AYM HDP iddianamesini kabul etti

featured
service

Haber Merkezi: Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in HDP’nin kapatılması istemiyle hazırladığı iddianameyi kabul etti. Davayla ilgili süreç resmen başlamış oldu.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in HDP’nin kapatılması istemiyle hazırladığı iddianamenin ilk incelemesi için bu sabah 10.00’da toplandı. Hızlı bir karar alan AYM, HDP iddianamesini kabul etti. Mal varlığına tedbir talebi ise reddedildi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından hazırlanan HDP’nin kapatılması iddianamesi, 7 Haziran’da Anayasa Mahkemesi’ne gönderildi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

İddianameyi hazırlayan Başsavcı Bekir Şahin 843 sayfadan oluşan iddianamede 451 kişi hakkında siyasi yasak istendiğini açıkladı. AYM raportörü iddianame için kabul edilmeli yönünde görüş bildirdi. Anayasa Genel Kurulu da bu sabah iddianameyle ilgili son kararı verdi.

Bu gelişmenin ardından iddianame, ön savunma için HDP’ye gönderilecek. Ardından yargı süreci başlayacak. 15 üyeli kurulda kapatma kararı için üçte iki çoğunluk gerekiyor. (DUVAR)

AYM HDP iddianamesini kabul etti

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin