Cumartesi Anneleri, 16 yaşında kaybedilen Mehmet Zeki Akyıldız’ın akıbetini sordu

featured
service

Haber Merkezi: Cumartesi Anneleri, 856. hafta eylemlerinde; Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde Hizbullah tarafından kaçırılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan 16 yaşındaki Mehmet Zeki Akyıldız’ın dosyasını kamuoyuyla paylaştı.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetinin açığa çıkarılması ve sorumluların yargı önünde hesap vermesi için yıllardır adalet mücadelesi yürüten Cumartesi Anneleri, 856. hafta eylemlerinde; Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde Hizbullah tarafından kaçırılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan 16 yaşındaki Mehmet Zeki Akyıldız’ın dosyasını kamuoyuyla paylaştı.

Covid-19 salgını nedeniyle bu hafta da çevrimiçi düzenlenen eylemde kayıp yakınları; gözaltında kayıpların kişinin devletin doğrudan veya dolaylı desteğiyle hareket eden devlet dışı gruplar tarafından özgürlüğünden yoksun bırakılması ve bu durumun inkar edilmesi halini de kapsadığını vurguladı.

ANNE AKYILDIZ: BİR HABER ALSAYDIK ÖLDÜ MÜ YAŞIYOR MU?

Yıllardır oğlundan bir haber bekleyen anne Ruzkiye Akyıldız söz aldı. Oğlu Mehmet’ten bahsederken duygusal anlar yaşayan ve konuşmakta güçlük çeken anne Akyıldız, oğlunun kaybedilmesinin birinci yılında bir bayram sabahı iki kişinin evine geldiğini ve kendisiyle bayramlaştığını söyledi. Kendisine Mehmet Zeki’nin sorulduğunu aktaran anne Akyıldız, “Siz kimsiniz, sizi tanımıyorum dedim. Arkadaşı olduklarını söylediler. Dedim arkadaşısınız madem bir yıl aradan sonra mı soruyorsun. Bana veda edip gittiler. Çıktıklarında ninem, ‘bunları tanıyor musun’ dedi, hayır dedim. ‘Bunlar Hizbullahçıdır’ dedi” ifadelerini kullandı.

Mehmet Zeki Akyıldız’ın gelmesini çok istediğini ve başına ne geldiğini bilmediğini dile getiren anne Akyıldız, şöyle devam etti: “Bir haber alsaydık; yaşıyor mu yaşamıyor mu, hapishanede mi öldürüldü?”

ŞİRAY: MÜCADELEMİZ HER ALANDA DEVAM EDECEK

İHD Batman Şube yöneticilerinden Avukat Ahmet Şiray da yaklaşık üç yıldır valiliğin keyfi yasaklaması nedeniyle eylemlerini sokakta değil de şube binasında düzenlemek zorunda kaldıklarını aktardı. Bu hafta Mehmet Zeki Akyıldız’ın akıbetini sorduklarını belirten Şiray, “Mehmet Zeki Akyıldız ve tüm kayıpların akıbetinin samimi ve etkin bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Failler bulunup yargı önünde hesap verene kadar mücadelemiz her alanda devam edecektir” dedi.

“HİZBULLAH ESARETİNDE 90’LI YILLAR CEHENNEME DÖNDÜ”

Cumartesi Anneleri 856 hafta eylemini basın metnini Ümit Sezer okudu.
Sezer, Türkiye’de “devletin Hizbullahı; Hizbulkontra” diye adlandırılan Hizbullah’ın bir dönem devletten yardım gördüğü, silahlı eğitim ve lojistik desteği aldığı, yüzlerce cinayet, kaçırma, kaybetme suçunu devlet görevlileri göz yumduğu için rahatça işlediği devletin resmi raporlarına geçtiğini belirtti ve ekledi: Bu kanlı örgüt yüzlerce insanı kaçırarak, örgüt evlerinde en vahşi yöntemlerde infaz etti veya kaybetti. Örgütün merkez üssü durumundaki Batman, Hizbullahın esaretinde 90’lı yıllarda adeta cehenneme döndü.

Sezer, insanlığa karşı suç kapsamında olan kaybetmelerin, uluslararası hukuka göre kayıpların akıbetleri açığa kavuşuncaya kadar her gün yeniden işlenmeye devam eden bir suç olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Kaç yıl geçerse geçsin; Mehmet Zeki Akyıldız için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 157 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.”

NE OLMUŞTU?

Dokuz çocuklu Akyıldız Ailesi Batman Beşevler Mahallesinde yaşıyordu. 16 yaşındaki çocukları Mehmet Zeki ortaokul öğrencisiydi. Birkaç kez okuldan eve hırpalanmış, elbiseleri yırtılmış bir şekilde döndü. Anne ve baba konuyla ilgili sorularına Mehmet Zeki’den net cevaplar alamadı. Durumu araştıran aile, Hizbullahçıların kendilerine katılmaları için oğullarına baskı yaptıklarını öğrendi. Bunun üzerine aile, Mehmet Zeki’nin kaydını Batman 60. Yıl Ortaokulu’na aldı. Ancak Hizbullahçılar baskı ve tehditlerini sürdürdü.

1993 yılının Eylül ayında Mehmet Zeki Silvan’da yaşayan ablasını ziyarete gitti. Ablasına çarşıya gideceğini söyleyerek evden çıktı. Silvan Gazi Caddesi’ndeki Aslanlı Burcu civarında, sivil giyimli 2 şahıs tarafından zorla kaçırıldı.

Tanık beyanlarına göre üç gün boyunca Silvan’da alıkonan Mehmet Zeki, daha sonra Hizbullahçıların kamp olarak kullandıkları Yolaç (Suse) köyüne götürüldü. Burada çok sayıda kişi ile birlikte Suse Köy Camii’nin altında bulunan Hizbullah sığınağında tutuldu. Sığınakta yaklaşık 40 kişi bulunuyordu. Günlerce aç, susuz bırakılan bu kişilerden kurtulanlar Mehmet Zeki ve onunla birlikte iki kişinin sığınaktan götürüldüğünü ve bir daha geri getirilmediklerini Akyıldız Ailesi’ne anlattı.

Kendi imkanlarıyla oğullarını arayan aile hem Hizbullahçıların yarattığı terör ortamı nedeniyle hem de yapılan başvuruların soruşturulmaması nedeniyle suç duyurusunda bulanamadı.

Yıllar sonra askerlik şubesinden Mehmet Zeki’nin askerlik celbi geldi. Celbi alan aile askerlik şubesine gitti. Oğullarının Hizbullah tarafından kaçırıldığını ve ondan 1993 yılından beri bir daha haber alamadıklarını anlattı. Burada da kayıtsızlıkla karşılandılar. Baba Salih Akyıldız, görevliler tarafından “PKK’ye katılmıştır, gelip bize Hizbullah diyorsun” diyerek azarlandı.

14 Nisan 2000 tarihinde aile İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi’ne başvurdu. İHD’nin girişimleri de sonuçsuz bırakıldı. Anne Ruzkiye Akyıldız, Batman’da 491 haftadır her cumartesi saat 12.00’de İHD ile birlikte bir araya gelen kayıp yakınları arasında yer aldı.

Çocuk yaşta kaybedilen Mehmet Zeki Akyıldız’ın dosyasında bu güne kadar etkin bir soruşturma yürütülmedi. Akıbeti karanlıkta bırakıldı. O’nu kaçırarak kaybedenler açığa çıkarılmadı, cezalandırılmadı. (PİRHA)

Cumartesi Anneleri, 16 yaşında kaybedilen Mehmet Zeki Akyıldız’ın akıbetini sordu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin