İsrail, , ICC duyurusunu kınadı ve bunu bir “siyasi karar” olarak nitelendirdi.

featured
service

İsrail’in Gazze’yi bombalaması, 2014. Fotoğraf: FPIF

Başsavcısı Fatou Bensouda, 3 Mart 2021’de ICC web sitesinde yaptığı açıklamada, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (ICC) işgal altındaki Filistin Topraklarında işlendiği iddia edilen savaş suçları hakkında resmi olarak soruşturma başlatacağını söyledi. Filistin’de şüpheli savaş suçları hakkında soruşturma yürütme yetkisine sahip olduğunu ilan eden ICC kararı. Bensouda yaptığı açıklamada, ICC soruşturmasının 13 Haziran 2014 tarihinden itibaren Filistin’de işlenen savaş suçlarını inceleyeceğini ve “bağımsız, tarafsız ve tarafsız, korku ve menfaat gözetilmeden” önceliklerinin belirlendiği şekilde yürütüleceğini söyledi. zamanı geldi. “

ICC’nin kararı Filistin Yönetimi tarafından memnuniyetle karşılandı ve bunun “Filistin halkının aradığı ve hak ettiği barışın vazgeçilmez direkleri olan Filistin’in yorulmak bilmeyen adalet ve hesap verebilirlik arayışına hizmet eden uzun zamandır beklenen adım” olduğunu söyledi. Gazze’deki Filistinli direniş grubu Hamas da sözcüsü Hazem Qassem ile yaptığı açıklamada, “ICC’nin İsrail işgalinde halkımıza yönelik savaş suçlarını soruşturma kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Halkımızın mağdurları için adalete ulaşma yolunda bir adımdır. Direnişimiz meşrudur ve halkımızı savunmaya gelir. Tüm uluslararası yasalar meşru direnişi onaylar. ” Hamas, İsrail’in yanı sıra ICC tarafından da iddia edilen savaş suçlarından muhtemelen sorumlu olarak seçildi.

İsrail, tam tersine, ICC duyurusunu kınadı ve bunu bir “siyasi karar” olarak nitelendirdi. İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi yaptığı açıklamada, “İsrail, sivillerini ve askerlerini yasal zulümden korumak için gereken her adımı atacak” dedi. İsrail ve başlıca uluslararası müttefiki ABD, Filistin’de yürütülen savaş suçları ve insan hakları ihlallerine ilişkin herhangi bir ICC soruşturmasına tarihsel olarak karşı çıktı.

Bu yıl 5 Şubat’ta, UCM’nin Filistin’deki durum üzerinde yargı yetkisine sahip olduğuna dair çoğunluk tarafından karar verdiği zaman, İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu, ICC’nin İsrail’i “sahte savaş suçları” nedeniyle soruşturmak istemesi konusunda rüşvet vermiş ve buna “saf anti -semitizm. ” ABD ayrıca, ICC’nin İsrail personeli üzerindeki yargı yetkisini kullanma girişimlerine ilişkin “ciddi endişeleri” olduğunu ve Filistin egemen bir devlet olmadığı için uluslararası kuruluşlara üye veya katılımcı olmaya hak kazanmadığını söyleyerek kararı reddetmişti. . Filistin Devleti, üye olmayan bir gözlemci devlet olarak Birleşmiş Milletler’e kabul edilmiş ve 138 diğer Birleşmiş Milletler üye devleti tarafından tanınmıştır ve ayrıca OIC (İslam İşbirliği Teşkilatı), Arap Lig ve G77.

Bensouda yaptığı açıklamada, soruşturmanın, İsrail devletinin işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yüzlerce Filistin evinin yıkılması, Filistin topraklarına İsrail yetkilileri tarafından el konmasının ardından yapılan yasadışı yerleşim inşasını ve genişlemesini de inceleyeceğini kaydetti. ve binlerce Filistinlinin yerlerinden edilmesi.

Filistinli avukat ve FKÖ eski hukuk danışmanı Diana Buttu, ICC’nin açıklamasına yanıt vererek, “bu çok gecikmiş ancak memnuniyetle karşılanan bir karar” ve “İsrail çok uzun süredir cezasız bir şekilde hareket ediyor” dedi.

Kaynak:peoplesdispatch.org

İsrail, , ICC duyurusunu kınadı ve bunu bir “siyasi karar” olarak nitelendirdi.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin