Hasta tutsaklar için 3 kentte eylem

Hasta tutsaklar için 3 kentte eylem
Hasta tutsaklar için 3 kentte eylem
service

İstanbul, Ankara ve İzmir’de hasta tutsakların durumuna dikkat çeken insan hakları savunucuları, günde 16 ilaç kullanan Demet Resuloğlu, tek kişilik hücrede tutulan Civan Boltan ve Salman Yıldız’ın serbest bırakılmasını istedi. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Ankara, İstanbul ve İzmir’de açıklamalar yaparak hasta tutsakların durumuna dikkat çekti. 

ANKARA

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutuklulara dair sürdürdükleri eylemin 480’inci haftasında bir kez daha bir araya geldi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube önünde bir araya gelen inisiyatif üyeleri, burada “Tedavi haktır engellenemez. Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” yazılı pankartını açtı. Açıklamaya, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Wan Milletvekili Mahmut Dündar’ın yanı sıra HEDEP Ankara il temsilcileri ile çok sayıda yurttaş destek verdi.

Burada konuşan İHD Şube Eşbaşkanı Aslı Saraç, hapishanelerde en az bin 517 hasta tutsağın olduğunu ve bu tutsaklardan 651 kişinin durumunun ağır olduğunu söyledi. Saraç ayrıca bu yıl içinde en az 37 tutsağın cezaevlerinde yaşamını yitirdiğini de kaydetti.

‘BİRÇOK HASTALIĞI VAR’

Saraç, bu haftaki eylemlerinde İzmir Şakran Kadın Kapalı Hapishanesinde bulunan hasta tutsak Demet Resuloğlu’nun durumuna dikkat çekti. Resuloğlu’nun 63 yaşında olduğunu, 7 yılı aşkın süredir tutuklu bulunduğu ve bu süreçte dört farklı cezaevine sevk edildiğini söyleyerek, “Son olarak da Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi’nden İzmir/Şakran Kadın Kapalı Hapishanesine sevk edilmiştir. Hasta mahpus listesinde olan Demet Resuloğlu, kronik tansiyon hastasıdır. Cilt hastalığı bulunmakta ve bunun için de Puva Işın tedavisi uygulanmıştır. Beyin damarlarında tıkanma bulunmaktadır. Bunların yanı sıra şeker hastalığı, kalp rahatsızlıkları, Venöz yetmezliği, Guatr, Uyku Apnesi, Huzursuz Bacak Sendromu, Anemi gibi kronik hastalıkları da mevcuttur. Mevcut olan hastalarına ayrıca Sincan’da iken astım ve KOAH hastalıkları eklenmiş ve bu hastalıkları için düzenli olan ilaç kullanmaktadır” diye konuştu.

‘HASTANEDE YATAĞA KELEPÇELENİYOR’ 

Resuloğlu’nun mevcut rahatsızlıklarından kaynaklı günde 16 ilaç kullandığını da ekleyen Saraç, “Uyku apnesi için hastaneye ikinci kez yatışı olacak ve cihaz verilecektir. Hastaneye yatışı yapıldığında başına erkek bir asker bırakılıyor ve yatağa kelepçeleniyor. Sağlığa uygun olmayan tekli ring araçlarıyla hastane sevkleri yapılıyor. Çoğu zaman, hastane sevkleri yapılamıyor, hastaneye gidişleri uzun sürelere yayılıyor. Bu koşullardan kaynaklı olarak tedavileri aksamakta ve ilaç dozajlarını kendisi ayarlamak zorunda kalmaktadır” dedi.

Saraç, Resuloğlu’nun kronikleşmiş ve yaşamını olumsuz etkileyen hastalıklarının tedavilerinin bir önce yapılması gerektiğinin altını çizerek, tutsakların serbest bırakılmasını talep etti. 

İSTANBUL 

İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenlenen “F Oturması” eyleminin 608’incisini dernek binası önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, Bolu F Tipi Hapishanesinde tutulan ağır hasta tutsak Civan Boltan’ın sağlık durumuna dikkat çekildi. İnsan hakları savunucuları ve hasta tutuklu yakınlarının katıldığı açıklamada, “Tedavi haktır engellenemez” ve “Hasta mahpus Civan Boltan serbest bırakılsın” pankartı taşınırken, sık sık “Hasta tutuklular serbest bırakılsın” ve “Tedavi haktır engellenemez”, “Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır” sloganları atıldı.

Bu haftaki açıklamayı İHD Hapishaneler Komisyonu üyesi Mukaddesi Şamiloğlu okudu. Hapishanelerde tutsaklara dönük ayrımcı infaz uygulamalarının devam ettiğini söyleyen Şamiloğlu, bu anlamda özellikle siyasi tutsaklara düşman hukukunun uygulandığını belirtti. Şamiloğlu, bu durumun özellikle ağır hasta tutsakların tahliyelerinin engellenmesiyle açığa çıktığını vurguladı. 

BOLTAN’IN SAĞLIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKİLDİ

Bolu F Tipi Hapishanesinde tutulan ağır hasta tutsak Civan Boltan’ın da bu duruma örnek olduğunu söyleyen Şamiloğlu, “32 yaşındaki Civan Boltan, çıkan bir çatışmada atılan bombanın patlaması nedeniyle ağır yaralanmış, sol gözü tamamen sağ gözü yüzde seksen oranında görme yetisini kaybetmiştir. Bu olay esnasında sağ kolunu da kaybeden Boltan’ın beyninde bulunan şarapnel parçası yüksek hayati risk nedeniyle çıkartılamamaktadır. Aynı zamanda Reyno Sendromu diye bilinen bir hastalığı ve bu hastalıklara bağlı ciddi rahatsızlıkları bulunan Boltan için tedavisini yapan hekimler tarafından “hapishanede kalamaz” yönünde rapor verilmiş ancak Adli Tıp Kurumu aksi yönde rapor düzenleyerek serbest bırakılmasını engellemiştir” dedi.  

DOKTOR RAPORLARI DA DİKKATE ALNIMIYOR 

Boltan’ın sağlık durumuna ilişkin babasının komisyonlarına yaptığı aktarımlara da yer veren Şamiloğlu, babasının aktarımlarında, “ ‘Civan’ın Reyno Sendromu nedeniyle soğuk ortamlarda damarları daralıyor, el ve ayaklarından başlayarak kanı çekiliyor, morarıyor. Soğuk ortamda daralma uzun sürdüğü için organları oksijensiz kalıyor ve zarar görüyor.  Doktorları, kalorifer  bulunan ortamlarda bile kendisine ayrıca soba verilmesi için rapor düzenledi. Ancak bu yapılmadığı gibi, daha sıcak illere sevk taleplerimizin hepsine red cevabı verildi’ ” dediğini belirtti. 

AİHM’İN TEK BAŞINA KALAMAZ KARARI 

Boltan’ın sağlığına ilişkin ailesinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) iki kez başvuru yaptığını ve AİHM’in başvuruya “tek başına kalamaz” diyerek tek başına tutulmasının işkence olarak tanımladığı bilgisini paylaşan Şamiloğlu, gelinen aşamada Boltan’ın tek kişilik hücrede tutulduğuna dikkat çekti. Ayrıca ailesinin Boltan ile yaptığı son görüşmede Boltan’ın cezaevi gardiyanları tarafından saldırıya uğradığını bilgisini kendilerine aktardıklarını belirten Şamiloğlu, bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi. 

Boltan ve diğer tüm ağır hasta tutsakların serbest bırakılması gerektiğini söyleyen Şamiloğlu, “Sağlık ve yaşam haklarının korunması için yetkilileri göreve, kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz” dedi.

İZMİR

İHD İzmir Şubesi Hapishane Komisyonu da, 2 hafta bir düzenlediği “Hasta mahpuslara özgürlük” eyleminin 279’ncusunu Eski Sümerbank önünde gerçekleştirdi. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, “Hasta mahpuslar ölüyor, susma suça ortak olma” pankartı açıldı. Bu haftaki açıklamada, Antalya S Tipi Kapalı hapishanesinde tek kişilik hücrede bulunan ağır hasta tutsak Salman Yıldız’ın sağlık durumuna dikkat çekildi. 

Açıklamanın Türkçesini İHD İzmir Şubesi Eşbaşkanı Ali Aydın, Kürtçesini eşbaşkan Zilan Gümüş okudu. Aydın, Yıldız’ın sağlık durumu hakkında şu bilgileri paylaştı: “Ağır epilepsi hastası olup, başından yaralanması sonucu oluşan beyin hasarı nedeniyle gelişen felce bağlı olarak vücudunun sol tarafını kullanamamakta, yüzde 68 engelli raporu bulunmaktadır. Tek başına kişisel bakımını dahi yapmakta zorlandığı halde tek başına tutulan Yıldız’ın sağlık durumu her geçen gün daha da ağırlaşmaktadır” dedi. 

Yıldız’ın tedavi gördüğü Urfa ve Batman hastanelerinde “Hapishanede kalamaz” raporu verildiğini söyleyen Aydın, avukatların savcılık, hakimliğe ve Adli Tıp Kurumu’na tahliye talepli yaptığı birçok dilekçenin de reddedildiğini aktardı. 

Aydın, Yıldız’ın ani ölüm riski taşıyan epilepsi hastalığı nedeniyle tek başına tutulmaması gerektiğini vurgulayarak, tahliyesini istedi. 

Hasta tutsaklar için 3 kentte eylem

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin