HPG komutanlarından Aydın Şimşek Lice’de ölümsüzleşti

featured
service

Haber Merkezi: HPG Basın İrtibat Merkezi, Amed Eyalet Komutanlığı Üyesi Aydın Şimşek’in (Agit Şevger) ölümsüzleştiğini açıkladı.

HPG-BİM açıklamasında “18 Mayıs 2021 günü Amed’in Lice ilçesine bağlı Banê Dêran köyü civarında işgalci Türk devleti bir operasyon başlatmıştır. Şiddetli çatışmaların ve ağır bombardımanların yaşandığı bu operasyonda Amed Eyalet Komutanlığı Üyesi Agit Şevger ve Armanc Cudî yoldaşlarımız şehadete ulaşmışlardır” denildi.

Açıklamada, “Amed’in Bismil ilçesinde yurtsever ve tanınan bir ailede dünyaya gelen Agît yoldaşımız, Kürdistan Özgürlük Hareketi’nin toplumsallaştığı ve halkımızın sömürgeciliğe karşı serhildanlara kalktığı bir dönemde Partimiz PKK ile tanışmıştır. Kürdistan gençliğinin akın akın direniş saflarına katıldığı bir dönemde aktif bir şekilde gençlik faaliyetleri sürdüren Agît yoldaşımız Kürdistan gençliğinin ulusal bilince ulaşmasında önemli bir emeğin sahibi olmuştur” diye kaydedildi.

1998 yılında PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komplo sürecinde, Öcalan’ı sahiplenmek ve komploculara karşı daha radikal bir mücadele sürecinin içerisine girmek amacıyla gerillaya katıldığı belirtilen açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:

“Gerillaya ilk katıldığı bölge olan Amed’de uzun yıllar gerillacılık yapan Agît yoldaşımız, arazi hakimiyeti ve gerilla sanatındaki tecrübesiyle Türk sömürgeciliğine karşı geliştirilen birçok eyleme öncü düzeyinde katılarak, düşmanın özellikle Amed’de oluşturmak istediği sömürge sistemini alt üst etmiştir. Uzun yıllar Amed bölgesinde kaldıktan sonra 2009 yılında Medya Savunma Alanları’na geçen Agît yoldaşımız, burada aldığı ideolojik eğitimler ve üstlendiği kritik görevlerle kendisini daha da yetkinleştirmiş; olgun kişiliği ve örgütsel duruşuyla tüm yoldaşlarına örnek olmuştur. Başûrê Kurdistan alanında yaşadığı derin yoğunlaşmalarla daha önceki pratiklerini sorgulayan ve bunlardan önemli dersler çıkaran Agît yoldaşımız, Türk sömürgeciliğinin halkımıza karşı geliştirdiği soykırımcı saldırılara cevap olabilmek için ısrarla tekrar Amed bölgesine gitmek istemiş ve bu istemini pratikleştirmiştir. Çocukluğunun, gençliğinin ve ilk gerillacılık pratiğinin geçtiği Amed’e bu sefer Amed Eyalet Komutanlığı üyesi göreviyle dönen Agît yoldaşımız, omuzlarında taşıdığı sorumluluğun bilinciyle devrim çalışmalarına katılmış, düşmanın Amed özelinde ve tüm Kürdistan’da geliştirmek istediği soykırım politikalarının boşa çıkarılmasında önemli roller üstlenmiştir.

Halkımızın özgürlük mücadelesine böylesine yiğit bir evlat yetiştiren değerli Şimşek ailesi başta olmak üzere tüm yurtsever Amed ve Kürdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.”

HPG komutanlarından Aydın Şimşek Lice’de ölümsüzleşti

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin