1. Haberler
  2. KADIN
  3. Deniz Poyraz kadınların omuzlarında son yolculuğuna uğurlandı

Deniz Poyraz kadınların omuzlarında son yolculuğuna uğurlandı

featured
service

Haber Merkezi: Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne yönelik dün yaşanan faşist saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ı uğurlamak için binlerce kişi Kadifekale’de buluştu.

Kadifekale Ballıkuyu’da toplanan binlerce kişi alkış, zılgıt, “Şehit namirin”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür” sloganlarıyla taziye evine yürüdü.

Yürüyüşün ardından araçla Kadifekale’ye getirilen Deniz Poyraz’ın tabutu sloganlarla kadınlar tarafından omuzlandı.

Kadifekale Camii’ndeki tören sırasında sivil polislerin çekim yapmasına kadınlar tepki gösterdi. Polisleri caminin içine almayan kadınlar, “Çıkın dışarı. Sizin gözünüzün önünde katledildi Deniz. Hakkınız yok burada olmaya. Çıkın dışarı” diyerek polise tepki gösterdi.

Kadınların sık sık “Şehit namirin” sloganlarını attığı uğurlama töreninde, zılgıtlar çekiliyor.

Deniz’in tabutunun üstüne mor bez örtülürken, anne Fehime Poyraz, tabutun başında şunları söyledi: “Ben sizin dayanışmanız sayesinde ayaktayım. Benim bir Deniz’im gitti ama bin Deniz’im var.”

Cenaze törenine, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDK Eşsözcüleri Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, HDP merkez yöneticileri ve milletvekilleri, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, EMEP Genel Başkanı Ercüment Aydeniz, Sol Parti Başkanlar Kurulu üyesi İlknur Başar, TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, KESK Genel Başkanı Aysun Gezen, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP milletvekilleri, Gelecek Partisi, Emek ve Demokrasi Güçleri temsilcilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kurum temsilcisi katıldı.

Daha sonra serbest kürsü kuruldu, siyasi parti temsilcileri taziye dileklerini iletti.

BULDAN: KADINLAR DENİZİN BAYRAĞININ TAŞIYICISI OLACAK
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yaptığı konuşmada, dayanışmanın, birlikte mücadele etmenin önemine değindi. Buldan, “Acımız büyük, genç bir arkadaşımızı birazdan sonsuzluğa uğurlayacağız. Deniz yoldaşımızın bize bıraktığı mirasın, Deniz yoldaşımızın devrettiği bayrağın taşıyıcısı olacağımıza kadınlar olarak bir kez daha söz veriyoruz. Onun bize bıraktığı mirası asla ve asla yerde bırakmayacağız. Bayrağı asla yere düşürmeyeceğiz” diye konuştu.

Dün İzmir İl örgütlerine yönelik katliam planını devreye sokanlar olduğunu kaydeden Buldan şunları söyledi: “Bu katliam tek bir kişinin tek bir katilin organize ettiği bir katliam değildir. Arkasında güçler vardır. Bağlantıları vardır. Attığı twetlerden, resimlerden, gönderdiği mesajlardan bunu anlıyor ve biliyoruz. Ancak bugün bu katil bir bağlantısı olup olmadığında bakılmaksızın apar topar tutuklanmıştır. Tweet atan gençlerimizin, bir basın açıklamasına katılan vekillerin, siyasetçilerin gözaltına alındıktan sonra günlerce gözaltında kalıp kimlerle bağlantısı olduğu soruşturulurken bu katilin kimden emir aldığı, eline silahı kimin verdiği, emri kimden aldığı hiçbir şekilde soruşturulmadan tutuklanmaya sevk edilmiş ve tutuklanmıştır.”

‘PROVOKASYON DEĞİL KATLİAM’
Katliamın ardından yapılan provokasyon açıklamalarına tepki gösteren Buldan, “Kimse bu olayın bir provokasyon olduğunun masalını anlatmasın. Bu asla bir provokasyon değil, HDP’ye, Kürtlere yapılan bir katliamdır” dedi.

Erdoğan’ın “Bunlar daha iyi günleriniz” sözlerini hatırlatan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Erdoğan’ın sözlerinin ardından katliamın yaşandığına işaret etti.

SANCAR: MAFYA, TALAN, KAN DÜZENİ
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, dün yaşanan katliamın göz göre göre geldiğini söyledi, “Karşımızda mafya, soygun, talan, kan düzeni var ve harcı da Kürt, demokrasi, özgürlük düşmanlığıdır. İktidar ve yandaşlarının yarattığı nefret düşmanlığı, bizleri, Kürt halkını, temsilcilerini, demokrasi güçlerini hedef gösteren güçler bu cinayetin temelini hazırlamıştır” diye konuştu.

‘HALKLARIMIZLA DİMDİK AYAKTAYIZ’
Katliama ilişkin ‘münferit’, ‘meczup saldırı’ açıklamalarına tepki gösteren Sancar, “Kim diyorsa bu cinayetin sorumlusudur” dedi. Demokrasi güçlerini susturmak için önce Kürtlere, HDP’ye saldırıldığını belirten Sancar, “Siyasetle baş edemediler, mahkemelerde baş edemediler, şimdi eli kanlı çeteleri devreye soktular, yine baş edemeyecekler. Halklarımızla her yerde dimdik ayaktayız, mücadelemizi inançla, kararlılıkla sürdüreceğiz. Deniz Poyraz, bu mücadelenin en güzel sembollerindendi. Onun hasretini çektiği yeni yaşamı mutlaka getireceğiz. Sözümü annemizin, ‘Bir Deniz gitti binler geliyor’ sözüyle bitiriyorum. Hiçbir şekilde yılmayacağız” diye belirtti.

ÇİÇEK: BAŞIMIZ SAĞOLSUN AMA HEP DİK OLSUN
HDK Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek de, tetiği çektirenlere karşı mücadeleyi büyütme yeni katliamları önleme çağrısı yaptı. Çiçek şunları söyledi: “Başımız sağolsun ama hep dik olsun, hep onurlu olalım, hep mücadele içinde kalalım. Çünkü bu kavga rant düzenini, hırsızlık düzenini, zulüm düzenini sürdürmek isteyenlerle, biz demokrasi ve özgürlük güçlerinin kavgasıdır. Tetiği çeken elbette suçludur, katildir. Ama tetiği çektiren sisteme karşı, bu bataklık düzenine karşı mücadelemizi toplumsal, örgütlü ve hep birlikte yürütemezsek daha nice Denizler, nice katliam tehditleri bizi beklemektedir. Denizler ilk değil. Sabahattin Ali, Deniz Poyraz’dır. Hrant Dink, Deniz Poyraz’dır. Berkin Elvan, Deniz Poyraz’dır. Tahir Elçi, Deniz Poyraz’dır. Ape Musa, Deniz Poyraz’dır.”

AKDENİZ: ÇETE-MAFYA DÜZENİNE GEÇİT VERMEYELİM
EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz de 7 Haziran sonrasında yaşananlar hatırlattı, benzer saldırıların yaşanmasına izin vermeyeceklerini kaydetti. Aydeniz, tüm halklara, birleşme ve çete-mafya düzenine geçit vermeme çağrısında bulundu.

BAŞAR: DENİZ’İ İKTİDAR KATLETTİ
Sol Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başar da Deniz Poyraz’ı katledenlerin çete, mafya ve talan düzenini sürdürmek isteyen iktidar olduğunu kaydetti. Başar, “Aylardır tüm muhalif kesimleri ve HDP’yi hedef gösteren, boğazına kadar pisliğe gömülmüş iktidar buradan çıkış yolu için ülkeyi zifiri karanlık kuyuya atmak istiyor” diye konuştu.

Konuşmalar sırasında Deniz Poyraz’ın tabutunun üzerine kesk û sor û zer örtmesi üzerine polisin kitleye saldırdı. Kitle polise tepki gösterdi. Cenaze törenine katılanlarla polis arasında arbede yaşandı.

Kadifekale Camii’ndeki törenin ardından Buca Kaynaklar Mezarlığı’na doğru yola çıkıldı. 

DENİZ POYRAZ KARANFİLLERLE TOPRAĞA VERİLDİ
Kadifekale Camii’nde yapılan dini vecibelerin ardından Poyraz, toprağa verilmek üzere Buca Kaynaklar Mezarlığı’na getirildi. Binlerce kişi mezarlık girişinden alkışlarla yürüyerek Poyraz’ın defnedileceği mezar başına geldi. Yürüyüş sırasında Deniz Poyraz’ın fotoğrafları taşındı. 

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan, Mithat Sancar, HDK Eş Sözcüleri Esengül Demir, Cengiz Çiçek, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, EMEP Genel Başkanı Ercüment Aydemir, Sol Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başar; HDP ve CHP milletvekilleriyle çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütünün katılımıyla Poyraz toprağa verildi. 

Deniz Poyraz’ın hapishanede olan kardeşleri “güvenlik” bahanesiyle cenazeye getirilmedi. 

Mezarlığın üstü karanfillerle süslendi. (ETHA)

Deniz Poyraz kadınların omuzlarında son yolculuğuna uğurlandı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin