Ankara’da Afgan kadınlara destek eylemi: “Dayanışmamız sınır tanımaz”

featured
service

Ankara Kadın Platformu, Taliban’ın Afganistan yönetimini fiili olarak ele geçirmesinin ardından şeriatçı yönetime karşı Afgan kadınlarla dayanışma eylemi yaptı. Yüksel Caddesi’nde toplanan kadınlar, polisin Yüksel Caddes’nde eylem yaptırmamasının ardından eylemlerini Sakarya Caddesi’ne taşıdı. Sakarya Caddesi’nde yapılan basın açıklamasının ardından eylem sonlandırıldı

Ankara’da Afgan kadınlara destek eylemi: “Dayanışmamız sınır tanımaz”

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban güçleri tüm Afganistan halkının yaşam hakkını tehdit ediyor. Afganlar çektikleri videolar ve sosyal medya paylaşımlarıyla Taliban tarafından öldürüleceklerinden korktuklarını anlatarak yardım ve dayanışma çağrısı yapmaya devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar ve LGBTİ+’lar Afganlar için eylemlere devam ediyor. Geçen hafta boyunca İstanbul, Kocaeli, Antalya, İzmir, Adana ve Bursa’da yapılan eylemlerde dayanışmanın sınır tanımadığı vurgusu yapıldı. Ankara’da da Ankara Kadın Platformu, saat 19.00’da Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önüne çağrı yaptı.

Ankara polisinden Yüksel Caddesi yasağı

Yüksel Caddesi’nde toplanmaya başlayan kadınların etrafı polisler tarafından sarıldı. Polis, kadınlara Yüksel Caddesi’nde eylem yaptırmayınca kadınlar eylemlerini Sakarya Caddesi’ne taşıdı.

Kadınlar, Yüksel Caddesi’nden Sakarya Caddesi’ne doğru yürüyor

Selanik Sokak üzerinden Sakarya Caddesi’ne yürüyen kadınlar, Çankaya Belediyesi önünden itibaren yürüyüşlerine sloganlarla devam etti. Polisin sloganları engelleme girişimi kadınların kararlı duruşuyla boşa çıkarıldı. Sakarya Caddesi’nde toplanan kadınlar burada bir basın açıklaması yaptı.

Kadın dayanışması sınır tanımıyor!

Yapılan açıklamada ABD emperyalizminin Afganistan’da yarattığı yıkımın bugün yaşananların temel gerekçesi olduğu belirtilirken Taliban’ın dinci gerici politikalarına karşı bütün dünyada ses çıkarılması gerektiği ifade edildi. Taliban’ın şeriatçı yönetimine karşı kadınların yükselttiği çığlığa karşı “Hayatlarını, eğitim haklarını, siyasete katılma haklarını, özgürlüklerini isteyen; haklarından vazgeçmek istemeyen Afganistanlı kadınların seslerine ses olmak için bugün sokaktayız” diyen kadınların açıklamasının son kısmı ise şöyle:

“Taliban’ın inancıyla ters yanımız yok” diyen şimdi de Taliban’la irtibat halinde olduğunu açıktan ilan eden 12. Cumhurbaşkanına sesleniyoruz. Kadın bedenini savaş ganimeti olarak gören Taliban örgütüyle hiçbir görüşme, anlaşma yapılamaz. Afgan kadınların yaşamlarını tehdit eden Taliban’la pazarlık yapmayın, anlaşmayın, tanımayın!

Erkeklerin çıkardığı savaşlar sonucunda ortaya çıkan mültecilik krizi devletlerin sorunudur! Devletlerın sorumluluk almaması ve ırkçı söylemlerin yükselmesi sonucu geçtiğimiz günlerde Altındağ’da mültecilere yönelik ırkçı saldırıların sorumlusu AKP-MHP hükümeti ve parti binalarına ‘sınır namustur’ yazısını asarak cinsiyetçi ve ırkçı söylemlerde bulunanlardır! Biz kadınlar olarak sınırsız, sınıfsız ve sömürüsüz bir dünyayı mümkün kılmak için beraber yol yürüyor, birbirimizden güç alıyoruz.

Hayatları için direnen Afganistanlı kadınların yanındayız. Dün nasıl Rojavalı kadınlar İŞİD’in erkek şiddetine karşı direndiyse, bugün Afganistanlı kadınlar Taliban şiddetine karşı direnişte. Afganistan halkının Taliban karşısında kendi yaşamlarını yeniden kurmak için bağımsız ve kendi iradelerine dayanan bir yol bulacağına inanıyoruz. Bu mücadelenin başını kadınların çekeceğini günlerdir Taliban’ın silah kullanmasına rağmen devam eden sokak gösterilerindeki kadın direnişçiliğinden görüyoruz.5 Tüm kadınları uluslararası dayanışmaya, Afganistanlı kadınların çığlığına ortak olmaya çağırıyoruz.

Açıklamanın ardından sloganlarla eylem sonlandırıldı.

Kadınlar Sakarya Caddesi’ne sloganlarla girerken

LGBTİ+’lar eyleme, tişörtlerinin arkalarına Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce yazdıkları dayanışma mesajları ve gökkuşağı bayraklarıyla geldiler

Sendika.Org/Ankara

Ankara’da Afgan kadınlara destek eylemi: “Dayanışmamız sınır tanımaz”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin