Arjantin’de yeşil dalga sokaklara dönüyor, Kongre’de yasal kürtaj onaylandı

featured
service

Yirmi saatten fazla süren parlamento tartışmalarının ardından Cuma sabahı yapılan oylamadan bu yana yalnızca birkaç dakika geçti ve Senato, “Yönetmeliğin Hamileliğin gönüllü olarak sona erdirilmesi ve kürtaj için yardıma erişim “Daire tarafından onaylanmıştır. Geçen Perşembe gününe kadar, tasarının Mecliste zaten onaylanmış olduğu göz önüne alındığında, sürpriz bir marj olmadıysa, Senato’daki senaryo hala belirsizdir: gerçekleşmesi gereken sanal bir bağ söz konusudur. , Senato Başkanı olarak Millet Başkan Yardımcısı Cristina Fernández de Kirchner’in pozisyonu ile çözülmesi gerekecek.

Salonun içinde, 10 Aralık Perşembe günü saat 11: 12’de, Oda Başkanı Sergio Massa, Meclis’i oluşturan 257’den 105’i fiziksel ve 45’i uzaktan olmak üzere 150 milletvekili ile milletvekillerinin katılım yeter sayısını açıkladı. Neredeyse bir gün sonra Senato’nun kararına kadar onayını kutlayan oturuma başlıyorum.

Metin, 18 Kasım’da Meclis’e ilk kez başkan tarafından sunuldu; projenin Kongre’ye sunulduğu dokuzuncu, Meclis tarafından onaylanan ikincisi. Projenin ilk kısmi onayı, Senato’nun nihai onayını engellediği 2018’de gerçekleşti, bu nedenle yasama sürecinin baştan başlaması gerekiyordu.

Bu projenin bir öncekinden farkı, vicdani reddi, ki bu sadece bireysel doktorun değil, bir bütün olarak sağlık kurumlarının da tercihi olacak.

Tartışma sırasında, Arjantinli Julio Cortazar’ın yazdığı gibi, “tıpkı erkekler yorulduğunda ve hastalandığında kelimelerin de yorulup hastalanabileceği” açıkça ortaya çıktı; konuşmacılar, birkaç istisna dışında meydanlarda, sokaklarda veya evlerinde oy bekleyenlerin ilgi odağı değildi.

Fotoğraf: The Cow

Ve böylece “küçük insan”, gebe kalma, yaşam, aile, annelik ve hatta kürtaj gibi bir dizi kelimenin, “tekrarlanma ve sık sık kötüye kullanma gibi bir dizi kelimenin, canlılıklarını yitirene kadar nasıl bitkin düştüğü ortaya çıktı. », Cortazar’ı yeniden yorumlayarak. Ve işte bu şekilde, kendilerini “yaşam yanlısı” olarak adlandıran “hak karşıtı” kesimler, her zaman olduğu gibi aynı önermeleri bir kez daha tekrarladılar, dikkatlerini gebe kalma anına ve Tanrı’nın iradesine odakladılar ve söylemlerini yenilediler. sadece kürtajın atılan bir kültürün bir parçası olduğunu ve ülkenin yaşadığı gibi bir kriz ve salgın zamanında önceliklerin başka olması gerektiğini söylemek.

Yasal kürtaj hareketinde konuşmalarda bazı yenilikler, “beden benimdir” veya “zengin veya orta sınıf kadınlar özel kliniklerde kürtaj yaparken fakirler saklanırken ölüyor” gibi sloganlar oldu. ve bunun yerine, kürtajın kendi başına travmatik olup olmadığı veya bunu gizli kılan gizli olup olmadığı tartışmasını derinleştirmeyi seçtik; hareketin (ya da hareketlerin?) düşük bir evre yaşayıp yaşamadığı, ama her şeyden önce arzu söylemin merkezine yerleştirildi: “annelik istenecek ya da olmayacak”.

Eşitsizlikleri bir bütün olarak ele alabilecek bir öneri doğrultusunda gitme kararını gösteren bir diğer husus, bakım ve üreme faaliyetlerine yönelik ilgiyle ilgilidir.

Bu, salgın ve sosyal uzaklaşma sırasında daha da ortaya çıkan bir konudur. Bu mesele, kürtajın hemen ardından, aynı parlamento oturumunda tartışılan ve onaylanan başka bir yasa tasarısının sunumuyla ele alındı: “Hamilelik sırasında yardım ve genel sağlık bakımı ve “bin günlük plan” olarak da bilinen erken çocukluk dönemi ”,“ hamile kişilerin ve üç yaşına kadar olan oğul ve kızlarının genel sağlıklarını korumayı ”amaçlamaktadır. Özetle, çocuk sahibi olmaya karar verenler, en azından ilk birkaç yıl için devlet tarafından temel kaynakları garanti altına almış olmalıdır.

Sınıfın dışında, Kongre Meydanı’ndan başlayıp Buenos Aires şehrinin kuzeyine uzanan uçsuz bucaksız Avenida Callao’da, mobilizasyonun yeşil kanadı canlı konserler ve büyük ekranlarla dönüşümlü DJ’lerle açıldı. parlamento tartışmalarının görüntüleri, genellikle farklı aşamaların müziğiyle işlenir.

Fotoğraf: The Cow

Ancak yasanın kısmen onaylanmasının arifesinde, çelişkili bir atmosfer de yaşandı: pek çok kızın sütyen giymiş olduğu bir kutlama havası vardı – kısmen sıcakla yüzleşmek için, kısmen de bir özgürlük hareketi olarak – birçok bira Ayrıca Maradona’ya atıfta bulunan şarkılar, ama aynı zamanda, seferberliklerin gücü ve sınıflardaki feminist mevcudiyet sayesinde iki yıl önce atılan aynı adımı bir kez daha tekrarlamak zorunda kaldığı için bir tür hoşgörüsüzlük de vardı. parlamenterler. Aynı savaş için meydandaki sayısız güne pek bağlı olmayan bir sabırsızlık, daha çok şu anda çok az kişinin dikkatini verdiği o yorgun ve hasta kelimeleri bir kez daha dinlemek zorunda kalmasıyla motive oldu.

Bu sefer de kendilerini tekrarlayanlar, ancak her seferinde her bir tekil deneyime bağlı belirli bir sonuçla, birinci veya ikinci kişide yaşanan bir kürtajın tanıklıklarıydı.

Fanny 68 yaşında ve bana insan hakları örgütlerinde “her zaman” olduğunu ve çok küçüklüğünden beri bir feminist gibi hissettiğini söyledikten sonra bana söylediği ilk şey kürtaj yaptırdığıydı: “İki kez kürtaj yaptım: önce kızım bir buçuk yaşındayken, o sırada daha fazla çocuğa yer olmadığını hissettim ve sonra ikinci kızımı doğurduktan sonra tekrar hamile kaldım ve üçüncüsünü istemediğimi fark ettim. kız evlat”.

Gözleri yaşlarla dolu, maskesini düzelterek, o anda özel bir klinikte kürtaj yaptırmak için gerekli kaynaklara sahip olduğunu söylüyor. Özellikle ilk kürtajı hatırlıyor: «Klinikte kötü muameleye maruz kaldım. Anestezinin etkisi sona erdiğinde ağlamaya başladım ve doktorlar bana “Buraya gelmeyin, daha önce düşünmeniz gerekiyordu, şimdi acele edin ve gidin çünkü kocanız acelesi var” dediler. Her şey çok şiddetliydi, “diye hatırlıyor ama hafife alınacak bir seçim olmasa da pişmanlık duymadığını bize temin ediyor. “Bu bir insan hakkıdır ve bunu garanti etmeleri gerekir” diyor, şu anda akşam on bir olduğunda ve Kongre’deki tartışma on iki saat önce başladı.

Gözlerinin etrafına yeşil parıltı takan 46 yaşındaki Vivivana, “Orada tartışan milletvekillerine, hükümetlerin kadınlara ve hamile bedenlere olan bu borcunu ödemenin neden önemli olduğu konusunda bir mesaj gönderiyoruz” diyor.

Fotoğraf: The Cow

Viviana zorla anneliği eleştiriyor ve ekliyor: «Tüm kadınların hafızamızda kürtaj yapan diğer kadınların hikayelerini taşıdığına inanıyorum. Annem iki kez kürtaj yaptırdı ve sinir bozucu bir durum yaşadı, bunu saklamak zorunda kaldı, utandı ve buna rağmen kendi hayatına karar verip ailesini planlayabildi. Misoprostol ile cerrahi kürtaj yapan arkadaşlarım ve çok yakından eşlik ettiğim diğerlerini biliyorum. Hepimizin bize yakın deneyimleri ve hikayeleri az çok yakın, bu inkar edilemez, bu nedenlerden dolayı bu gerçekliğin hukuk düzeyinde tanınması gerektiğine inanıyorum “. Viviana’nın yanında yeşil göz kalemi olan 14 yaşındaki kızı Ana da bana bu davayı “tamamen destekliyorum” diyor.

Norma Quiróz, olayın yeşil tarafında, ancak diğerlerinin yaptığı gibi, bunu çelişkili bir şekilde deneyimliyor.

Buenos Aires metropol bölgesinin en popüler ve kalabalık yerlerinden biri olan Matanza’dan öğle saatlerinde meydana geldiği arkadaşlarıyla çevrili bir şezlongda otururken şöyle diyor: “Şahsen kürtajı desteklemiyorum ve ben hayat lehine, ama aynı zamanda tecavüz vakalarında kürtajın yasal olmasını sağlamak gerektiğini çünkü aksi takdirde genç kızlar ölür ve bu da korkunçtur ».

Doğum kontrol yöntemlerinden bahsettiği beş çocuğu ve iki kalp çocuğu olduğunu, ancak en zor olayın istenmeyen bir hamilelik sırasında eşlik etmek zorunda kaldığı 11 yaşındaki torunu ile olduğunu söyleyerek, hamilelik bir akraba tarafından cinsel istismarla bağlantılıydı: “Doktorlar hiçbir şey yapamadı, hamileliği sürdürdü, ancak bebekle doğum sırasında öldü, bu çok üzücü ve istismara uğrayan birçok kız var aile üyeleri ve hatta kendi babaları. Bunun için de böyle bir olasılık olmalı “diyor kolyesinden haç asılı bir zincir alırken Allah’a inandığını ekliyor. Bu arada, bu bitmek bilmeyen nöbet gecesinde ortalama otuz geçişle bayılan pek çok insandan biri. sıcaklık dereceleri.

Fotoğraf: The Cow

Monica bir eliyle 31 yaşındaki kızına yaslanıp diğer eliyle katlanmış yeşil bir işaret tutarak yavaş yürüyor. O bir öğretmen, 68 yaşında, üç çocuk annesi ve dört torunun büyükannesi: «Karar verebilmeleri için hepsi için savaşıyorum. Dürüst öğretmenler tarafından yapılan iyi bir seks eğitimine erişebilmeleri için ( ki bu genellikle büyük Arjantin şehirlerindeki okullarda oluyor) tampon satan ve onlara sadece tampon koymayı öğreten şirketler tarafından değil . Açık hastaneler, kaliteli bir sağlık sistemi ve yasal kürtajla ona seçmeyi öğretmelerini istiyorum ».

Paula 33 yaşında ve meydanda “kürtaj bir insan hakları ve halk sağlığı meselesi olduğu için” bulunduğunu söylüyor ve saklanırken kürtaj yaptıran “benim kız kardeşim gibi bir arkadaşıma” eşlik ettiğini söylüyor. Mendoza eyaletinde.

Paula şöyle devam ediyor: “Riskli koşullarda yaptığı kürtaj nedeniyle yaşadığı sağlık komplikasyonlarını çok yakından yaşadım ve sonra tamamen yalnız kaldı, sağlık sistemi ve doktorlar onu rahat bıraktı. Zulme uğrama korkusuyla hastanedeyken yaşadıklarını söyleyemedik “ve ekliyor” Sanki olmadı, yerine oluyor ve kürtaj yapan kadınlar ve ikili olmayan kimlikler var. Bu, arzu ile ilgili olduğu için genel sağlık sorunu olarak ele alınması gereken bir konudur ».

Candela 15 yaşında, Kongre’ye paralel bir sokağın ortasında arkadaşlarıyla bir çember halinde oturuyor, bir şeyler yiyorlar ve şimdiden gece yarısı iyi: “Yasal kürtajın sosyal adalet anlamına geldiğini biliyoruz, bu yüzden öyle ki, bunun halkın iradesi olduğu ve Kongre içinde onaylanması gerektiği açık olsun “ve ayrıca Buenos Aires eyaletinde ulusal bir devlet üniversitesine bağlı bir okula gitme ayrıcalığını hissettiğini ve bu da ona sahip olmasına izin verdiğini söylüyor. ancak “birkaç kişinin ayrıcalığı değil, herkes için bir hak” olması gereken “cinsel eğitim için iyi bir temel”.

Fotoğraf: The Cow

Oylama nihayet Cuma sabahı yediden birkaç dakika sonra geldi. Oylama sırasında hazır bulunan milletvekilleri arasından 131’i kanun lehinde, 117’si aleyhte, 6’sı çekimser oy kullandı.

Frente de Todos , TBMM’de iktidar koalisyonu ve çoğunluk kuvvet, 82 lehine oy karşı 32 ve 3 eksikle (o 119 milletvekilinin toplam vardır, ancak bir yoktu) katkıda PRO, eski Cumhurbaşkanı Macri’ye bağlı ikinci parlamento gücü, sadece 11 lehte oyla katkıda bulunurken, 40 aleyhte ve yalnızca bir çekimser (toplam 53 milletvekili), müttefikleri ise yönettiği siyasi güç 2019’a kadar, Radikal Sivil Birliği, oylamada bölündü, 27’ye karşı 18 aleyhine ve bir çekimser oyla (bu siyasi gücün toplam 46 milletvekili var), kanun lehine oy çokluğu ile 27. Oyların geri kalanı, iki kutbun birine müttefik olan azınlık güçleri veya Troçkist solunkiler gibi bağımsız alanlar arasında paylaştırıldı.

Arjantin’de onlarca yıl önce başlayan bu seride 29 Aralık’ta yeni bir bölüm açılacak ve umarız yasanın onaylanması en azından bir sezonun sonu olur.

Kağıda yazılan kelimenin kesinliği ile, tekrarlanarak yorulabilecek sözler, sadece meydanlarda değil, kliniklerde de vicdani itirazlara karşı yapılacak yeni savaşlarla canlandırılabilir ve garanti altına alınabilir. Cinsel eğitim programlarının uygulanmadığı okullar, bakım ve üreme faaliyetlerinin dağıtımında, işyerlerinde vb. “Ni una menos” sloganı ataerkil şiddete karşı yaşamın savunulduğunu iddia ettiyse, yasal kürtaj mücadelesi kadınların sadece bedenimizi elden çıkarma yeteneğini değil, aynı zamanda kendi arzularını yerine getirme yollarını da iddia ediyor. Bu kavga daha yeni bitti ama şimdi başlıyor.

Makaledeki kapak resmi ve fotoğraf: La Vaca

Kaynak: Dinamo Press

Arjantin’de yeşil dalga sokaklara dönüyor, Kongre’de yasal kürtaj onaylandı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin