Batman’da düzenlenen ‘ulusal birlik’ yürüyüşüne polis saldırdı

featured
service

Haber Merkezi: Batman’da polis saldırısına rağmen gerçekleştirilen yürüyüş sonrası açıklama yapan heyet, iktidarın ulusal birlik talebine tahammül edemediğine dikkat çekti. 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eş genel başkanları ve yöneticilerinin de yer aldığı kitle Kürt ulusal birliğine ilişkin Batman’da Atatürk Parkı’nda kitlesel açıklama yapmak istedi. Açıklama öncesi Atatürk Parkı çevresi bariyerlerle kapatıldı.

Aralarında DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, TJA aktivistleri, DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, HDP Milletvekillerinden Feleknas Uca, Ayşe Acar Başaran, Dersim Dağ, Hasan Özgüneş, Ayşe Sürücü, Gülistan Koçyiğit, Semra Güzel, Remziye Tosun, Sıddık Taş, İmam Taşçıer, Necdet İpekyüz, Şevin Coşkun, HDP bir önceki Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve çok sayıda yurttaşın olduğu kitlenin açıklama yapması engellendi.  

Saldırıya rağmen yürüdüler 

Parka giriş yapmak isteyen heyet ile beraber onlarca yurttaş polisin engellemesi sonrası birçok noktadan heyet ile beraber kol kola girerek “Bimre xiyanet”, “Bijî berxwedana zindana”, “PKK halktır halk burada” ve “Bijî Serok Apo” sloganları ile HDP il binasına doğru yürüyüşe geçti. Polisin tüm uyarıları sloganlarla bastırılırken kitle polisin saldırısı ile karşı karşıya kaldı. HDP il binası önüne yürümek isteyen ve aralarında Barış Anneleri’nin de bulunduğu en az 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan yurttaşlar polis otobüsüne bindirilerek alandan çıkarıldı. 

Kitleye biber gazı, tazyikli suyla saldıran polislerin gerçekleştirdiği gözaltılara ise çevrede bulunan yurttaşlar da ıslık ve alkışlarla tepki gösterdi. Olaylarda polisin aralarında vekillerin de olduğu kitleye hakaret etmesi dikkat çekti. Öte yandan heyette yer alanlar da polisler tarafından darp edildi.

 ‘Direnen halkımıza teşekkür ederiz’ 

Tüm saldırılara rağmen heyet yüzlerce polisin oluşturduğu ablukada basın açıklaması yaptı. Kitle adına DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk konuştu. 5 gündür Batman’da ulusal birlik çalışmaları kapsamında halkla bir araya geldiklerini hatırlatan Berdan, 5 gün boyunca yaşanan coşkunun bugün de zirve yaptığını belirtti. İktidarın, halkın ulusal birlik talebine tahammül edemediğini vurgulayan Berdan, bugün yapılan saldırının bunun göstergesi olduğunu belirtti. Batman’da bugün OHAL ilan edildiğine işaret eden Berdan, parti binasının dahi polis ablukasında olduğuna dikkat çekti. 

Berdan son olarak Batman halkına direndikleri ve boyun eğmedikleri için teşekkür ederek, birlik çalışmalarına devam edeceklerini dile getirdi. (JINNEWS)

Batman’da düzenlenen ‘ulusal birlik’ yürüyüşüne polis saldırdı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin