1. Haberler
  2. GÜNDEM
  3. Meksika. 307 binden fazla göçmen gözaltına alındı.

Meksika. 307 binden fazla göçmen gözaltına alındı.

featured
service
migrantes

2021 yılında, alıkonulan göçmenlerin ulusal sicili darp edildi.

Göç Politikası Birimi’ne göre, 2021 yılında Ulusal Göç Enstitüsü 307.569 yabancıyı gözaltına aldı. Bu, düzenleyici belgeler olmadan insanların gözaltına alınmasında yeni bir kayıttır. Bu rakam, Enrique Peña Nieto hükümeti altında 2015 yılında tutuklanan 198.000’i aşıyor.

Tutuklamalar artmasına rağmen, sınır dışı edilmeler aynı oranda yapmamış olsa da, 300 binden fazla tutuklunun sadece üçte biri menşe ülkelerine iade edildi, bu sadece üçte biri.

Çocuk Yasası

Göçmen Kadınlar Enstitüsü Müdürü Gretchen Kuhner için sınır dışı edilmelerin azalması kısmen Haiti, Venezuela, Küba ve Nikaragua’dan insanları geri göndermenin kolay olmamasının yanı sıra göçmen çocuk ve ergenleri koruyan Çocuk Yasası reformlarından kaynaklanıyor.

Göç Politikası Birimi raporunda “sunulan” ve “yürütülen” arasındaki farklılaşmanın yeniliğini sunar. Kuruma göre amaç, çocuk kanununda reşit olmayanların veya bakımlarını yapan ailelerin gözaltı merkezlerinde hapsedilmesine izin vermeyen reforma uyum sağlamaktır. Bu reform, 120.448 ile bir kuruma veya hostele “yol açtı”. Geri kalanı, 187.321 “sunulan”, bir göçmen istasyonuna gönderildi,

İlticalar ve insani nedenler

Kadın Enstitüsü Müdürü Gretchen Kuhner için, “Çok dikkat çeken bir diğer konu da insani nedenlerle kalış sayısının çok düşük olmasıdır.” Meksika Mülteci Yardım Komisyonu’na (Comar) 131.000’den fazla iltica başvurusu yapılmasına rağmen, Göç Politikası Birimi’ne göre sadece 40.000’den fazla başvuru yapıldı.

“Tüm bunlar, insanların yasaların öngördüğü belgelere erişemeden çevreleme ve caydırıcılık politikalarını sürdürmek için anında alınan kararlara işaret ediyor, çaresiz insanların durumlarını bir yanıt için çözmek için aldıkları geçici kararlar nedeniyle belirsizlik yaratıyor ve aşırı kalabalık durumları yaratana kadar insanları Tapachula’da mahsur bırakıyor, barınma, sağlık ve eğitime erişim eksikliği.” dedi.

Tapachula Göçmenlik Kontrol Merkezi

Tapachula’da, Fray Matías de Córdova İnsan Hakları Merkezi’nden Quique Vidal, “yetkililer her seferinde daha fazla şey yapmaya cesaret etmelerini” kınadı..

Son günlerde sığınak ve ofislerin yakınlarına baskınlar yapıldı, şehrin içinde kontrol noktaları kuruldu ve göçmenler ikamet ettikleri kolonide kalmaya zorlandı. “İnsanları gettoların içinde olmaya zorlamak istiyorlar.” dedi.

“Sorun şu ki, sınırda terk edilen insanlar ve Kasım ayından bu yana herhangi bir yeniden yerleştirme programı olmadan farklı eyaletlerde terk edilen ve prosedürlerini terk etmeye zorlayan insanlar sınır dışı olarak kaydedilmediği için büyük bir boşluk var.”

Yetkili ayrıca, birçok kişinin şafak vakti ve birkaç kez gözaltına alınabilecekleri belgeler olmadan Siglo XXI göçmen istasyonundan serbest bırakıldığını da kınadı.

Göçmen açlık grevi

Farklı uyruklardan yaklaşık 30 göçmen, belgeleri beklerken mahsur kaldıktan sonra geçen hafta Tapachula’daki (Chiapas) Ulusal Göç Enstitüsü (INM) ofisleri önünde açlık grevine başladı. Yetkililerden, kuzey sınırına çalışabilmek veya hareket edebilmek için prosedürlerin düzene sok alınmasını talep ediyorlar.

Migrantes varado en Tapachula inician huelga de hambre
Tapachula’da mahsur kalan göçmenler açlık grevine başladı

Açlık grevinde olan bazı kişiler bunun nedenini şöyle açıkladı:

Açlık grevin içiniz çünkü INM saçlarımızı aldı, bizimle saf yalanlarla konuştu, somut şeyler, gerçekler istiyoruz, buradan ayrılmak, ayrılmak ve hedefimize ulaşmak istiyoruz.”

Pueblos sin Fronteras grubunun yöneticisi Irineo Mújica, göçmenlerin talebinin insani vize veya başka bir belgeyle “daha hızlı bir şekilde ayrılmaları” olduğunu söyledi.

Yetkili ayrıca, INM yetkilisi Paola Rodas’ı göçmenleri Perşembe gecesi oluşturmakla suçladı ve ardından “ajanlarına, içeri girenlerin gözaltına alıp kaçması için yerleştirdi.” dedi.

Onu, gelen insanları durdurmak için kapüşonlu ajanlar koymakla suçlarken, grubun geri kalanını da onlarla birlikte olmaya niyeti olmamasına rağmen sıraya sokmakla suçladı. Ayrıca göçmen toplumundan, gerçekte istediği tek şey çığlıklarının görüntülerini almakken, onlara katılabilmek için çözümler için bağırmalarını istedi. INM’nin birçok insanın umuduyla oynamasına pervención dedi, çünkü onlara her saat katılmamaları gerekiyor.

Göçmenler yetkililerden sadece iltica ve düzenlileştirme başvurularının dikkate alınmasını ve iş bulmak veya ABD’ye doğru yollarına devam etmek için prosedürlerin hızlandırılmasını isterler.

Bilgi ile: DesinformemonosHayvan polítoco ve El Conservador.

Meksika. 307 binden fazla göçmen gözaltına alındı.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin