Mali kaderini kendi ellerine almalı

featured
service

Yukarda manşete konu olan sözler Afrikada’ki istikrarsızlaştırılan ülkelerden Mali için söylendi. Söz, ironik bir şekilde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a ait. Ne özlü söz! Halen sömürgecilik döneminden kalan bir miras hakkı gibi neredeyse her emperyalist devletin arka bahçesi durumunda bir yada birden fazla yeni sömürgesi var.

Fransa bu emperyalist devletlerin önde gelenlerinden biri. 2020 Agustos’unda Mali de seçilmiş Cumhurbaşkanına karşı gelişen bir askeri darbe sonrası istikrarın kazanıldığı varsayımızla 8 yıl süresince bulundurduğu asker sayısında indirime gitti.

Timbuktu da bir askeri garnizonun devir teslimi yapıldı ve yerel yetkililer Fransız askerlerinden garnizonun anahtarını bir törenle aldılar.

Toplamda 5100 askerden 2000 kadarını Fransa Maliden çekiyor. Almanya’nında Mali de 1700 askerinin halen Mali’de konumlandırılmış bulunduğu bu ülkedeki yabancı misyonların varlığı verileri arasında.

Yabancı askeri misyonların yıllarca Mali’de hangi şartlar altında, gerçekte ne amaçla bulundukları ve bu silahlı güç varlığının ne tür sonuçlara yol açtığının bir incelemesi yada raporu henüz bilgi dahilinde değil.

Mali kaderini kendi ellerine almalı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin