Hasta ve infazları yakılan tutuklular için yakınlarının Çağlayan’da yapmak istediği açıklamaya polis saldırdı

service

Cezaevlerindeki hak ihlallerine dikkat çekmek için tutuklu yakınlarının Çağlayan’da yapmak istediği açıklamaya polis saldırdı

Hasta ve infazları yakılan tutuklular için yakınlarının Çağlayan’da yapmak istediği açıklamaya polis saldırdı

Hasta ve infazları yakılan tutsaklar için tutuklu yakınlarının başlattığı Adalet Nöbeti haftalardır uygulanan baskıya rağmen 12’nci haftasında Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde devam etti.

Nöbet öncesi çok sayıda polis ve gözaltı araçlarıyla adliye önü ablukaya alındı. Eylemciler uzun süre adliye karşısındaki kafenin önünde oturma eylemi gerçekleştirdi. Tutuklu yakınlarını ablukaya alan polisler, her hafta olduğu gibi bu hafta da Kağıthane Kaymakamlığı’nın Adalet Nöbeti’ni yasakladığı belgeyi “gerekçe” göstererek eylemlerini gerçekleştirmelerine izin vermeyeceklerini belirtti. Polisler ayrıca oturma eylemlerini sonlandırmamaları durumunda ikinci “uyarılarında” annelere “müdahale” edeceklerini söyledi.

Oturma eyleminin sona erdirilmesi için eylem sürerken zabıtalar kafeye gelerek, çalışanlara annelerin kafede oturduğu sandalyelerin toplamasını, toplamadıkları takdirde de ceza kesecekleri tehdidinde bulundu. Annelerin sandalyelerden kalktığı esnada ise polis saldırdı.

Bu esnada konuşan nöbet eylemcisi Fince Akman, “Biz sadece tutuklu bulunan çocuklarımız için burada açıklama yapmak istiyoruz. Ve şu anda sadece oturduğumuz halde her hafta polis tarafından darp edilerek gözaltına alınıyoruz” dedi.

17 Mayıs günü de gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız “Süslü Sülo” sözleri nedeniyle yaka paça gözaltına alınmıştı. 2 Haziran günü de tutuklu yakınlarının, hasta ve infazı yakılan tutuklular için Çağlayan Adliyesi önünde Adalet Nöbeti eylemine 11’inci haftasında polis saldırmış çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

Kaynak:sendika.org

Hasta ve infazları yakılan tutuklular için yakınlarının Çağlayan’da yapmak istediği açıklamaya polis saldırdı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin