ÇHD Davası’nda Barkın Timtik ve Selçuk Kozağaçlı’nın tutukluluğunun devamına karar verildi 

featured
service

Haber Merkezi: Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte 22 avukatın yargılandığı ÇHD davası görüldü. Mahkeme Barkın Timtik ve Selçuk Kozağaçlı’nın tutukluluğuna devam kararı verdi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın tutuklu olarak yargılandığı 22 sanıklı davanın duruşması İstanbul 18’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin Silivri Kapalı Cezaevi Yerleşkesi’nde görüldü.  Duruşmayı, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve çok sayıda avukat takip etti.

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın savunması ardından avukatlar Özgür Yılmaz ve Oya Aslan söz aldı. Avukat Oya Aslan bu duruşmayı şaşkınlıkla karşıladığını belirterek, “Delillerin peşine düştüğünüzü gördük. Salondaki meslektaşlarımıza saygılı söz veren bir tutumla karşılaştık. Bu tutumun meslektaşlarımızın tahliyesine karar verme gücüne sahip olmayı kapsaması gerektiğini düşünüyorum. Bu dosya Türkiye’nin hukuk sisteminin alnına çalınmış kara bir lekedir. Sizden beklentimiz sadece kendi adımıza değil, sizin adınızadır da salında. Selçuk ve Barkın’ın tahliyesini talep ediyorum. Karanlığın biraz olsun dağılmasın, bir çatlak oluşmasın ve bu çatlaktan ışık yayılmasını istiyorum” dedi.

Avukat Özgür Yılmaz ise cezaevlerinde devam eden ölüm orucu ve açlık grevlerine dikkat çekti. Yılmaz, “Gökhan Yıldırım süresiz açlık grevinde, Sibel Balaç ölüm orucunda. Ölüm orucu yapmak kolay değildir, yapanın iki nedeni vardır.  Size karşı yapılanlar ve geleceğe dair umutlar” dedi.

Savunmaların ardından TBB Başkanı Erinç Sağkan, “Bugün duruşmanın başlangıcında bazı belgelere ulaşabildiğinizi söylediniz. Müvekkillerimin uzun zamandır uğraş verdiği bir konuda siz de çaba göstermişsiniz. Bir delilden bahsediyoruz, bir dijital veri. Buna dair savcılık makamının hiçbir görüşü yok, bir rapor mütalaayı değiştirmesini gerekebilir. Bu delillere nasıl ulaşıldığının da araştırılması gerekir. Maddi gerçeğe ulaşmak için yapılması gereken bir husustur. Selçuk’un kaçma ihtimali olmadığı buradaki herkes tarafından bilinmektedir. Savcılığın dinlemek istemediği sanık meslektaşlarımızın dinlemek istediği tanıklar üzerinde bir etki etme ihtimali olmadığı ortadadır. Bugün itibariyle bu tutukluluğa son verilmesi gerekir” diye belirtti. 

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ise, “Bu Belçika-Hollanda belgelerinden bıktık artık. Yıllardır bu evraklar dosyalara gelip gider. Bunların sahte olduğu da ortaya çıkacak, göreceksiniz. Selçuk bu belgelerden 2004 yılında yargılandı, beraat etti ve kesinleşti. Hukuki olarak söylenebilecek her şeyi Selçuk az önce ifade etti. Ben bu davadan hiçbir şey çıkmayacağını düşünüyorum. Arkadaşlarımız da zaten bizim nezdimizde suçlu değillerdir” ifadelerini kullandı. 

Ardından kararını açıklayan mahkeme, avukat Barkın Timtik ve Selçuk Kozağaçlı’nın tutukluluğunun devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 23 Mart 2022 tarihine erteledi.

ÇHD Davası’nda Barkın Timtik ve Selçuk Kozağaçlı’nın tutukluluğunun devamına karar verildi 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin