1. Haberler
  2. FOTO GALERİ
  3. Malatya’da ‘Geçinemiyoruz’ eylemi 

Malatya’da ‘Geçinemiyoruz’ eylemi 

featured
service

Haber Merkezi: Malatya Emek ve Demokrasi Platformu, ard arda gelen zamlara tepki göstererek, “Gelir adaletsizliği giderek artıyor. Geleceğe dair kaygılar da artıyor” dedi. 

Malatya Emek ve Demokrasi Platformu, hayat pahalılığı ve zamları yaptıkları açıklamayla protesto etti. Soykan Parkı’nda yapılan açıklamaya sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcilerinin aralarında olduğu onlarca kişi katıldı. Açıklamada, “Zamlar derhal geri çekilsin geçinemiyoruz. Özelleştirilen tüm kurumlar kamulaştırılsın” pankartı açılırken, “Geçinemiyoruz aç kaldık”, “Üretmek istiyoruz bu sesi duyun”, “Çiftçi borçlu tarla boş” yazılı dövizler taşındı. Açıklamada platform adına konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Malatya Yöneticisi Emel Karakuş, “2022 yılının olağan üstü günlerinden geçiyoruz. Zamlı faturalar tebliğ ediliyor. Gelir adaletsizliği giderek artıyor. Geleceğe dair kaygılar giderek artıyor” dedi. 

YAŞAM KOŞULLARI 

Zamların yaşam koşullarını zorladığını ifade eden Karakuş, “Asgari ücrete yapılan sözde artış emekçinin eline geçmeden eridi. Ocak ayında asgari ücret açlık sınırının altında kaldı. Emekliler 2 bin 500 TL’ye mahkum edildi. Üretici zamlardan kaynaklı ekim yapamıyor. Dolardaki yüksek kur nedeniyle üretim giderleri her geçen gün artıyor. Mazot, gübre, ilaç fiyatları nedeniyle tarım sürdürülemez bir noktaya geldi” diye konuştu. AKP’nin yalanlarla iktidarını devam ettirmeye çalıştığını dile getiren Karakuş, şunları söyledi: “Elektrik faturaları nedeniyle on binlerce insan sokağa çıkarak tepkilerini gösterdi. Yılbaşında yapılan özel zamlar sonrası insanlar faturalarını ödeyemiyor. Halkın temel ihtiyacı olan daha önce özelleştirilen kurumların tekrar kurumsallaştırılması biran önce yapılmalı.” 

Açıklama “Yaşasın demokratik mücadelemiz”, “Sefalete teslim olmayacağız”,  “Zam zulüm işkence işte AKP”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları ile son buldu. (MA)

Malatya’da ‘Geçinemiyoruz’ eylemi 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin