Çin, Kış Olimpiyatları öncesinde Omicron’ı yok etmeyi hedefliyor

featured
service

Çin devlet başkanı Xi Jinping, Kış Olimpiyatları öncesinde Olimpiyat mekanlarını denetledi ve sağlık protokolleri ve beklentiler hakkında bir konuşma yaptı. South China Morning Post’un Youtube Kanalı’ndan ekran görüntüsü.

Pekin Kış Olimpiyat Oyunları önümüzdeki ay 4 Şubat’ta başlayacak. Önümüzdeki haftalarda olimpiyatla ilgili yaklaşık 27 bin personelin ülkeye girmesi bekleniyor.

Çinli yetkililer, bulaşıcı COVID-19 varyantlarının Pekin’e yayılmasını önlemek için kapalı bir kampüs veya“Olimpiyat Balonu”olarak adlandırılan bir kampüs hazırlıyorlar. Ancak bu plan, delta ve Omicron varyantlarının vakalarının yakın zamanda ülkede tespit edildiği için karmaşık hale geldi ve Pekin’in Oyunların öncesinde salgını nasıl kontrol altına aabileceği konusunda endişelere yol açtı.

Geçen hafta, Pekin’e 100 kilometre uzaklıktaki Tianjin kentinde iki yerel Omicron vakası bulundu. Büyük bir test kampanyası başlatıldı ve 9 Ocak’ta 18 vaka daha bulundu, 10 Ocak’ta 10 semptomatik ve 11 asemptomatik vaka tespit edildi.

Buna göre Tianjin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, şehirde üçüncü nesil yayılma yaşanıyor, bu da tespit edilemeyen vakaların 14-21 gündür dolaştığı ve yetkililerin enfeksiyonun kaynağını henüz belirleyemediği anlamına geliyor.

Virüsü kontrol altına alma girişimleri

Kış Olimpiyatları yaklaşırken, liman kenti kırmızı alarmda. Yayılmayı kontrol altına almak için, şehrin 14 milyon nüfusu COVID-19 nükleik asit testleri için sıraya giriyor.

Weibo’nun bir dizi ifadesine göre, Omicron’un diğer şehirlere yayılmasını önlemek için Tianjin’de yaşayanların yerleşim bölgelerini terk etmeleri yasaktır.

Şimdiye kadar, Çin’in sıfır COVID stratejisi COVID-19’un ülke içinde yayılmasını kontrol altına almada başarılı oldu. COVID-19 salgınının kaynağı olan Wuhan, barikatlar, toplu taşıma hizmetlerinin askıya alınması, büyük ev karantinası, ağır ceza, bireysel hareketliliği kısıtlayan bir sağlık ve temas takip sistemi ve daha fazlası dahil olmak üzere yetkili kilitleme önlemleri hakkındaki eleştirilere rağmen dört ay içinde virüsü neredeyse yok etti.

Ve daha yakın zamanda, Shaanxi eyaletindeki Xi’an şehrinde 23 Aralık’tan bu yana üç haftalık bir tecrit, Delta varyantının yayılmasını az çok durdurdu. Xi’an’daki yeni yerel yayınlar 29 Aralık’ta 155’ten 10 Ocak’ta 13 vakaya düştü.

Vatandaşların COVID protokolleriyle ilgili hayal kırıklıkları

Yine de, yetkili kontrol önlemlerinin sosyal ve siyasi maliyeti çok büyük. Xi’an’daki kilitlenme sırasında, sosyal medyada gıda kıtlığı ve hamile kadınlar ve kalp rahatsızlığı olan yaşlılar gibi savunmasız nüfusa yetersiz bakım tanıklarıyla özgürlük kısıtlaması konusunda hayal kırıklığı ortaya çıktı.

Omicron Çin’e ulaştığına göre, ülkenin sıfır COVID stratejisinde kristalize olan kontrol modeli, siyaset ekonomisi profesörü Shirley Ze Yu’nun da belirttiği gibi ciddi bir sınavla karşı karşıya kalacak

Kaynak:globalvoices.org

Çin, Kış Olimpiyatları öncesinde Omicron’ı yok etmeyi hedefliyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin