Direnişteki EnerjiSA işçileri: “Bent yıkıldı, imkanı yok duramazlar önünde artık”

featured
service

Haber Merkezi: EnerjiSA’dan hukuksuz yere işten çıkarılan işçilerin direnişi beşinci gününde devam ediyor. Enerji işçileri direnişlerini Ankara kamuoyuna anlatmak için Sakarya Caddesi’nde bir araya geldi. Enerji işçilerinin eylemine emek ve meslek örgütleri ve demokratik kitle örgütleri de destek verdi.

İşten atılan işçiler adına açıklamayı okuyan Mehmet Ali İçindere, neden direnişe geçtiklerini, taleplerini ve yaşadıklarını aktardı.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca peş peşe onlarca enerji işçisinin sözleşmelerinin “Size uygun pozisyon yok!” gerekçesiyle EnerjiSA yetkilileri tarafından tek taraflı olarak feshedildiğini ifade eden İçindere, “Bu gerekçenin altını doldurmaya tenezzül dahi etmediler” dedi.

Sağlığımızı kaybettik, nerede afet olsa gittik

İşten atılan işçilerin kimisinin 10 yılın üzerinde çalıştığını, kimisinin ise yaptığı işten dolayı sağlığı bozulunca farklı birimlere kaydırıldığını ifade eden İçindere, “Memlekette nerede bir afet olduysa biz gittik. Kastamonu Bozkurt’ta sel olduğunda haftalarca afetin yaralarını sarmaya çalıştık. Hatta ortaya koyduğumuz emeğimize karşılık İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından teşekkür belgesi aldık. Isparta günlerce elektriksiz kaldığında kendi işletmemiz olmamasına rağmen yine biz gittik. Ankara’nın kış şartlarında Ankaralılar elektriksiz kalmasın diye 36 saat mesaiyle çalışan arkadaşlarımız oldu” dedi.

Emeğimizi bir çırpıda silmeye çalışıyorlar

10 yıllık emeklerinin silinmeye çalışıldığını ekleyen İçindere, açıklamanın devamında şunları söyledi:

10 yılın üzerindeki emeklerimiz bir çırpıda silinmeye çalışıldı. Neden uygun pozisyon bulunmadığını sormak için şirketin genel müdürlüğüne gittiğimizde tek bir yönetici dahi bizimle muhatap olmadı. Bırakın muhatap bulmayı, gördüğümüz muamele polis tarafından gözaltına alınmak oldu.

İşimize geri dönmek ve işten atmaların son bulduğuna dair resmi açıklama yapılması talebiyle şirketin genel müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedik. Sendikamızın genel başkanı, kurucu genel başkanı, bölge temsilcisi ve biz işleri için direnen enerji işçileri üç gündür gözaltına alınıyoruz.

30 bin lira huzur hakkı

Biz bu taleplerle şirketin genel müdürlüğü önünde eylem yaparken EnerjiSA’nın Genel Kurulu yapıldı. Şirketin kârları yüzde yüzün üzerinde arttığı açıklandı. Yönetim kurulu üyelerinin huzur haklarının da 30 bin liraya çıkarıldığını öğrendik.

Neredeyse asgari ücret düzeyinde maaş alan işçileri işten atan Sabancı, kasasını doldurmuş, yöneticilerine de gayet cömert davranmıştı.

Hakkımızı istediğimiz için işten atıldık

Aslında neden işten atıldığımızı çok iyi biliyoruz. Biz önce özelleştirmeler sonucu taşeron işçiliğe mahkum edildik. 2011 yılında Sabancı’ya bağlı bu şirkette çalışmaya başladığımızda da sarı sendikalara mahkum edildik. Bireysel iş sözleşmelerimizi imzaladığımız otelin bir alt katında sarı sendikaya daha neyin ne olduğunu bile anlamadan üye yapıldık. 2011’den 2021’e kadar 4 dönem toplu sözleşme süreçlerini yaşadık. Her defasında ihanete uğradık, her defasında insanca yaşayacak bir ücret almaktan biraz daha uzaklaştık, her defasında güvenceli çalışma koşulları biraz daha hayal olmaya başladı.

Önce sarı sendikaya, sonra da sefalet ücretlerine isyan ettiğimizde de DİSK/Enerji-Sen çatısı altında toplandık. Artık her birimiz yalnızca sendikaya üye olmakla kalmıyor hakkı için mücadele eden işçilere dönüşüyorduk. İş kanunu daha iyi öğreniyor, hakkımızı aramak için deneyim kazanıyorduk. İlk defa temsilcilerimiz atanmadı kendi kurduğumuz sandıklardan çıkardık.

İşyerindeki mobbinge, performans baskısına, keyfiyete, sağlığımızı bozacak uygulamalara birlikte karşı çıkmaya başladık.

İşten atılmamızın gerçek sebebi de buydu. İlk defa gerçek bir sendikayla kendimize dair bir şeyler talep etmemizdi bu düşmanlığın sebebi.

Talepler

Eylemde Ankara halkına seslenen İçindere, “Bu kenti aydınlatan, hayatın devam etmesini sağlayan, her aksamada hemen onarıma koşan enerji işçileri olarak taleplerimizi size bir kere daha duyurmak istiyoruz” diyerek taleplerini sıraladı:

İşten atılan her arkadaşımız işine geri dönsün.

EnerjiSA, işten atmaların son bulduğuna dair resmi bir açıklama yapsın.

İşyerlerinde işçilerin sendika tercihlerinden dolayı gördüğü mobbinge son verilsin.

Bu taleplerle dört gündür Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde eylemdeydik. Taleplerimiz yerine getirilmezse aynı yerde eylem yapmaya devam edeceğiz.

Bu süreçte bütün Ankara halkının da desteğini arkamızda görmek istiyoruz.

Bizi haklı gören, taleplerimizin karşılanmasını isteyen her insanın yapabileceği bir şey, sunabileceği bir destek var. Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önündeki çağrımızı buradan bir kez daha tekrarlayalım. Taleplerimiz yerine getirilene kadar Sabancı’ya bağlı ne kadar yer varsa her yeri eylem alanına çevirelim. CarrefourSA marketleri, TeknoSA mağazalarını, Akbank şubelerinin önlerini Eneji Sa ya bağlı fatura ödeme merkezlerini eylem alanına çevirmeye çağrıyoruz.

Sabancı’nın bu düşmanca tutumuna karşı direnmeye devam edeceğiz. Biz bu işi Sabancı yokken de yapıyorduk, Sabancı’dan sonra da yapacağız. Bu rezillik karşısında da utanan biz olmayacağız, Sabancı utanacak.

Eylem alanında fişleme

Eyleme katılan işçileri fişlemek için eylem alanına gelen EnerjiSA güvenlik müdürü eyleme katılan işçilerin fotoğraflarını çekmek istedi. Güvenlik müdürü işçiler tarafından alandan kovuldu.

Sendika.Org

Direnişteki EnerjiSA işçileri: “Bent yıkıldı, imkanı yok duramazlar önünde artık”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin