hrant-ankara-manset

Ankara, İzmir ve Adana’da Hrant Dink anmaları: “Katilleri biliyoruz, hepiniz oradaydınız”

service

Ankara, İzmir ve Adana’da Hrant Dink’in katledilişinin 15. yılında anma yapıldı

Ankara, İzmir ve Adana’da Hrant Dink anmaları: “Katilleri biliyoruz, hepiniz oradaydınız”

Ermeni gazeteci Hrant Dink’in kurucusu ve genel yayın yönetmenliğini yaptığı Agos Gazetesi’nden çıkarken Ogün Samast tarafından vurulmasının ardından 15 yıl geçti. Hrant Dink’in vurulduğu yer olan Sebat Apartmanı önünde yapılan anmasının yanı sıra çeşitli yerlerde anmalar yapıldı. Siyasi cinayetlerin rejim açısından taşıdığı öneme, devletin cezasızlık politikasına, Ermeni ve muhalif bir gazetecinin öldürülmesinin zemininin de bu siyasi dinamiklerle oluşturulduğuna dikkat çekildi.

Ankara

Ankara’da Sakarya Caddesi’nde Nefes Bar önünde yapılan anmada İnsan Hakları Derneği (İHD) Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan, İHD Ankara Şube Eşbaşkanı Fatin Kanat, HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu konuşma yaparken akademisyen Fikret Başkaya da basın açıklamasını okudu.

“Hrant, hepimizin vicdanına seslenmişti”

Ankara Hrant Dink Anma İnisiyatifi’nin çağrısıyla yapılan anma, saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşundan sonra söz alan İHD Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan, Hrant Dink’in bir Ermeni ve muhalif gazeteci olarak herkesin vicdanına seslendiğini ve halkların barış içinde yaşamasını istediğini belirtti. Hrant’ın Ermeni Soykırımı gerçekliğiyle yüzleşilmesi gerektiğini ifade ettiğini söyleyen Türkdoğan, bütün tehditlere rağmen ülkeyi de terk etmediğini vurguladı.

“Bu ülkede işler kutsal devletin yazılı olmayan kurallarına göre işliyor”

Türkdoğan’ın ardından Fikret Başkaya mikrofonu alarak basın açıklamasını okudu. “Anayasa’da, kanunlarda ne yazılırsa yazılsın, bu ülkede işler kutsal devletin yazılı olmayan kurallarına göre işliyor” diyen Başkaya, rejimin bel kemiğini oluşturan resmi ideolojinin kesintisiz olarak sürdüğünü ve bununla da hesaplaşılması gerektiğini vurguladı. Açıklama şöyle bitti:

Her şeye rağmen Hrant Dink’i asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Her koşulda gerçeği söylemeye devam edeceğiz… Hiçbir baskı,bizi gerçekle yüzleşmekten haysiyetli insanlar olarak yaşamaktan alıkoyamaz.

Gelecekteki daha özgür, daha güzel günler için yürüteceğimiz mücadelenin başarısı, geçmiş mücadele hafızamızı canlı tutmayı gerektiriyor.

Son olarak söz alan Filiz Kerestecioğlu ise görünürdeki katillerin arkasındaki devletin örgütlü gücünün varlığının hiçbir zaman değişmediğini vurguladı.

Konuşmaların ardından anma sona erdi.

İzmir

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplanan İzmirliler, katledilişinin 15 yılında Hrant Dink için anma yapıldı. Anmada, “Adalet halkların elleriyle gelecek”, “Hrantı unutmadık”, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant” yazılı dövizlerin yanı sıra, “15 eksik yıl, her herdesin Ahparig” yazılı pankart taşındı.

Adana

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 15. yılında Adana Demokrasi Güçleri’nin düzenlediği etkinlikle anıldı. İnönü Parkı’nda yapılan anmada Hrant Dink’in anısına mumların yakıldı, yurttaşlar barış ve kardeşlik ve adalet talep etti. Açıklamaya HDP Adana Milletvekilleri Tülay Hatimoğulları ve Kemal Peköz de katıldı.

Fotoğraf: Volkan Pekal/Evrensel

Sendika.Org/Ankara

Ankara, İzmir ve Adana’da Hrant Dink anmaları: “Katilleri biliyoruz, hepiniz oradaydınız”
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin