İran İnsan Hakları Örgütü: Gösterilerde 50 kişi katledildi 

featured
service

Haber Merkezi: İran’da Mahsa Amini’nin katledilmesi sonrası devam eden protestolarda 50 kişi katledildi, aralarında Amini’nin katledilmesini ilk haberleştiren gazetecinin de olduğu yüzlerce kişi tutuklandı.

İran İnsan Hakları Örgütü yaptığı açıklamada, İran ve Doğu Kürdistan’da Mahsa Amini için yapılan gösterilerde şimdiye kadar 50 kişinin katledildiğini belirtti.

İran İnsan Hakları Örgütü dün akşam, İran ve Doğu Kürdistanda katledilen Mahsa Amini için yapılan gösterilerin 7 günlük bilançosunu açıkladı.

İran İnsan Hakları Örgütü yaptığı açıklamada, Kürt kadını Mahsa Amini’nin katledilmesine karşı İran ve Doğu Kürdistan’da yapılan protestolarda şu ana kadar 50 kişinin katledildiğini belirtti. Açıklamada toplu gözaltıların ve eylemcilerin ise halen devam ettiği ifade edildi.

Mahsa Amini’nin ölümünü haberleştiren kadın gazeteciler gözaltına alındı

İran’da Mahsa Amini protestoları devam ederken konuyu ilk haberleştirenlerden Nilüfer Hamedi’nin de gözaltına alındığı belirtildi.

BBC Farsça servisinin Uluslararası Gazeteciler Federasyonu’ndan aktardığına göre, Shargh gazetesi muhabiri Nilüfer Hamedi Amini gözaltındayken komaya girerek hastaneye kaldırıldığında olay yerinden ilk haber hazırlayanlardandı. 

Hamedi’nin gözaltına alındığı dün öğle saatlerinde ortaya çıkmıştı.

Ayrıca protestoları takip eden tanınmış fotomuhabir Yelda Meiri iki gün önce, ekonomi muhabiri Fatima Rajabi de dün gece gözaltına alındı.

İran İnsan Hakları Örgütü: Gösterilerde 50 kişi katledildi 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin