ankarada-deprem-anmalari

Ankara’da deprem anmaları

service

Dikmen ve Batıkent’te 6 Şubat depremleri açıklamalarında “Kentlerin yeniden inşasında müteahhitler değil o kentin emek ve meslek örgütleri, halk güçleri söz sahibi olmalıdır” denildi.

Ankara Batıkent ve Dikmen’de deprem anmaları gerçekleştirildi.

Batıkent Meydanı’nda düzenlenen açıklamada Batıkent Emek ve Demokrasi Güçleri eylem yaptı. Açıklamayı okuyan Buse Üçer, depremin ardından var olan sorunların katmerlenerek devam ettiğine dikkat çekti. Açıklamada şunlar denildi:

“Savaşa yatırım yapan iktidarın yaşama yaptığı yatırım bir kez daha gözler önüne serildi. AFAD deprem bölgesine ilk 72 saatte ulaşmadığı gibi bazı bölgelere haftalar sonra gitti, hatta bazı noktalara uğramadı. Kurtarılabilecek pek çok hayat geç kalınmasından kaynaklı kurtarılamadı.”

Açıklamanın sonunda şunlar denildi:

“Bilimi dışlayan bir imar planı yeni felaketler doğuracaktır. Kentlerin yeniden inşasında müteahhitler değil o kentin emek ve meslek örgütleri, halk güçleri, bilim ve kültür insanları söz sahibi olmalıdır.”

Dikmen Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla yapılan açıklamayı ise Gizem Mansuroğlu Yadigar okudu. Açıklamada şunlar vurgulandı:

“Bir yıldır ne çürük binaları yapan müteahhitlerden ne de imar affı çıkaranlardan gerçek bir hesap sorulmadı. Hayatta kalanlar 20 milyon tona yakın enkazın sonucu oluşan molozlar ve asbest içerisinde yaşamaya mahkum edildi. Sadece 6 Şubat depremleri için 115 milyar lira toplandı. Ancak o para nerede? Bilmiyoruz.”

Ankara’da deprem anmaları
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin