Avrupa Birliği’nin dağılması

featured
service

Kilitlenmelerin bir sonucu olarak, dünya pazarı parçalanma belirtileri gösteriyor ve Avrupa’da bile Avrupa Birliği’nin 27 üyesi arasındaki uyum, hem finansal hem de endüstriyel sektörlerde arzulanan çok şey bırakıyor.

Avrupa Komisyonu, kıtayı Rus gazının olmadığı bir kışa hazırlamak için birleşik bir yanıt bulmaya çalışıyor, daha önce de açıkladığımız gibi, bazı Üye Devletler Rus gaz arzının kesilmesinden en çok etkilenenlere yardım etmeyi reddediyor ve Macaristan gibi diğerleri Brüksel’e teslim olmak yerine Rusya’ya dönmeyi tercih ediyor.

Almanya gibi bazı ülkeler, Moskova’dan düşen tedariklere büyük ölçüde maruz kalıyor ve dayanışma çağrısında bulunurken, diğerleri bunu yapmayı reddediyor. Enerji Geçiş Bakanı Teresa Ribera, “Diğerlerinden farklı olarak, İspanya enerji açısından araçlarının ötesinde yaşamadı” diyerek, özellikle Berlin’in 2008’de birkaç güney ülkesine “araçlarının ötesinde yaşadıkları” için ödeme yapma biçimine atıfta bulundu.

Yunanistan ve Portekiz ile birlikte Madrid, Avrupa Komisyonu’nun krizden en çok etkilenen ülkelere yardım etmek için enerji tüketimini azaltma çağrısını reddetti. Teresa Ribera, “Bizden bir görüş bile istenmeyen orantısız bir fedakarlık yapamayız” dedi.

Portekiz’in Çevre ve Enerjiden Sorumlu Devlet Bakanı Joao Galamba, Público gazetesine verdiği röportajda, hükümetin “sürdürülemez” ve “orantısız” olarak adlandırdığı bir teklifi “kabul etmeyeceğini” söyledi.

İspanya ve Portekiz’den gelen Rus gazına maruz kalma oranı çok düşüktür. Son yıllarda yenilenebilir enerjilere büyük yatırımlar yaptılar ve gemi kaynaklı sıvılaştırılmış gaz için büyük bir depolama ve yeniden gazlaştırma kapasitesine sahipler. Durumu kuzey Avrupa’nınkinden farklıdır. Portekiz Başbakanı Antonio Costa birkaç gün önce yaptığı açıklamada, “Dayanışma içinde olacağız, ancak dayanışma aynı zamanda Portekizlilere, bizim gibi yenilenebilir enerjilere yatırım yapabilecekleri zaman başkalarının gecikmesini telafi etmek için ödeme yapmayacağımız anlamına geliyor” dedi.

Brüksel’e göre, enerji tasarrufu yaklaşık 45.000 milyon metreküp gaz tasarrufu sağlayacak; bu, Rusya’nın akışı tamamen kesmesi durumunda ve özellikle soğuk bir kış durumunda eksik olana eşdeğer bir miktar. Bu koşullar altında, “tek taraflı önlemler etkili bir şeye yol açmaz ve tek pazarın tüm enerji güvenliğini etkileme riski taşır” uyarısında bulundu Avrupa Komisyonu Çevre Başkanı Frans Timmermans.

“Tüm Üye Devletler tek pazarın bozulmasının sonuçlarına katlanacak. Bu nedenle, tüm Üye Devletlerin artık tasarruf ve depolamaya katkıda bulunmaları ve bir kesinti durumunda gazı diğer komşularla paylaşmaya istekli olmaları önemlidir. Enerji dayanışması anlaşmamızın temel bir ilkesidir, “diye ekledi Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen.

Önümüzdeki haftalarda veya aylarda ciddi kıtlıklar olması durumunda, Avrupa Komisyonu, Üye Devletlerin nitelikli çoğunluğu tarafından reddedilecek bir önlem olan yüzde 15’lik indirimi zorunlu hale getirecek.

Ekonomik yaptırımların, Brüksel’den uzaklaştığı kadar Rusya’ya da yaklaşan Macaristan üzerinde ters etki yarattı. Macaristan, gazının yüzde 80’ini Rusya’dan ithal ediyor ve uygun fiyatlardan yararlanıyor.

Bu, haklı çıkarılması çok zor olan büyük bir paradoks: Brüksel Rusya’nın musluğu keseceğinden korkarken, Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto yeni gaz teslimatlarını görüşmek üzere Moskova’ya gitti.

Brüksel Avrupa’nın birliği çağrısında bulunuyor çünkü böyle bir birlik parçalanmaya başlıyor. Bununla birlikte, her zaman başka bir seçeneği vardı ve hala var: Ukrayna Savaşı öncesinden beri açılışı felç olan Kuzey Akım 2’nin musluğunu açmak.

Kaynak:mpr21.info

Avrupa Birliği’nin dağılması

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin