Gözaltına alınan 47 kişiden 5’i tutuklandı

featured
service

Haber Merkezi: Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne (ESP) düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve dün İzmir Adliyesi’ne çıkarılan 47 kişiden 20’si savcılık sorgularının ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Bugün sabaha kadar süren hakimlik sorgularının ardından 5 ESP’li tutuklandı.

Etkin Haber Ajansı muhabiri Pınar Gayıp ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş’ın da aralarında bulunduğu 47 kişinin sorgusunu tamamlayan Savcı Bekir Küçük, bir saat ara verdikten sonra kararını açıklamaya başladı. Savcı 47 kişiyle ilgili kararını gruplar halinde 3 saati aşkın bir zaman içinde açıkladı. Savcı Bekir Küçük’ün karar açıklama sürecinde Terörle Mücadele Şubesi polisleri savcının odasından çıkmayarak, karar sürecine doğrudan etkide bulundu.

BİPOLAR BOZUKLUK HASTASI İTİRAFÇI

Bipolar bozukluk hastalığı bulunan bir itirafçının polisle birlikte yaptığı kurgusal ifadeler dayanak yapılarak tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilenlerden ESP İstanbul İl Eşbaşkanı Ezgi Bahçeci, HDP PM üyesi Sıtkı Güngör, ESP yöneticisi Kerim Altınmakas, Limter-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Deniz Bakır ve Gülşah Polat tutuklandı.

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen ETHA muhabiri Pınar Gayıp, ESP Eş Genel Başkanı Avukat Özlem Gümüştaş, SKM MYK üyesi Satiye Ok, Alev Özkiraz ve Ceren Çoban ev hapsiyle, Limter-İş Sendikası Genel Başkanvekil Levent Akhan, HDP İstanbul İl Örgütlenme Eş Sözcüsü Pınar Türk, Hakan Kafadar, Rıdvan Coşkun, Burak Yılmaz, Seyit Cem Çakmak, Atilla Dalkılıç, Yener Aygün, Nihat Ünal ve Begüm Ateş ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

27 KİŞİ ADLİ KONTROL KARARIYLA SAVCILIKTAN SERBEST BIRAKILDI

Ezilenlerin Hukuk Bürosu Avukatlarından Kamil Ağaoğlu ve Yenikapı Tiyatrosu’ndan 5 tiyatrocunun da aralarında bulunduğu 27 kişi ise savcılık sorgularının ardından adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan 47 kişiden 5’i tutuklandı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin