Ankara kadın platformu: 8 Mart’ta alanlarda olacağız!

featured
service

Haber Merkezi: Ankara Kadın Platformu bugün gerçekleştirdiği basın toplantısı ile 8 Mart’ta sokaklarda olacağını duyurdu.

Ankara Kadın Platformu adına okunan açıklamada tüm kadınlara “Ayrımcılığa, yoksulluğa, erkek ve devlet şiddetine karşı özgürlüğümüz için isyandayız!” şiarıyla 8 Mart’ta saat 14.30’da Sakarya Meydanın’da buluşma çağrısı yapıldı.

Açıklamayı Ankara Kadın Platformu adına Esma Çağlak okudu. “Mücadelelerini isyan tarihine yazdıran kadın işçilerin direnişi bugün tüm dünya kadınlarına ilham oluyor. Bizler de bir kez daha buradan yaşamlarımızı çalmak isteyenlere karşı ‘Buradayız’ diyoruz!” şeklinde başlayan açıklamada İpek Er’e tecavüz ederek intihara sürükleyen astsubay Musa Orhan’ı erkek egemen devletin tüm aygıtlarıyla koruduğu ifade edilirken “Melek İpek gibi hayatını savunan, ölmemek için öldürmek zorunda kalan kadınlar haksız ve hukuksuzca cezalandırılıyor!” cümlesine yer verildi.

“Türk-Sünni, heteroseksüel, beyaz ve erkek kimlikleri dışında kalan herkesi kriminalize etmeye adeta ant içmiş halde, kadınları ve LGBTİ+’ları nefret söylemleriyle hedef gösteriyor, saldırıya uğramalarına ve öldürülmelerine göz yumuyor. Ne yaparlarsa yapsınlar bizler tüm renklerimizle yan yana olmanın coşkusuyla tüm LGBTİ+ fobik saldırılara karşı birlikte direneceğiz!” ifadeleriyle açıklamada devletin LGBTİ+’lara ve kadınlara yönelttiği saldırılara karşı dayanışma ve mücadele vurgusu yapıldı.

Pandemi ile derinleşen krizin kadınlara yansımasına açıklamada “Pandemiyle birlikte kadın işsizliği artarken, kadınlar daha fazla yoksullaşıyor ve kamusal alandan giderek uzaklaştırılıyor. Pandemi sürecinde işten çıkarma yasağını bertaraf etmek için KOD-29 adı altında birçok işçi emekçi kadın, cinsiyetçi uygulamalar sonucu işten çıkarıldı” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada “Bugün erkek ve devlet şiddeti her yerde! Kürt illerinde kadınlar, tecavüz politikalarıyla sindirilmeye çalışılıyor.” denilerek kadınlara yöneltilen devletin kadın düşmanı savaş politikaları ve şiddeti teşhir edildi.

Yapılan açıklamada 1-4 Ekim tarihinde Dersim’de başı kesilerek katledilen ve otopsi raporu gizlenen kadın Halk Savaşçısı Gökçe Kurban’da somutlaşan devletin kadın düşmanlığına “Örgütlü mücadele veren kadınlar her alanda devlet şiddetinin hedefi oluyor. Ekin Wan’dan sonra Gökçe Kurban’ın da kadın bedenine yönelik cinsel ve fiziksel işkence sonucunda katledilmesi devletin kadın düşmanlığının somut örneğidir!” ifadeleriyle yer verildi.

Açıklama erkek ve devlet şiddetine, yoksulluğa, krize, kadın ve LGBTİ+ düşmanlığına ve tüm saldırılara karşı kadınlara yapılan mücadele, örgütlenme ve 8 Mart’ta sokakta olma çağrısı ile son buldu: “Tüm kadınları 8 Mart’ı coşkumuzla, isyanımızla sokaklarda karşılamaya çağırıyoruz. 8 Mart pazartesi günü saat 14.30’da Sakarya meydanında buluşuyoruz.”(YD)

Ankara kadın platformu: 8 Mart’ta alanlarda olacağız!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin