Bianet’ten Gazeteci Tuğçe Yılmaz’a polis tacizi Meclis gündeminde

featured
service

Haber Merkezi: HDP Milletvekili Oya Ersoy, Kadıköy’deki 1 Eylül Barış Günü eylemlerinde bianet muhabiri Tuğçe Yılmaz’ı taciz eden polis memuruna soruşturma açılıp açılmadığını Fuat Oktay’a sordu.

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Kadıköy’de 1 Eylül Barış Günü eylemlerindeki polis saldırısını ve bianet muhabiri Tuğçe Yılmaz’ın polis tarafından taciz edilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Ersoy soru önergesinde İstanbul, Kadıköy’deki 1 Eylül Barış Günü eylemlerinde, eylem alanına yürümek isteyenlerin polisce tarafından darp edilerek gözaltına alındığını belirtti.

bianet muhabiri Tuğçe Yılmaz’ın da eylemi izlediği sırada sivil polis memurunun tacize uğradığını ve mesleğini yapmasının engellendiğini aktardı.

Ersoy, soru önergesinde Tuğçe Yılmaz’ın; “Görüntü almamızı engellemek için bizi itmeye başladılar, ama kadınları diğer tarafa doğru yönlendirmeye başlayınca biz de bu kez kadınları takibe başladık ve o esnada polis barikat kurdu. Eyleme gelen üç kadını da itmeye başladılar. Ben zaten kollarım yukarıda bir şekilde telefonumu kaldırarak görüntü almaya çalışıyordum… Sivil polis kasten, doğruca göğsümü sıktı. Bu kişinin adını bilmiyorum ama yanımda zaten muhabir arkadaşlarım da vardı. Diğer gazeteci arkadaşlarım da görüntü aldı. Taciz anının görüntüsü de var.” açıklamasına yer verdi.

HDP ilçe başkanına darp

Ersoy ayrıca yine Kadıköy’de engellenen eylemde hakkında kadınları ve LGBTİ+’ları taciz ettiği gerekçesi ile soruşturma açılan İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin’in, HDP Kadıköy İlçe Eş Başkanı Koray Türkay’ı darp ettiğini belirtti.

Ersoy; son dönemde eylemlerde polis amirlerinin özellikle kadın ve LGBTİ+’ları taciz ettiği olaylar yaşandığına dikkat çekerek “Eylemlerin hukuksuzca engellenmelerinin yanında eylemciler de darp edilip tacize maruz kalıyor” dedi.

Polis memurları ve amirlerinin bu tip taciz ve şiddetlerinin son dönemde daha da sertleştiğini dile getiren Ersoy, “Bu tip davranışların cezasızlık ile ödüllendiriliyor olması, polislerin şiddet kullanımını daha da ileri seviye taşıyor” dedi.

Ersoy; Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

  • bianet muhabiri Tuğçe Yılmaz’ı taciz eden polis hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Yılmaz’ı taciz eden polis görevden almayı düşünüyor musunuz?
  • Koray Türkay’ın kaburgasının kırılmasına sebep olan Hanifi Zengin hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Hakkında eylem yapan kişileri taciz ettiği gerekçesi ile soruşturma başlatılan Hanifi Zengin’i görevden almayı düşünüyor musunuz?
  • Polis memurlarının, hakkını arayan ve muhalefet eden kişilere, şiddet uygulamasını engellemek için bir planınız bulunmakta mıdır?
  • Eylemcilere şiddet uygulayan ve taciz eden polislerin görevlerine devam etmesinin bu tip şiddet olaylarını arttırdığını düşünüyor musunuz?

Kaynak:bianet.org

Bianet’ten Gazeteci Tuğçe Yılmaz’a polis tacizi Meclis gündeminde

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin