1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Dersim Ekirek köyünde ruhsatsız maden arama çalışması başlatıldı

Dersim Ekirek köyünde ruhsatsız maden arama çalışması başlatıldı

featured
service

Haber Merkezi: Dersim Çemişgezek ilçesine bağlı Ekirek (Gözlüçayır) köyünün Merekler mıntıkasının Sekatır ve Kıraçlar üçgeninde maden arama çalışmaları başlatıldı. Çalışmaların başlamasını yaşam alanlarına iş makinalarının girmesi ile öğrenen köylüler tepkili.

Gökalp Maden şirketine ait olan maden arama çalışmalarına tepki gösteren Ekirek köyünden MÇD (Munzur Çevre Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yıldız “Yaşam alanlarımızın eli kanlı şirketlere peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz” vurgusu yaparak şunlara dikkat çekti:

Hayvancılık, arıcılık ve kısmen tarım ile köylüye geçim sağlayan topraklarımızı maden şirketlerinin gelip talan etmesine izin verirsek soluduğumuz havanın ve içtiğimiz suyunda zehirlenmesine göz göre izin vermiş olacağız. 

Köylüye bilgi verilmeden, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu alınmadan gözden ırak gizlice alınan kararlar ile köyümüzde maden arama faaliyeti başlatıldı. Bu çalışmanın ilerde nelere yol açacağını hepimiz biliyoruz. Suyu zehirleyen bu çalışmalar kaynaklarının kurumasını da hızlandırarak canlı hayatın yok olmasına yol açacaktır.”

“KÖYÜMÜZÜ BİRLİKTE SAVUNMALIYIZ”

Köy halkının yaşam alanlarına sahip çıkmasının önemine değinerek mücadeleye çağrı yapan Ali Yıldız devamında şunlara dikkat çekti: “Çağrımız net ve açıktır; Köyümüzün geleceğini bir avuç iş birlikçinin elleri arasına bırakamayız. Köy halkı olarak kültürümüze, geleceğimize ve yaşam alanlarımıza sahip çıkmakla yükümlüyüz. Şirketi köyümüzden kovmak için bir araya gelmeli ve köyümüzü birlikte savunmalıyız. Hukuk mücadelesi de dahil şirket köyümüzden gidene kadar ne gerekiyorsa yapacağız.” 

 (Yeni Demokrasi)

Dersim Ekirek köyünde ruhsatsız maden arama çalışması başlatıldı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin