1. Haberler
  2. KITALARDAN
  3. Güney Kafkasya gölge finansal sisteme bağlı

Güney Kafkasya gölge finansal sisteme bağlı

featured
service

Dünya elitlerinin gizli zenginliklerini ortaya çıkaran büyük bir açık deniz verisi sızıntısı, Güney Kafkasya’dan gelen figürleri de bu işe bulaştırdı.

Pandora Papers, varlıklı bireylerin gelirlerini ve varlıklarını denizaşırı yargı bölgelerinde veya vergi cennetlerinde vergilendirmeden nasıl gizlediğini ortaya çıkaran 11,9 milyon dosyadan oluşan bir önbellektir. Guardian tarafından “tarihteki en büyük sızdırılmış denizaşırı veri yığını” olarak tanımlanan dosyalar, her yıl dünya çapında yüz milyarlarca dolarlık hareketi gizleyen karmaşık bir offshore şirket ve kurumsal hizmet sağlayıcısı ağını ortaya koyuyor.

Pandora Papers, aralarında mevcut ve eski cumhurbaşkanları ve başbakanların da yer aldığı 35 dünya lideri ve 90’dan fazla ülkedeki diğer 300 kamu görevlisiyle ilgili verileri içeriyor. Hükümet yetkilileri, kamu fonlarına yakınlıkları onları kara para aklama riskiyle karşı karşıya bırakarak “siyasi olarak maruz kalan kişiler” (PEP) olarak görevlendiriliyor. Dosyalar, hizmet sağlayıcıların paralarının kaynağını incelemeye tabi tutmadan zenginlerini denizaşırı ülkelerde saklamada yozlaşmış ve otoriter liderlere nasıl yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Panama Papers ve Paradise Papers daha önce büyük offshore şirket ağlarını ortaya çıkardı, Pandora Papers ölçeklerinde ve kapsamlarında benzeri görülmemiştir. Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi (OCCRP), Pandora Papers’ın “açık deniz sisteminin kötüye kullanılmasının birkaç kötü elmanın işi olduğu fikrine” son verdiğini yazdı. Bunun yerine “dünyadaki krizleri ve hoşnutsuzluğu besleyen geniş ve çoğu zaman birbirine bağlı bir sistemi ortaya çıkarırlar.”

Dosyalar, washington, D.C.’deki Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’na (ICIJ) sızdırıldı ve dünya çapında 600’den fazla gazeteciyle erişim paylaşıldı.

Pandora Papers, Ermeni işadamlarını uluslararası bir vergi cenneti ağına bulaştırıyor. Hetq (ICIJ üyesi) tarafından yürütülen bir soruşturmaya göre, iki Ermeni madencilik şirketi açık deniz yetki alanlarında kayıtlıydı.

Ekim 2012’de İngiliz yatırımcılar Haykakan Zhamanak’ta (PM Nikol Pashinyan’ın ailesine ait gazete) 2013 yılında lori eyaletindeki Bazum demir cevheri madeni ve Vayots Dzor eyaletindeki Azatek altın polimetalik madeni olmak üzere iki madencilik projesi başlatmayı planladıklarını belirten bir bildiri yayınladılar. Aralarında İngiliz Parlamentosu’nun eski üyesi Sir Tony Paldry’nin de bulunduğu yatırımcılar, Surart Ltd. ve VaykGold Ltd. aracılığıyla projelere 400 milyon dolar katkıda bulunacaklardı.

Vardan Ayvazyan (Fotoğraf: Facebook)

Surat Ltd. ve VaykGold Ltd., Aynı zamanda Parlamento Ekonomi İşleri Daimi Komitesi Başkanı (2007-2017) ve Doğa Bakanı (2001-2007) olarak görev yapan eski bir Cumhuriyetçi milletvekili olan Vardan Ayvazyan tarafından kuruldu.

George Howard Richmond (Fotoğraf: LinkedIn)

Ermenistan Tüzel Kişilikler Devlet Sicili Ajansı, Ayvazyan’ı 2014 yılında Coeur Gold Armenia Ltd. yönetimine giren VaykGold Ltd.’nin sahibi olarak listeledi. Bununla birlikte, Pandora Papers tarafından ortaya konduğunda, Haykakan Zhamanak duyurusu sırasında VaykGold Ltd., önceki yıl Seyşeller’de Tiflis doğumlu İngiliz vatandaşı George Howard Richmond tarafından kurulan Coeur Gold Armenia Ltd. tarafından yönetildi.

Sir Paldry ICIJ’e ayvazyan’la tanışmayı ya da gazete ilanı hakkında bilgi sahibi olmadığını söyledi.

2011 yılında Belize merkezli Coeur Gold Armenia Ltd. ve Bazum Steel Ltd., iki yıl sonra tamamen Bazum Steel Ltd. tarafından satın alınan Surart Ltd.’de kısa bir süre hissedar oldu. Ermenistan Devlet Gelir Komitesi’ne göre, Surart Ltd. faaliyetlerini askıya aldı ve hiçbir şirketin Bazum demir cevheri madenini keşfetme hakkı yok. Ancak Ayvazyan’ın yakınları 2016 yılında Demir Madencilik Ltd. adlı başka bir şirket kurdu ve ertesi yıl Enerji Altyapı ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan Bazum’da madencilik yapma izni verildi.

VaykGold Ltd. 2021 yılında Azatek madeninin geliştirilmesi için Bakanlık ile sözleşme imzaladı. 2018 yılında Başsavcılık, ruhsatın hukuka aykırı düzenlenip düzenlenmediğini araştıran bir ceza davası açtı. Ofis ayrıca 2017 yılında bir mineral ekstraksiyonun toprak altı ve minerallerinde önemli hasara yol açtığını belirledi. Ermenistan Soruşturma Komitesi, şirketin ortak sahibi Ayvazyan ve Ashot Hovhannisyan’ı kötü niyetli vergi kaçırmakla suçladı. Suçlamalar daha sonra düşürüldü, ancak şirketin Azatek madenini işletme hakkı Toprak İdaresi ve Altyapı Bakanlığı tarafından sonlandırıldı. Hovhannisyan, emrin geçersiz sayılması için Ermenistan İdare Mahkemesi’ne başvurdu ve dava devam ediyor.

Haydar Aliyev (Fotoğraf: Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın resmi web sitesi)

Güney Kafkasya ile bağlantılı Pandora Gazetelerindeki en lanet ifşaatlar, akrabalarının 2006’dan beri ailenin sahip olduğu 84 gizli offshore şirketinden oluşan birbirine bağlı bir ağ üzerinden satın alınan yaklaşık 700 milyon dolarlık Londra gayrimenkulüne sahip olduğu ortaya çıkan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i içeriyor.

Daha önce Aliyev’lerin yurtdışında milyonlarca dolar değerinde mülke sahip olduğu bilinirken, lüks daireler, tarihi binalar ve ticari gelişmeler de dahil olmak üzere bir OCCRP soruşturmasıile ortaya çıkarılan İngilizholdingleri önceki bulguları gölgede bırakıyor.

Aliyev’in oğlu Haydar, ilk binasını hende 11 yaşındayken 2009 yılında 48,9 milyon dolara satın aldı. Londra’nın seçkin Mayfair semtindeki ticari mülk şeridi Mallnick Holdings S.A.’ya aitti, İngiliz Virgin Adaları’nda kuruldu ve gizlice Aliyev’in küçük oğluna teslim edildi.

Aliyev’in küçük kızı Arzu Aliyeva, 19 yaşına geldiğinde Londra’nın lüks Knightsbridge bölgesinde 9,7 milyon dolar değerinde üç daire satın alan bir offshore şirketi olan Strahan Holding and Finance’in hissedarıydı.

3,75 milyonu aşan Pandora Papers’taki en büyük dosya diliminin kaynağı olan Trident Trust Group, Arzu’nun geçmişini araştırmak için bir İngiliz durum tespiti firması görevlendirdi. Firma, “onunla ilgili herhangi bir işlemin gelişmiş ve devam eden inceleme ve doğrulamaya tabi olması gerektiği” sonucuna vardı.

Raporda, “Müvekkilimizin dikkatini, konunun babası İlham Aliyev hakkındaki yaygın ve sürekli yolsuzluk iddialarına ve Cumhurbaşkanı Aliyev ve ailesinin elindeki her türlü fonun Azerbaycan cumhurbaşkanı olarak konumunun doğrudan bir sonucu olarak biriktirdiği yönündeki yaygın görüşe çekiyoruz.” ifadesi yer alıyor.

Leyla Aliyeva (Fotoğraf: Leyla Aliyeva’nın resmi web sitesi)

Bu noktada Trident Trust, Arzu Aliyeva için en az 16 offshore şirketi bünyesine katmıştı. O yıl Arzu’nun ablası Leyla Aliyeva, Londra’nın dünyaca ünlü Regent Caddesi yakınlarında büyük bir ofis binasına sahip bir offshore şirketin sahibi olurken, Haydar Michelin yıldızlı bir restoranın, bir sanat galerisinin ve Conde Nast’ın merkez ofisinin sahibi oldu.

OCCRP’nin bir soruşturmasına yanıt olarak, Trident Trust’ın bir temsilcisi şunları yazdı: “Trident’in güven ve kurumsal hizmet işletmelerinin her biri, faaliyet gösterdiği yargı alanında düzenlenmiştir ve yürürlükteki tüm düzenlemelere uymaya tamamen kararlıdır. Trident, bilgi talep eden herhangi bir yetkili makamla rutin olarak işbirliği yapar.”

Pandora Papers, Aliyev’leri Ağustos 2018’de Mayfair’de 90 milyon doların üzerinde bir ofis ve perakende mülk satın alan İngiliz kraliyet mülküne bağlıyor. Kara para aklama araştırmacısı Dylan Kennedy Guardian’a verdiği demeçte, fon kaynağının şüpheli bulunması halinde, kraliyet arazisine yapılan mülk satışının “meşrulaştırmanın zirvesi” olduğunu söyledi.

Bu mülkleri satın almak için kullanılan paranın kökeni belirsizdir. Ancak gazeteciler, İngiliz Virgin Adaları’na kayıtlı şirketlerden en az sekizinin Azerbaycan,Rus ve Troyka Çamaşırhaneleride dahil olmak üzere aklama ve transfer sistemlerinden milyonlarca dolar aldığınıbuldu. Azerbaycan Çamaşırhanesi, muhtemelen Aliyev ailesiyle bağlantılı olan ve Diğer şeylerin yanı sıra Avrupalı siyasetçilerden Azerbaycan insan hakları ihlalleri konusunda sessizlik satın almak için kullanılan milyarlarca dolarlık gizli bir çamur fonudur.

Kaynak:https://armenianweekly.com

Güney Kafkasya gölge finansal sisteme bağlı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin