1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Kolombiya’da bu yıl şimdiye kadar 24 sosyal lider öldürüldü

Kolombiya’da bu yıl şimdiye kadar 24 sosyal lider öldürüldü

featured
service

Kolombiya Kalkınma ve Barış Araştırmaları Enstitüsü Salı günü, sevilla belediyesinin eski belediye başkanı Wilson Antonio Patiño’nun bu yıl şimdiye kadar 24’üncü kez öldürülen sosyal liderleri öldürdüğünü doğruladı.

Liberal Parti üyesi olan ve bir sonraki kongre seçimleri için adayları desteklemek için farklı süreçler yürüten Patiño, geçen Cumartesi günü erken saatlerde bir pazar meydanı civarında kendisine üç bıçak darbesi veren bir adam tarafından öldürüldü.

Kolombiya Ombudsmanlık Ofisi, 2021 yılında, orta sıradağların sunduğu hareketlilik koridorunu geri almayı amaçlayan stratejik bir plan kapsamında, sevilla ve Caicedonia belediyeleri için bu iki bölgedeki silahlı grupların saldırısına yönelik erken bir uyarı yayınladı.

Barış ve Uzlaşma Vakfı bugün yaptığı açıklamada, Kolombiya Kongresi seçimlerine sadece bir ay kala, halihazırda 163 seçim şiddeti kurbanı ve 124 ilgili olay olduğunu doğruladı.

Bir raporda, seçim takviminin başlangıcı olan 13 Mart 2021’den düne, 13 Şubat’a kadar her iki günde bir ülkede seçim siyasi şiddetinin kurbanı sayıldığını belirtti.

Seçim takviminin ilk 11 ayında (13 Mart 2021- 13 Şubat 2022) 163 mağdur bakiyesi ile 124 şiddet eylemi kaydettiğini açıkladı.

Bu toplam sayının 144’ü tehdit edildi ve 19’u öldürüldü pares, “Bu, Eylül 2021’den bu yana şiddet olaylarındaki sürekli bir artış dinamiğidir ve son beş ay, gerçekleştirilen izlemede şimdiye kadarki en şiddetli aydır” dedi.

Kaynak:RHC/Cubasi

Kolombiya’da bu yıl şimdiye kadar 24 sosyal lider öldürüldü

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin