‘KADINLARA’ ÖZÜR: NEDEN ŞİMDİ?

service

Carole Linda Gonzalez

Sorumlu olmadığın bir şey için neden özür diliyorsun? Özellikle de özürü hak eden kimse hayatta kalmadığında.

İskoçya’nın ilk bakanı Nicola Sturgeon’un 16. ve 18. yüzyıllar arasında büyücülükle suçlanan ve daha sonra idam edilenlerden resmi bir özür dilediğini okurken pek çok kişinin kuşkusuz ilk düşüncesi buydu. Özür, geçtiğimiz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yayınlandı. Sturgeon, bu vesileyle “korkunç bir tarihi adaletsizliği” kabul ettiğini söyledi.

Eylemi, temyiz mahkemesi avukatı Claire Mitchell QC ve tanınmış bir İskoç yazar olan Zoe Venditozzi tarafından başlatılan İskoçya Cadıları ( WoS ) grubunun bir kampanyasının sonucuydu. WoS, 1563 tarihli İskoç Cadılık Yasası uyarınca idam edilenler için bir özür kazanmak ve onları anmak için ulusal bir anıt inşa etmek için kuruldu. Tarihçiler, ezici bir çoğunluğu kadın olan 4.000’e yakın kişinin yasaya göre mahkûm edildiğine ve birçoğunun tehlikede yakıldığına inanıyor. “İtiraflar” genellikle işkenceyle alındı.

Yakın zamanda İspanya’nın Katalonya bölgesi de yüzyıllar önce cadı olarak işkence edilerek öldürülen 700 kadını affetti. 26 Ocak’ta bölgesel parlamentosu onların hafızasını tazelemek için bir karar aldı. İspanyol tarihçiler, Katalonya’nın Avrupa’da cadı avı yapan ilk bölgelerden biri olduğunu yazdılar.

Şunu sorabiliriz: Özür dilemenin amacı nedir? Acı çeken herkes çoktan öldü ve İskoç hükümeti artık insanları sadece cadı oldukları için idam etmiyor. Bu eski yanlışlardan günümüz İskoçya ya da Katalonya halkı da sorumlu değildir.

Ancak mantıklı
olan, Temmuz 2021’de Birleşmiş Milletler’in ülkeleri “cadılık” suçlama sorunlarını çözmeye çağıran bir kararı kabul etmesidir. Bu, dünyanın çeşitli ülkelerinde cadı davalarında ve mafya linçlerinde artışa yanıt olarak yapıldı . Bugünün kurbanları, 1563 tarihli İskoç Cadılık Yasası uyarınca acı çekenlerle hemen hemen aynı. Bunlar savunmasız insanlar – çoğunlukla kadınlar, çocuklar ve yaşlılar, bazı ülkelerde sırf “büyücülük”le suçlandıkları için korkunç cezalara çarptırılıyorlar. Yaşlı dullar özellikle risk altındadır.

Çağdaş büyücülük histerisinin ardındaki nedenler, gerçek büyücülük korkusundan, kişisel intikam arzusundan veya finansal kazançtan herhangi bir şey olabilir. En rahatsız edici şekilde, kurbanlar, ritüeller için de, yani vücut kısımları için malzemeler sağlamak üzere hedef alınabilirler.

Endonezya’da, ülkenin lideri Suharto 1998’de istifa ettiğinde, görevinden ayrılması yaygın bir huzursuzluğa ve (herhangi bir nedenle) yoğun bir cadı avı çılgınlığına yol açarak yaklaşık 400 kişinin ölümüyle sonuçlandı. Endonezya’da dukun adı verilen sihir uygulayıcılarına dair yaygın bir inanç olsa da, ülkedeki bazı gözlemciler bu cadı avlarının art niyetlerle basit cinayetleri örtbas etmek için yapıldığına inanıyorlardı.

90 yaşındaki cadı zanlısı Akua Dente’nin korkunç davası Temmuz 2020’de Gana’da kırsal bir toplulukta çekildi. İşkence gördü ve itiraf etmeye zorlandı. Ertesi gün bir kalabalık onu linç etti. Ardından duruşmanın videosu yayınlandı. Milleti dehşete düşürdü ve haberleri tüm dünyaya yayıldı .

Bir yıl sonra, Temmuz 2021’de BM, Dente’nin başına gelenler gibi saldırılara yol açan inançlar hakkında resmi bir açıklama yaptı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 47. Oturumunda, Kamerun’un sponsorluğunda “Büyücülük suçlamaları ve ritüel saldırılarla ilgili zararlı uygulamaların ortadan kaldırılması” başlıklı karar taslağı kabul edildi . Karar, Birleşmiş Milletler Şartı’nda sıralanan insan haklarını yeniden teyit etmekte ve özellikle kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü şiddetin ortadan kaldırılması taahhüdünü hatırlatmaktadır. Ayrıca Devletlerin büyücülük suçlamalarıyla bağlantılı insan hakları ihlallerine varan zararlı uygulamalar ile dini azınlıkların yasal ve meşru uygulamaları arasında dikkatli bir şekilde ayrım yapması gerektiğini vurgular.

Modern kavramlar İnsan, çağdaş cadı
ve neo-pagan klasiği The Spiral Dance’in yazarı Starhawk’ın şunu yazdığında görevinin ne kadar zor olacağını bilip bilmediğini merak ediyor: . Yine de cadı kelimesini geri almak, kadınlar olarak güçlü olma hakkımızı geri almaktır.”

Avrupa’daki cadı yakma kurbanlarının büyük çoğunluğu kadındı ve Sturgeon’ın özrü Batı dünyasındaki modern cadılık, kadın ve feminizm kavramlarıyla kolayca bağlantı kuruyor. Ancak 2021 BM İnsan Hakları Konseyi kararının gerekliliği, yakmaları teşvik eden eski büyücülük kavramlarının ısrarına işaret ediyor.

Bu bağlamda, özürler daha derin bir anlam kazanır. Haksız yere ölenler için yapılan anma törenleri, mağdurların güncel hafızada kalmasına ve bu tür adaletsizliklere yol açan koşulların akılda tutulmasına hizmet eder. Bu nedenle WoS Kampanyasının 2020’de Dünya Kadınlar Günü’nde başlatılması uygun bir zamanlamadır.

———

Carole Linda Gonzalez, New York bölgesinde neo-pagan bir uygulayıcı ve yorumcudur.

‘KADINLARA’ ÖZÜR: NEDEN ŞİMDİ?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin