1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Fındıklı’da zamlar protesto edildi

Fındıklı’da zamlar protesto edildi

featured
service

Haber Merkezi: Elektrik başta olmak üzere çeşitli temel gıda ürünlerine gelen zamlar birçok kentte protesto edildi. Temel gıda da KDV indiriminde yapılan %7’lik imdirimde raflara yansımadığı gibi, indirim yapılan ürünlere zamlar gelmeye devam ediyor.

Rize Fındıklı’da da zamlara karşı esnaf ve yurttaşlar 17 Şubat’ta eylem yaptı. Rize Fındıklı Cumhuriyet Caddesi’nde esnaf odaları öncülüğünde gerçekleşen protesto eylemine çeşitli siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri temsilcilerinin de katıldığı eyleme yurttaşlar da destek oldu. Eylem öncesi polisin TOMA ile yoğun önlem aldığı gözlendi.

Gerçekleşen eylemde basın açıklamasını okuyan Esnaf Odaları Başkanı Şakir Erduran, yapılan zamlar sonrası esnafın kepenk, minibüsçünün kontak kapatma ve çay üreticisinin üretim yapamama durumuna geldiğini ifade ederek “Vatandaşlar en temel ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldi” dedi. Erduran, şöyle devam etti:

Son aylarda elektrikten doğal gaza, gıdaya ve ulaşıma yapılan zamlar hayatın tüm alanını etkiledi. Biz esnaflar, kamu çalışanları, işçiler, çiftçiler, büyük zorluklarla karşı karşıya bulunuyoruz. Pandemi koşullarında iş yerlerini kapatan ekonomik krizle boğuşan biz esnaflar şimdi de yüksek maliyetler ve zamlar karşısında ayakta kalmak için çare aramaktayız.

Açıklamada sıralanan talepler ise şöyle:

  • Başta elektrik faturalarında olmak üzere hayatın her alanında geçimimizi zorlaştıran zamlar geri çekilsin.
  • Elektrik dağıtım şirketleri gibi önemli kurumların halkımızın da denetleyeceği şekilde kamulaştırılmasını istiyoruz.
  • Doğalgaz, elektrik ve akaryakıttan alınan KDV oranları yüzde bire düşürülsün.
  • Artan enflasyon karşısında tüm çalışanlara ek ödeme yapılsın.
  • Yoksulluk sınırı altında yaşayan ailelerin çocuklarına eğitimleri ile ilgili yardım yapılsın.

ŞİİR OKUYAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Basın açıklaması esnasında halk ellerinde “Gübreyi nasıl alalım”, “Dikkat enflasyon canavarı”, “Sermayeye değil halka bütçe”, “Zamlar belimizi büktü” yazılı dövizleri taşıdı.

Mustafa Ertaş isimli bir kişi açıklamanın ardından Hasan Hüseyin Korkmazgil’e ait “Bıçak kemikte” şiirini okumasının ardından polisler tarafından gözaltına alındı.

Fındıklı’da zamlar protesto edildi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin