok kutuplu, adil ve demokratik bir dünya düzenine doğru ilerleyeceğiz” dedi.

Bayanlar ve baylar, son beş ya da altı yıldır Rusya hakkında bu kadar çok histerik çığlık duymamızın gerçek nedeni budur. Rus bilgisayar korsanları hakkında hiçbir zaman bir soru sorulmadı. Kremlin’den bir çiş bandı da yok. Ne de koz kulesi. Afganistan’da GRU bonusları da yok. Manafort, Flynn, Bannon, Papadopoulos veya haftanın diğer Russiagate soyadlarında da değil. Ukrayna bile değil. Bütün bunlar, ABD istihbarat karteli tarafından, çok kutuplu bir dünyanın ortaya çıkmasını önlemek için Rusya ve Çin’e karşı nihai bir hesaplaşmaya destek üretmek için manipüle edilen anlatı yapılarıdır.

Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana, ABD hükümeti, dünya için emperyal gündemine meydan okuyabilecek herhangi bir gücün ortaya çıkmasını önlemeyi amaçlayan bir politika uyguladı. (Birinci) Soğuk Savaş sırasında, Henry Kissinger gibi imparatorluk yöneticileri tarafından teşvik edilen strateji, Çin’i SSCB’den uzak tutma zorunluluğundan dolayı mahkemeye vermekti. O zaman, Çin ile ABD arasındaki ticari bağların her iki ülkedeki bazı bireyler için muazzam karlara ve bugün Çin’in ABD’yi ekonomik bir süper güç olarak geçmesine izin veren servet akışına yol açtığını gördük.

SSCB’nin çöküşünden sonra, Çin ile iyi şartlarda kalma ihtiyacı da ortadan kalktı ve sonraki on yıllar Pekin ile çok daha çatışmacı bir ilişkiye ani bir dönüş gördü.

Tarihin bir gün Amerikan imparatorluğunun en büyük stratejik hatası olarak kabul edebileceği bir tarihte, imparatorluğun yöneticileri, Sovyet sonrası Rusya’nın, yeni düşman bir numaralı Çin’e karşı bir silah olarak kullanılabilecek uşak bir emperyal devlet olarak satın alınmasını öngördüler. Bunun yerine, tam tersi oldu.

Eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, geçen yıl Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu’na verdiği demeçte, “yıllardır Rusya’nın Batı’ya daha yakın hareket etmeye, sınırındaki sorunlar nedeniyle, Çin’in yükselişi nedeniyle Avrupa, BİRLEŞİK Krallık, ABD ile olumlu ilişkiler kurmaya daha istekli olacağını duyduğunu söyledi. Ama olan bu değildi.

Clinton, “Gördüğümüz bu değildi” dedi. Bunun yerine, Putin’in belki de Çin’e daha fazla sarılmak için ortak bir çaba gösterdiğini gördük.”

İmparatorluk, Moskova’nın imparatorluk tahtına sürünmek için kendi başına gelmesini beklerken, iyi niyet kurmaya ve dostluğunu kazanmaya çalışmak için gerçek bir çaba sarf edilmedi. NATO genişlemeye devam etti ve imparatorluk küresel fetih oyunlarında giderek daha saldırgan ve savaşçı hale geldi. Bu hata, aynı anda iki ayrı güce karşı dünya egemenliği için savaşmak zorunda olan stratejistin nihai kabusuna yol açtı. İmparatorluğun mimarları, Moskova’nın Pekin’den Washington’dan korktuğundan daha fazla korkacağını yanlış tahmin ettikleri için, uzmanların yıllardır işaret ettiği Çin’in ekonomik gücü ile Rusya’nın askeri gücü arasındaki tandem sadece daha da yakınlaştı. .

Ve şimdi Rus ve Çinli yetkililer çok kutuplu bir dünya yaratma planlarını açıkça tartışırken, Çinli uzmanlar ABD imparatorluğunun Ukrayna’nın işgali üzerine Pekin’i Moskova’yla karşı karşıya getirme yönündeki şeffaf taktikleri hakkında şaka yapıyorlar:


Daha sonra seninle savaşmaya odaklanabilmem için arkadaşınla savaşmama yardım edebilir misin?

İmparatorluğun büyük satranç tahtasında Rusya kraliçedir, ancak Çin kraldır. Satrançta olduğu gibi, bir başarısızlığı daha kolay ve sıkıcı bir şekilde elde etmek için rakibin en güçlü parçasını ortadan kaldırmak yararlıdır, Amerikan imparatorluğuna Çin’in dost nükleer süper gücünü devirmeye çalışması ve Consortium News’in genel yayın yönetmeni Joe Lauria’nın yakın zamanda yazdığı gibi, “Moskova’ya Yeltsin benzeri bir kukla geri getirmesi” tavsiye edilir.

Temel olarak, zamanımızın büyük uluslararası haberciliğinde gördüğümüz tek şey, çok hızlı ve radyoaktif bir üçüncü dünya savaşı olasılığıyla flört etmek anlamına gelse bile, tek kutuplu egemenliğin ne pahasına olursa olsun sürdürülmesi gerektiği inancını benimsemiş bir imparatorlukla kafa kafaya çatışan çok kutuplu bir dünyanın yükselişidir.

Bu, Amerikan hegemonyasının son haritasıdır. Kontrolü ele geçirme şansını kalıcı olarak kaybetmeden önce kontrolü güvence altına almak için son çabası. Düzenli olarak okuduğum birçok anti-emperyalist uzman, bu çabanın başarısızlığı konusunda oldukça emin görünürken, şahsen bu tahminlerin belki de biraz erken olduğunu düşünüyorum. Satranç taşlarının hareket etme şekli, bir planın yürürlüğe konmuş gibi görünmesini sağlıyor ve başarılı olma şansı olmadığını düşünmeselerdi bu planı düzenleyeceklerini sanmıyorum.

Açık görünen bir şey, imparatorluğun Çin’in yükselişini durdurma şansına sahip olmasının tek yolunun, tüm dünya için hem son derece yıkıcı hem de varoluşsal olarak tehlikeli olacak manevralardan geçtiğidir. Bugün işlerin çılgınca olduğunu düşünüyorsanız, emperyal görüş hattının Pekin’e taşınmasını bekleyin.

Caitlin Johnstone

Kaynak: legrandsoir.info

Amerikan imparatorluğunun nihai hedefi Rusya değil, Çin’dir.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin