1. Haberler
  2. 5KITA
  3. Madrid’deki NATO zirvesi

Madrid’deki NATO zirvesi

featured
service

Sergio Cararo

Geçtiğimiz Cumartesi günü savaşa karşı güçlü bir protesto gösterisiyle karşılanan NATO zirvesi bugün Madrid’de başlıyor ve yarına kadar sürecek.

ISPI’ye göre, örgütün Madrid’de düzenlenen zirvesi bir dönüm noktası olarak değerlendirilmeli: üye ülkeler önümüzdeki on yılın yönelimlerini ve onlarla birlikte Avrupa kıtasının yeni güvenlik dinamiklerini izleyecekler.

Ana koordinatları bilmek için sonuçları beklemeniz gerekecek, ancak bir şey zaten özetlenmiştir. Her şeyden önce, NATO “Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana yeteneklerinin en önemli şekilde güçlendirilmesini” hedefliyor ve acil müdahale kuvvetlerini “300 bin birim eşiğinin ötesine” getirecek, sekreter Stoltemberg, Ukrayna’da Rusya’ya karşı savaşın tırmandırılmasında “şahin” rolünde çok fazla yer aldığını zaten duyurdu.

Biden, Madrid zirvesinde İttifak’ın “kara, hava ve deniz gibi her alanda her yönde güçlendirileceğini” söyledi. ABD Başkanı, “Almanya ve İtalya’da ek hava yetenekleri ve diğer yetenekler konuşlandıracağız” dedi. Belki de İtalya’da halihazırda bulunan 113 askeri üs onun için yeterli değildir.

Buna ek olarak, yeni Stratejik Kavram – 2030’a yönelik stratejik rehberlik belgesi – Çin’i gelecekteki zorluklardan biri olarak gösterecek. Gerçekte, NATO’nun Stratejik Kavramı 2021’den beri geliştirilmektedir, ancak Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi ve dört aydan fazla bir süredir devam eden savaşın ardından hem Avrupa’da hem de dünyada uluslararası ilişkilerdeki ani değişimle uğraşmak zorunda kalması kaçınılmazdır.

Affari Internazionali’ye göre, NATO’nun hedefleri arasında şüphesiz müdahale hırslarında Avrupa ya da Atlantik bölgesinin çok ötesinde bir artış vardır. İttifak Kuzey Afrika ve Orta Doğu’yu istikrara kavuşturmaya yönelik askeri çabaları destekleyebilir ve desteklemelidir ve sadece NATO’nun sahip olduğu siyasi-askeri, istihbarat ve belirli yetenekler açısından destek sağlamalıdır.

Ancak Afganistan veya Libya’dakilerle karşılaştırılabilir yeni askeri operasyonlar hipotezi coşkuyu karşılamıyor gibi görünüyor (her ikisinin de yankılanan başarısızlıkları göz önüne alındığında, ed), NATO için 31 Ağustos 2021’de Kabil’den geri çekilme ile 24 Şubat 2022’de Kiev’e yapılan ilk Rus bombaları arasında trajik bir şekilde sona ermiş olan bir hırstır.

Ancak Ukrayna’daki savaşın hem nedeni hem de sonucu olarak NATO’nun ana odak noktasının Doğu olacağı açıktır. 2022’de Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Slovakya’da NATO askeri birlikleri güçlendirildi (Romanya’da Fransa’nın ve Bulgaristan’da İtalya’nın çok özel sorumlulukları var).

Ancak NATO’nun dikkati ve askeri takviyesi Doğu sınırında yaygınsa, bazıları bunun güney kanadına, Akdeniz’e daha az dikkat çekebileceğine işaret ediyor.

Bu çeyrekte Türkiye gibi bir NATO gücünün rolünün ağır bir şekilde büyüdüğü açıktır.

Ve bu ağırlık, Ankara’nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yeşil ışık yaktığı şantajda da okunabilir: bu ülkelere sığınan Kürt PKK’nın liderlerinin ve militanlarının sınır dışı edilmesi ve Türkiye’ye teslim edilmesi ve Kürt davasını destekleyen tüm diplomatik eylemlerin durdurulması. İsveç’e sığınan Kürt lider Zübeyr Aidar, “Bizi Türkiye ile müzakere etmek için kullanmayın” dedi. Ancak Salı günü, Ankara’nın Türkiye’nin ittifakta İsveç ve Finlandiya’ya yeşil ışık yakması konusundaki vetosu başarısız oldu. Türkiye’nin PKK ile mücadele konusundaki taleplerini kabul eden ve Ankara’ya İsveç ve Finlandiya’nın askeri malzemelerine uygulanan ambargonun sona erdirilmesi için bir memorandum imzalandı. Batılı güçler tarafından IŞİD’e karşı top yemi olarak kullanılan Kürtler şimdi yeniden kurban ediliyor, ancak bu kez NATO’nun genişlemesi adına.

Madrid’deki NATO zirvesinde çözüme kavuşturulması gereken noktalar arasında, NATO zirvesine katılmak isteyen ülkelerle ortaklıklar da var. Rusya’nın askeri harekatı, Ukrayna’nın NATO’ya katılma hırsını ortadan kaldırdı, Gürcistan ve Moldova’nın talepleri devam ediyor. Birincisi, 2008’de Rusya ile NATO arasında Ukrayna’da devam edene benzer bir çatışmayı tetikleme riski taşıyordu, ikincisi ise devam eden savaşın uzun dalgalarından büyük ölçüde acı çekiyor.

Son olarak, NATO’nun yeni Stratejik Kavramı’nda Çin ile cepheden rekabet üzerine bir bölüm de yer alacaktır. Mesele NATO’yu Hint-Pasifik’teki askeri operasyonlara açıkça dahil etmek değil, pratikte NATO’nun Pasifik’teki ikizi olan anZus’un Çin’e karşı askeri avantajını güçlendirmek olacaktır. Madrid Zirvesi’nde Japonya, Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda Başbakanlarının hazır bulunması tesadüf değildir.

Kaynak:contropiano.org

Madrid’deki NATO zirvesi
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin