Cezası biten tutsaklar Bozağ ve Bozkurt disiplin cezaları nedeniyle tahliye edilmiyor

featured
service

Haber Merkezi: Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi’nde 4 yılı aşkındır hapishanede olan ve 9 Ocak’ta tahliye edilmesi beklenen tutuklu Didar Bozağ ve Ceylan Bozkurt, “Gözlem ve Sınıflandırma Merkezleri ile Hükümlülerin Değerlendirilmesine Dair Yönetmelik” kanunu kapsamında tahliye edilmiyor.

İzmir Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi’nde “Örgüt üyeliği” iddiasıyla 2016 yılında bu yana tutuklu bulunan Didar Bozağ ve Ceylan Bozkurt’un 9 Ocak tarihinde cezaları bittiği için tahliye edilmesi bekleniyordu. Hapishane yönetimi tarafından tahliyelerini bekleyen Bozağ ve Bozkurt’a 1 Ocak tarihinde yürürlüğe giren “Gözlem ve Sınıflandırma Merkezleri ile Hükümlülerin Değerlendirilmesine Dair Yönetmelik” kanunu yürürlüğe girdiği gerekçesiyle tahliye edilmeyecekleri aktarıldı.

Bozağ ve Bozkurt bugün aileleriyle yaptıkları telefon görüşmesinde hapishane yönetiminin kendilerini keyfi uygulamayla tahliye etmeyeceklerini belirtti.

‘ÖRGÜT KOĞUŞUNDA NEDEN KALIYORSUN?’

Bozkurt’un babası Nezir Bozkurt, kızının “Örgüt üyeliği” iddiasıyla 6 yıl 3 ay ceza aldığını belirterek, kızının tahliyesinin erteleneceğini söyledi. Baba Bozkurt, “Kızım 2016 yılından beri tutuklu. Yarın tahliye olacaktır. Bugün kızım beni aradı ve bana dedi ki, ‘Bizi keyfi uygulama ile tahliye etmeyecekler’. Kızım geçtiğimiz Cuma günü aralarında cezaevi müdürü, cezaevinde çalışan psikoloğun da olduğu bir komisyon tarafından sorgulanmış. Neden bu kitapları okuyorsun, pişman mısınız, bu mektupları neden yazdınız, açlık grevine neden girdiniz, neden örgüt koğuşunda kalıyorsun gibi sorular sormuşlar. Kızımın idare tarafından keyfi uygulamalara, sorgulamalara karşı çıktığı için tahliyesi erteleniyor” dedi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE 6 YIL

Kürtlerin ve muhaliflerin haksızlıklara karşı çıktığı için cezalandırıldıklarını söyleyen baba Bozkurt, “Kızım ve 6 arkadaşı ifade özgürlüğünü kullandığı için yıllardır cezaevinde. Şu anda cezasının yatarı olan 4 yıl 8 ayını doldurdu ve tahliye edilmesini istiyorum” diye konuştu.

Didar Bozağ’ın annesi Nazlı Bozağ da kızıyla yaptığı telefon görüşmesinde cezaevinde kurulan komisyonun benzer sorular yönelttiğini aktardı. 9 Ocak tarihinde tahliyesi beklenen Bozkurt’a gerekçeli bir karar verilmediğini ancak komisyonun keyfi değerlendirmesi sonucu infazların erteleneceğini aktardı.

DİSİPLİN CEZALARI OLMADIĞI HALDE TAHLİYE EDİLMİYORLAR

Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EGE TUHAYDER) kurucu üyesi Selma Altan, infaz ertelemelerinin, “Gözlem ve Sınıflandırma Merkezleri ile Hükümlülerin Değerlendirilmesine Dair Yönetmelik” ile hayata geçirildiğini söyledi. Bozkurt ve Bozağ’ın hiçbir disiplin cezası olmadığı halde infazlarının ertelendiğini söyleyen Altan, “Bu uygulamalar daha önce de karşılaşıyorduk. Çeşitli keyfi uygulamalara karşı direnenlerin infazı aylarca ertelendi” diye belirtti. (MA)

Cezası biten tutsaklar Bozağ ve Bozkurt disiplin cezaları nedeniyle tahliye edilmiyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin