Garibe’nin avukatlarının ‘takipsizlik’ kararına yaptığı itiraz incelenmeden reddedildi!

featured
service

Haber Merkezi: Hapishanede yaşamını yitiren Garibe Gezer’e yönelik “cinsel saldırı soruşturması”na getirilen takipsizlik kararına karşı yapılan itiraz incelenmeden reddedildi.

Kocaeli Kandıra 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde sistematik işkence gören, tecavüze uğrayan ve 9 Aralık’ta tutulduğu tek kişilik hücrede yaşamını yitiren Garibe Gezer’in “cinsel saldırı soruşturması”na verilen takipsizlik kararına karşı yapılan itiraz reddedildi. Gezer’in avukatları, cezaevi görevlileri hakkında “nitelikli cinsel saldırı”, “işkence”, “zor kullanma yetkisinin aşılması” ve “görevi ihmal” suçlarından Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu yaptı.  Avukatlar ayrıca hapishane doktoru İsmail Ülker hakkında da “görevi kötüye kullanma” dan da suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu ardından açılan soruşturma takipsizlikle sonuçlandı.

İTİRAZ İNCELENMEDEN REDDEDİLDİ

Takipsizlik kararıyla kapatılan dosyanın yeniden açılması ve soruşturmanın yürütülmesi için avukatlar, Kocaeli Sulh Ceza Hakimliğine başvuruda bulundu. Ancak hakimlik, takipsizlik kararının yerinde olduğunu iddia ederek, avukatların itiraz talebini reddetti.

Gezer’in avukatı İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, sanal medyada yaptığı paylaşımla hakimliğin verdiği karara tepki gösterdi. Keskin, “Garibe yaşarken savcılık ifadesini dahi almadı. Ölümünden çok kısa bir süre sonra da takipsizlik kararı verdi. Sulh Ceza Mahkemesi itirazımızı incelemedi bile…O da çok kısa sürede, talebimizi redetti. Anayasa Mahkemesi’nden umutlu muyuz. Hayır…” paylaşımında bulundu.

Garibe’nin avukatlarının ‘takipsizlik’ kararına yaptığı itiraz incelenmeden reddedildi!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin