Kadın tutsaklar açlık grevinde

featured
service

Haber Merkezi: Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde 28 tutsak kadın, can güvenlikleri ve sağlıklarının tehlikede olduklarını belirterek, üç günlük açlık grevine girdiklerini duyurdu.

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde bulunan 28 kadın tutsak, hasta tutsakların tedavisinin engellenmesi, ağırlaştırılmış cezalarla hücrelerde tek başına tutulan tutsakların can güvenliğinin kalmadığını ve tehdit edildiklerini belirterek, 3 gündür açlık grevinde olduklarını açıkladılar.

Bulundukları hapishanede aramaların baskın şeklinde yapıldığını, her şeye sudan sebepler gösterilerek tecrit cezaları verildiğini hatta açık şekilde tehdit edildiklerini ifade eden kadın tutsaklar, hapishanelerdeki kaygı uyandırıcı şüpheli ölümleri de hatırlatarak, yaşananları protesto etmek amacıyla 27 Aralık tarihinden itibaren 28 kadın tutsak olarak 3 günlük açlık grevine başladıklarını açıkladı.

Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) yer alan haberde, kadın tutsaklar yaptıkları açıklamada şunlara değindi:

“Cezaevlerinde yıllardır art arda tabutlar çıkmaktadır. Aralık ayında da Garibe Gezer, Halil Güneş, Abdülrezak Şuyur, İlyas Demir, Vedat Erkmen ve Salih Tuğrul katledildi. Bu şüpheli ölümler tüm siyasi tutsaklar açısından kaygı uyandırıcıdır. Bu şüpheli ölümler aydınlatılmalıdır ve sorumluları yargılanmalıdır. Şehit düşen 7 arkadaş şahsında tüm zindan şehitlerini saygıyla anıyor, direniş ve mücadele miraslarını yükselteceğimizi belirtiyoruz.

Hasta tutsakların tedavileri yapılmamakta ve ağırlaştırılmış ceza verilen, tek başına hücrede kalan tutsakların can güvenlikleri kalmamıştır.

Şehit arkadaşların aileleri ve tüm siyasi tutsaklar yalnız bırakılmamalıdır. Bu durumlara güçlü bir tepki konulmuşsa infazların durmayacağı aşikardır.

Tehdit edildik

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi idaresinin genel yaklaşımı faşistçedir. Kimi kısmi aramalar baskın şeklinde yapılmaktadır. Her şeye sudan sebepler gösterilerek art arda iletişim, görüş cezaları verilmektedir. Onlarca siyasi tutsağın tahliye tarihleri sudan nedenlerle 3-6 ay ertelenmektedir.

Bulunduğumuz cezaevinde 24 Aralık 2021 tarihinde yapılan baskın esnasında 1. Müdür Aysun Güner, belinde silah varmış gibi elini beline götürerek bizleri açık bir şekilde tehdit etmiştir.

Burada yaşanacak herhangi bir olumsuz durumdan birinci müdür Aysun Güner, ikinci müdürler Olca Horasan, Candaş, amirler Soner, Arif, başgardiyanlar ve gardiyanlar sorumludur. Hem yaşanan infazları hem de idarenin bu pervasız tutumlarını kınıyor ve lanetliyoruz. Bu adil olmayan ve kaygı verici yaklaşımlara son verilmelidir. Siyasi tutsakların can güvenliği ve sağlığı tehlike altındadır. Yaşanan bu durumları protesto amaçlı 27 Aralık 2021 tarihi itibarıyla 28 kadın tutsak olarak üç günlük açlık grevine girdiğimizi belirtiyoruz.”

Kadın tutsaklar açlık grevinde

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin