1. Haberler
  2. KÜRDİSTAN
  3. Mardin’de gözaltına alınanlara çıplak arama: ‘Toplumun sessizliği nedeniyle çıplak arama evlerimize geldi’

Mardin’de gözaltına alınanlara çıplak arama: ‘Toplumun sessizliği nedeniyle çıplak arama evlerimize geldi’

featured
service

Haber Merkezi: Mardin merkez ve ilçelerinde 27 Kasım’da yapılan ev baskınlarında 45 kişi gözaltına alındı. Aralarında Barış Anneleri, siyasetçiler, sendika yöneticileri, sanatçılar ve yurttaşların olduğu 45 kişi, peyderpey serbest bırakıldı.

Mardin’deki gözaltılar arasında Kürt sanatçılar da vardı ve düzenledikleri çocuk etkinlikleriyle suçlandılar. Sanatçılardan Vesile Yüksel, ev baskınında polisin çıplak aramasına maruz kaldığını söyledi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, gözaltına alınanlara, 2014 yılı ve sonrasındaki siyasi, kültürel ve sendikal faaliyetler suçlama olarak yöneltildi. Merkezi Kızıltepe’de bulunan Mezopotamya Kültür ve Sanat Derneği üyeleri Abdullah Ayav, Vesile Yüksel, Kudret Uçuk ve Ruken Aslan ise son günlerde Mardin ve ilçelerinde düzenledikleri çocuk etkinlikleri ve söylenen şarkılarla suçlandı.

Gözaltına alındığı sırada Vesile Yüksel’e evinde çıplak arama dayatılırken derneğin diğer üyelerine ise gözaltında “ajanlık dayatmasında” bulunuldu. Gözaltında “ajanlık dayatmasına” maruz kalan sanatçılar, İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesine başvuru yaptı. Sanatçılardan Yüksel ve Ayav, ev baskını ve gözaltı esnasında yaşadıklarını anlattı.

ÇIPLAK ARAMA

Evinde çıplak arama dayatmasına maruz kalan Vesile Yüksel, sabah saat 06.00 gibi evlerine baskın yapıldığını, 30’a yakın özel harekât polisinin, 2 çocuğuyla olduğu evi dağıtarak aradığını kaydetti. Ev aramasının ardından karşı çıkmasına rağmen çıplak aramanın dayatıldığını ifade eden Yüksel, polislerin “Çıplak arama yapmadan seni çıkarmayacağız buradan” dediklerini belirterek, “Çıplak arama yaptılar. İnsanlık dışı bir şekilde yaptılar. Şüphelendiklerini söylediler. Ardından ise, dışarıya götürerek, herkesin göreceği bir şekilde kelepçe taktılar. Cezaevlerinde büyük bir baskı, tecrit var. Toplumun sessizliği nedeniyle çıplak arama evlerimize geldi. Bu sessizlik sona ermeli. Yarın başkalarına da yapılacak. Sokaklarda da yapılacak. Buna karşı ses çıkarmalıyız” dedi.

‘KÜRTÇE BİZE YASAKLANIYOR’

Gözaltında palyaço eşliğinde gerçekleştirdikleri çocuk etkinlikleriyle suçlandığını belirten Yüksel, “Çocuk etkinliği için bizi aldılar. Ayıp bir şey yani. Herkes çocuklar için etkinlik yapıyor. Niye biz gözaltına alınıyoruz. Bu iki yıldır okullar kapalıydı, herkes evindeydi bu hastalık nedeniyle. Biz de istedik çocuklar bizim yanımıza gelemiyor, biz çocukların yanına gidelim. Çocuklar kendi kültürleri ile büyüsünler. Fuhuş, uyuşturucu her gün çoğalıyor. Bunlara karşı çocukluktan insanları uyaralım zarar görmesinler istedik. Herkes Kürtçe konuşuyor. Türk sanatçılar Kürtçe söylüyor, Cumhurbaşkanı Kürtçe konuşuyor ama bize yasaklanıyor. Bizim kültürümüze sahip çıkmamızı istemiyorlar” diye konuştu.

AJANLIK DAYATILDI

Sanatçı Abdullah Ayav da avukat görüşmesi iddiası ile gece yarısı çağrıldığını belirterek, kendisi ile birlikte Kudret Uçuk ve Ruken Aslan’a ajanlık dayatmasında bulunulduğunu söyledi. Görüşmeyi kabul etmeyeceklerini belirtmelerine rağmen şantaj ve tehdit ile görüşme yapıldığını ifade eden Ayav, “Teklifimizi kabul etmezseniz başınıza iş getireceğiz. Öğrencileriniz, arkadaşlarınız sizin üzerinize ifade verecek. Her şey elimizde. İstersek, gözaltı sürenizi uzatırız, istersek tutuklatırız” sözleri ile tehdit edildiğini söyledi.

‘TAHAMMÜLLERİ YOK’

Gerekçesiz bir şekilde gözaltına alındıklarını, amacın ne olduğunu bildiklerini ifade eden Ayav, kültür ve sanat faaliyetleri yürüttüklerini belirterek, “Çocuklar için yaptığımız etkinlikler nedeniyle gözaltına alındık. İnsan gülsün mü? Ağlasın mı? İnsan ne yapsın bilmiyor. ‘Awazek Te’ şarkısı nedeniyle gözaltına alındığımızı öğrendik. Şarkının içinde Kürdistan geçiyor diye suçladılar. Kürdistan geçiyor diye örgüt propagandası yaptığımızı iddia ettiler. Şok yaşamadık da. Ne güldük ne de üzüldük. Çünkü bu ne ilk ne de son olmayacak biliyoruz. Kürdistan’a yaklaşımları budur yani. Bir örgüt ismi geçmemiş, bir parti adı geçmemiş. Sadece Kürdistan ismi geçmiş. Orada çocuk var. Palyaço var. Oyun var. Program var. Bu Kürt çocuklarına program yapılmasına tahammülleri yok. Bu çalışmayı bırakalım, terk edelim istiyorlar. Ama bizim amacımız da bu kültürü, bu çalışmayı sürdürmek. Çalışmalarımızı da sürdüreceğiz” diye belirtti.

Mardin’de gözaltına alınanlara çıplak arama: ‘Toplumun sessizliği nedeniyle çıplak arama evlerimize geldi’

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin