“Faşizmin Ondört Özelliği” ve Biz

featured
service

Asish Gupta bir gazetecidir. Hindistan faşizminin sembolü Modi’yi Faşizmin sembol profili Adolf Hitler’in ruh ikizi olarak algıladığı bu yazıda kendi yaşamımıza musallat olan bir başka Führer’inde izdüşümünü bulacağız. Britt’in Faşizmin ondört özelliini tespit ederken yararlandığı zamandaş faşist lider profilleri noktasında şimdiki zamanlar daha az örnekler sunmuyor. N. Modi ve RT Erdoğan’ın hemen yanına J.M. Bolsanaro, R. Duterte, Ex USA Başkanı D.Trump ilk akla gelenlerden bazıları. Yazı herşeyden önce güncel değeri ve konusu ile okunmayı hakediyor. Gerisini okuyucunun takdirine bırakıyoruz. Devrimci Demokrasi

***

Asish Gupta

Dünyanın en büyük parlamenter demokrasisi olan Hindistan, 15 Ağustos Cumartesi günü 73. Bağımsızlık Gününü kutladı. Başbakan Narendra Modi, protokol gereği Delhi’deki Kızıl Kale’den ülkenin 1,3 milyar insanına seslendi. Konuşmasında, önümüzdeki 1000 gün içinde adalar da dahil olmak üzere ülke genelindeki tüm köylere fiber optik hatlar aracılığıyla evrensel sağlık kartları getirme, internet erişimi sağlama sözü verdi. Ve kendine has tarzıyla iki komşu devleti uyarmıştı. Aynı gün Kızıl Kale’de duran Başbakan, “Terörizm olsun, yayılmacılık olsun, Hindistan her ikisine de karşı çıkıyor ve onu mağlup ediyor” dedi.

Belirtmek gerekir ki, Başbakan olduğundan beri, Hindistan’ın güvenliği konusunun konuşmalarında tekrar tekrar gündeme geldiği belirtilmelidir. 2016’nın başlarında, Uri’deki bir ordu kampına militan bir saldırı gerçekleştiğinde veya daha yakın zamanlarda Pulwama’daki bir CRPF konvoyuna yapılan bir militan saldırının ardından Modi’nin Pakistan’a sert bir uyarıda bulunduğu görüldü. Hindistan, Pakistan’a Uri saldırısından sonra cerrahi saldırılarla ve Pulwama olayından sonra Balakot’a hava saldırılarıyla karşılık vermişti. Ladakh’ta 20 Hintli asker öldürülmesine rağmen, en az 35 Çinli asker öldürüldü. Başbakan, Hint Ordusunun bu şanlı baladını ve kahramanlığını defalarca vurguladı.

Bu yılki Bağımsızlık Günü konuşması bile bir istisna değildi. Başbakan, “Ülke olağanüstü bir hedefle olağanüstü bir yolculuğa çıktı. Yürüyüş yolu zorluklarla dolu. Son zamanlarda sınırdaki bazı talihsiz hareketler ülkeye meydan okudu. Ama Kontrol Hattında veya Fiili Kontrol Hattında ülkenin egemenliğine kim meydan okuduysa, ülkenin cesur askerleri onlara uygun yanıtı verdi. Dünya, Hint Ordusunun ülkeyi Ladakh’ta korumak için neler yapabileceğini gördü. Bugün Kızıl Kale’nin bu öncülüğünden vatan için canlarını feda eden askerlere saygılarımı sunuyorum.”

Bu yazımda Sayın Modi’nin ve hükümetinin konuşma ve hareketlerini tahlil edecek özel bir şey yazmayacağım. Bunun yerine siyaset bilimci Lawrence W. Britt’in ‘Faşizmin On Dört Özelliği’ yazısından alıntı yapacağım. Lawrence Britt, Almanya’dan Adolf Hitler, İtalya’dan Benito Mussolini, İspanya’dan Francisco Franco, Endonezya’dan Suharto ve Şili’den Augusto Pinochet rejimlerini analiz ederek faşizmin on dört belirtisini tespit etti.

Bu 14 özellik şunlardır:

 1. Güçlü ve Sürekli Milliyetçilik—Faşist rejimler, yurtsever sloganları, sloganları, sembolleri, şarkıları ve diğer gereçleri sürekli olarak kullanma eğilimindedir. Bayraklar, giysilerdeki ve halka açık sergilerdeki bayrak sembolleri gibi her yerde görülür.
 2. İnsan Haklarının Tanınmasını Küçümseme—Düşman korkusu ve güvenlik ihtiyacı nedeniyle faşist rejimlerdeki insanlar, bazı durumlarda “ihtiyaç” nedeniyle insan haklarının göz ardı edilebileceğine ikna edilirler. İnsanlar işkenceyi, yargısız infazları, suikastları, mahkumların uzun süre hapsedilmesini vb. ‘başka yöne bakma’ ve hatta onaylama eğilimindedir.
 3. Düşmanların/Günah Keçilerinin Birleştirici Bir Neden Olarak Belirlenmesi—İnsanlar, algılanan ortak bir tehdidi veya düşmanı ortadan kaldırma ihtiyacı konusunda birleştirici bir vatansever çılgınlığa sürüklenir: ırksal, etnik veya dini azınlıklar; liberaller; komünistler; sosyalistler, teröristler vb.
 4. Ordunun üstünlüğü—Yaygın iç sorunlar olsa bile, orduya orantısız miktarda hükümet fonu verilir ve iç gündem ihmal edilir. Askerler ve askerlik hizmeti göz kamaştırıyor.
 5. Yaygın Cinsiyetçilik—Faşist ulusların hükümetleri neredeyse tamamen erkek egemen olma eğilimindedir. Faşist rejimlerde geleneksel cinsiyet rolleri daha katı hale getirilir. Kürtaj karşıtlığı, homofobi ve eşcinsel karşıtı yasalar ve ulusal politika gibi yüksek.
 6. Kontrollü Kitle İletişimi—Bazen medya doğrudan hükümet tarafından kontrol edilir, ancak diğer durumlarda medya, hükümet düzenlemeleri veya sempatik medya sözcüleri ve yöneticileri tarafından dolaylı olarak kontrol edilir. Sansür, özellikle savaş zamanlarında çok yaygındır.
 7. Ulusal Güvenlik Saplantısı—Korku, hükümet tarafından kitleler üzerinde bir motivasyon aracı olarak kullanılır.
 8. Din ve Devlet İç içedir—Faşist ülkelerdeki hükümetler, kamuoyunu manipüle etmek için ulustaki en yaygın dini bir araç olarak kullanma eğilimindedir. Dini retorik ve terminoloji, dinin ana ilkeleri hükümetin politikalarına veya eylemlerine taban tabana zıt olduğunda bile, hükümet liderlerinden ortaktır.
 9. Kurumsal Güç Korunur—Faşist bir ulusun endüstriyel ve ticari aristokrasisi, genellikle hükümet liderlerini iktidara getiren, karşılıklı yarar sağlayan bir iş/hükümet ilişkisi ve güç seçkinleri yaratanlardır.
 10. Emek Gücü Bastırıldı—İşçinin örgütlenme gücü faşist bir hükümete yönelik tek gerçek tehdit olduğundan, sendikalar ya tamamen ortadan kaldırılır ya da ciddi şekilde bastırılır.
 11. Entelektüelleri ve Sanatları Küçümseme—Faşist uluslar, yüksek öğrenime ve akademiye yönelik açık düşmanlığı teşvik etme ve hoş görme eğilimindedir. Profesörlerin ve diğer akademisyenlerin sansürlenmesi ve hatta tutuklanması alışılmadık bir durum değil. Sanatta özgür ifade açıkça saldırıya uğruyor ve hükümetler genellikle sanatı finanse etmeyi reddediyor.
 12. Suç ve Ceza Takıntısı—Faşist rejimlerde, polise yasaları uygulamak için neredeyse sınırsız yetki verilir. Halk, genellikle vatanseverlik adına polis ihlallerini görmezden gelmeye ve hatta sivil özgürlüklerden vazgeçmeye isteklidir. Faşist ülkelerde genellikle neredeyse sınırsız güce sahip bir ulusal polis gücü vardır.
 13. Yaygın Yandaşlık ve Yolsuzluk—Faşist rejimler, neredeyse her zaman, birbirlerini hükümet pozisyonlarına atayan ve dostlarını hesap verebilirlikten korumak için hükümetin gücünü ve yetkisini kullanan arkadaş ve ortak grupları tarafından yönetilir. Faşist rejimlerde, ulusal kaynakların ve hatta hazinelerin hükümet liderleri tarafından el konulması ve hatta düpedüz çalınması alışılmadık bir durum değildir.
 14. Hileli Seçimler—Bazen faşist ülkelerdeki seçimler tam bir düzmecedir. Diğer zamanlarda seçimler, muhalefet adaylarına karşı karalama kampanyaları (hatta suikastlar), oy sayılarını veya siyasi bölge sınırlarını kontrol etmek için yasaların kullanılması ve medyanın manipülasyonu ile manipüle edilir. Faşist uluslar da genellikle yargılarını seçimleri manipüle etmek veya kontrol etmek için kullanırlar.

Başbakan’ın Hindistan’ın güvenliği konusundaki konuşmasına ilişkin ilk sözlerime devam ederek, Başbakan NarendraModi’nin Kızıl Kale’deki konuşması güvenlik durumunu özetledi, Bağımsızlık Günü’ndeki konuşmanın bir kerelik bir olay olmadığını vurgulamak istiyorum. Daha ziyade, onun 2014 yılında iktidara Ram Mandir etrafında din-siyaset-yönetim merkezleri üzerine yaptığı özenle hazırlanmış bir strateji geldiğimden beri ulusal güvenlik konuşmaların bir devamıdır ve onun 5 belirgindir th Ayodhya’da Ağustos konuşması: “Ram Mandir geleneklerimizin modern sembolü olacak. Bağlılığımızın, milli duygumuzun sembolü olacak. Bu tapınak aynı zamanda milyonlarca insanın toplu çözümünün gücünü de sembolize edecek. Gelecek nesillere ilham vermeye devam edecek.” Narendra Modi yönetimindeki BJP liderliğindeki NDA hükümetinin egemenliği, ülkedeki entelektüellerin-profesörlerin-sosyal hizmet uzmanlarının hapsedilmesiyle damgasını vurdu. Hükümeti ayrıca devlet dairelerini şirketlere satma, yeni iş kanunu veya iş kanunu getirme kararlarının alınmasında da etkilidir. Bu konuşmalar ve eylemler bize Britt’in faşizm tanımlamasını hatırlatmıyor mu?

“Faşizmin Ondört Özelliği” ve Biz

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin