Denizli halkı kömür ocağı istemiyor: Kömür ocağı tarımı bitirecek

featured
service

Haber Merkezi: Denizli’de kömür ocağı işletmesi için verilen acele kamulaştırma kararına bölgede yaşayanlar tepki gösterdi.

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Avdan Mahallesi’nde tek adam rejiminin şefi Erdoğan tarafından açık kömür ocağı işletmesi kurulması için 14 Ocak tarihinde acele kamulaştırma kararı verildi. Kararın iptali için Danıştay’a başvuruldu ve dava açıldı.

Yayımlanan karara göre, 3 milyon 764 bin 623 metrekarelik bir alan kömür madeni için kamulaştırılacak. Açılan davaya; Avdan Platformu, TMMOB, Tabip Odası, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği de destek veriyor. Bölge halkı, kamulaştırılacak alanda verimli tarım alanları olduğuna dikkat çekerken, geçim kaynakları olan tarımsal ürünlerin biteceğini belirtiyor.

BirGün’de yer alan habere göre Avdan Platformu yaptığı açıklamada, kamulaştırılan bölgenin maden alanı olarak planlanmasının imar planlarına aykırı olduğu belirtildi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Acele kamulaştırılan alanların etrafında çok sayıda sit alanı bulunmaktadır. Acele kamulaştırılan 23 kilometre mesafede Afrodisias, 37 kilometre mesafede Beyağaç’ta bulunan UNESCO koruması altında Kartal Gölü, 14 kilometre mesafede Vakıf Köyü’nde bulunan Herakleia Salbakos, 40 kilometre mesafede Hiearapolis ve 37 kilometre mesafede Leodikia gibi antik kentler ve ören yerleri bulunmaktadır. Yine acele kamulaştırılan ve kömür madeni yapılması planlanan alanlara çok yakın bulunan Beyağaç Kartal Gölü ve çevresi Orman Bakanlığı tarafından koruma alanı olarak ilan edildiği gibi, Türkiye’nin en yaşlı karaçam ormanı da burada bulunmaktadır.”

Tarımı tamamen bitirecek

Son olarak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kamulaştırma işlemi Avdan’da tarımı tamamen bitireceği gerçektir. Tarım ile geçimini sağlayan yöre halkı bölgede barınamaz hale gelecek, bölge halkının tarımsal faaliyetinden dolaylı olarak faydalanan diğer sosyal ve ekonomik ilişkiler zarar görecektir. Yerleşim yerlerinin hemen bitişiğinde açılacak olan bu maden nedeniyle, Avdan Mahallesinde yaşama imkânı kalmayacaktır. Bir yerleşim yerinin kökten kaybolması ve buradaki sosyal ve ekonomik varlığın yok olması karşısında ne ölçülülük ne orantılılık ne de kamu yararından söz edilemez.”

Kaynak: BirGün

Denizli halkı kömür ocağı istemiyor: Kömür ocağı tarımı bitirecek

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin