1. Haberler
  2. ARŞİV YAZILARI
  3. Annesiyle Kürtçe konuşan tutsağa ‘şifreli konuştun’ cezası

Annesiyle Kürtçe konuşan tutsağa ‘şifreli konuştun’ cezası

featured
service

Haber Merkezi: Tokat Çamlıbel T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu Fırat Dari’ye, annesiyle telefonda yaptığı Kürtçe konuşma, “şifreli” sayıldı. 1 aylık telefonla görüş yasağı cezası verilen Dari, dayanışma çağrısında bulundu.

Hapishanelerde sürdürülen açlık grevleri 50’li günlere yaklaşırken, hak ihlalleri de artarak devam ediyor. 
Tokat T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde Nusaybin davasında 6 yıldır tutuklu bulunan Fırat Dari, 4 Ocak günü annesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, Kürtçe konuştuğu belirtildi. Dari’nin telefonda annesine, “rewşa Amedê çawaye (Amed’in durumu nasıl) diye sorması, annesi Seniha Dari’nin de “Başe, barane (İyidir, Yağmurlu)” ifadesi nedeniyle disiplin soruşturması başlatıldığı kaydedildi. Soruşturmada, söz konusu ifadenin şifreli bir konuşma olduğu öne sürülerek Fırat Dari’ye 1 aylık telefonla görüş yasağı cezası verildiği dile getirildi. 

Bir ay telefon yasağı cezası

Fırat Dari, dün kardeşi Ahmet Dari ile yaptığı telefon görüşmesinde ise şunları söyledi: “Geçen hafta annemle yaptığım telefon görüşmesi sırasında anneme; ‘rewşa Amedê çawaye?’ demem üzerine, annem; ‘başe, barane’ demesi, şifreli bir konuşma olduğu kanaati uyandırmış hapishane idaresinde. Bu yüzden bana, bir ay telefon yasağı cezası verildi. Ne zaman uygulayacaklarını bilmiyorum.” 

Açlık grevinin dokuzuncu grubunda yer alan Dari, “Taleplerimiz yerine getirilene kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Bu konuda halkımızdan gereken desteği vermesini bekliyoruz” dedi.(MA)

Annesiyle Kürtçe konuşan tutsağa ‘şifreli konuştun’ cezası

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin