1. Haberler
  2. KADIN
  3. Fransa, cinsel yönelim değiştirme terapilerini yasakladı

Fransa, cinsel yönelim değiştirme terapilerini yasakladı

featured
service

Fransız Parlamentosu, heteroseksüel olmayan, biseksüel veya trans kişilerin cinsel yönelimlerini “tedavi ettiğini” iddia eden ve bilim çevreleri tarafından geniş çapta eleştirilen uygulamalar olan dönüşüm terapilerini yasaklayan bir yasayı kesin olarak onayladı. Konversiyon tedavileri elektroşok da dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle yapılır. Fransa’da kapsamını değerlendirmek için ulusal bir anket yok, ancak 2019 parlamento raporu son yüz vakadan bahsediyor.

Yeni yasa, Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un partisi La République en Marche’in yardımcısı Laurence Vanceunebrock tarafından sunuldu: Ceza yasasına Fransızlara, bu tür bir terapi uygulayanlar için yeni bir suç getiriyor, 2 yıl ve 30 bin avro para cezası ile, bu da reşit olmayanların dahil olması durumunda 3 yıl 45 bin avroya kadar çıkabilir. Şimdiye kadar, dönüşüm terapileri ahlaki taciz veya yasadışı tıp uygulaması gibi diğer suçlara dayanarak cezalandırılabilirdi. Ancak oybirliğiyle kabul edilen yeni yasanın destekçileri, belirli bir suçun yasadışılıkları konusunda farkındalık yaratacağını söylüyorlar.

Fransa, Almanya, Malta, Brezilya ve Kanada da dahil olmak üzere dönüşüm terapilerinin yasaklandığı çeşitli ülkelere katılıyor.

Vanceunebrock, “Artık hiçkimse LGBT’lileri tedavi edebildiğini iddia edebilir.” dedi. Ve Macron Twitter’da “bu değersiz uygulamaların Cumhuriyet’te yeri yok. Çünkü kendin olmak suç değil, çünkü tedavi edilecek bir şey yok.

fotoğraf: Paris’teki Onur Yürüyüşü (AP Photo/Remy de la Mauviniere)

Kaynak:nuovaresistenza.org

Fransa, cinsel yönelim değiştirme terapilerini yasakladı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin