İspanya: ‘İlerici hükümet’ monarşinin bize ne kadara mal olduğunu da gizler

featured
service

Monarşi vergi mükelleflerine ne kadara mal oluyor? Hala bilinmiyor. PSOE-Podemos hükümeti, Devlet bütçeleri aracılığıyla hükümdarın masraflarını finanse etmek için gereken toplam rakamı da bildirmiyor.

Hükümet, Kongre’deki PNV sözcüsünün sorusuna cevaben, Bütçe’nin Kral Evi için ayırdığı 8,4 milyonla birlikte, kamu hesaplarının da her yıl İçişleri, Dışişleri, Savunma, Cumhurbaşkanlığı ve Maliye Bakanlıklarından kalem topladığını, ancak miktarlarını belirtmeden.

Beş adede kadar bakanlık – İçişleri, Dışişleri, Savunma, Cumhurbaşkanlığı ve Maliye – Hükümet tarafından onaylanan kraliyet evine giden masrafları üstlenmektedir. 2022 bütçelerine göre zarzuela’ya açıkça ayrılan ve yıllık 8,4 milyon avroyu bulan kalem dışındaki giderler.

Veriler, Hükümet Başkanı Pedro Sánchez’in Felipe VI’ya Kraliyet içinde bir “şeffaflık tatbikatı” gerçekleştirdiği için övgüsüne paralel olarak, Kraliyet Sarayı’nın bu ekstra bütçesini bilmek isteyen Yönetim Kurulu’nun Kongre’deki PNV sözcüsü Aitor Esteban’a verdiği meclis yanıtı sonucunda aşıldı.

Stephen, 2020 ve 2021’de Kraliyet Evi, Kraliyet Ailesi veya Kral’ın ailesi için fon sağlayan bakanlıkların her birinin tüm bütçe kalemlerinin listesini ve detaylarını, ayrıca kişi sayısını, sözleşme türünü ve Kraliyet için hizmet sağlayan herhangi bir bakanlığa, kuruluşa veya kamu kuruluşuna ait personelin işlevlerini istedi. Yürütmenin yanıtı somut rakamlar vermedi ve sadece Zarzuela’nın Devlet Bütçesi aracılığıyla aldığı yıllık kalemin ötesinde beş bakanlığa kadar fon aldığını kabul etti.

Ve, Bütçe’nin Kral Evi için ayırdığı ve Anayasa’ya göre, Devlet Başkanı’nın uygun gördüğü şekilde ailesinin ve evinin rızkı için kullandığı 8,4 milyona ek olarak, kamu hesapları da kraliyet evinin faaliyetlerini desteklemek için her yıl Cumhurbaşkanlığı Bakanlığı’ndan bir madde toplar.

2022’ye kadar bu miktar, Kraliyet Sarayı’nın hizmetinde olan sivil personelin masraflarını ve bu personelin hizmet masraflarını karşılamak için Hükümet tarafından ayrıntılı olarak belirtildiği gibi 7,2 milyon avroyakarşılık gelir.

Ancak bu, Kraliyet’in yararlandığı Başkanlığın hesaplarının tek rakamı değildir, çünkü bu bakanlık Ulusal Miras’a bağlıdır ve “Anayasa ve yasaların kendilerine atfettiği yüksek temsilin kullanılması için Kral ve Kraliyet Ailesi üyelerinin kullanımı ve hizmetinden etkilenen” Devletin sahip olduğu varlıkların bir parçasıdır.

Kaynak:kaosenlared.net

İspanya: ‘İlerici hükümet’ monarşinin bize ne kadara mal olduğunu da gizler

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin