ASM: Interpol tarafından tutuklanan Nusret Gözüpek serbest bırakılsın! 

featured
service

Haber Merkezi: Uzun yıllardan bu yana İsviçre’de yaşayan, politik sığınmacı Nusret Gözüpek Almanya’nın Waldorf  karayolunda Alman polisi tarafından yapılan kontrol sırasında, TC devleti tarafından aranması olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmıştır.

Nusret Gözüpek’in avukatı Stephan Kuhn tarafından verilen bilgiye göre; Nusret Gözüpek,TC devletinin iade talebi olduğu gerekçesiyle Heidelberg’de gözaltında bulunmaktadır.

Yarın saat 11.30’da hakim karşısına çıkarılacak olan Nusret Gözüpek’in Türkiye’ye iade edilip, edilmeyeceğine dosyası üzerinden karar verileceği belirtildi.

Avukat Kuhn, politik mültecilere dönük Interpol üzerinden yapılan takibat ve tutuklamaların TC devletinin başvuruları sonucu olduğunu, bu türden gözaltılarda demokratik kamuoyunun tepkisinin önemli olduğunu belirtti.

Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM)  tarafından yapılan açıklamada; Sürgünlere yönelik Interpol üzerinden tutuklama terörüne karşı mücadele etmeye devam edeceklerini ve hukuk komisyonunca sürecin takipçisi olacaklarını belirttti. İsviçre’de politik sığınma hakkı olan Nusret Gözüpek’i Almanya’nın derhal serbest bırakması ve demokratik kamuoyunun tutuklama ve baskılara karşı sesini yükseltmesi çağrısı yapıldı.

ASM: Interpol tarafından tutuklanan Nusret Gözüpek serbest bırakılsın! 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin