Meksika da iki gazeteci vurularak öldürüldü

featured
service
Öldürülen iki gazeteci Yesenia Mollinedo Falconi ve Sheila Johana García Olivera. Fotoğraf: Contagio Radyo / Twitter

9 Mayıs’ta Meksika’nın Veracruz eyaletinde Meksikalı gazeteciler Yesenia Mollinedo ve Sheila Johana García Olivera vurularak öldürüldü. 

Bu, 2022’de Meksika’da on bir medya çalışanının öldürüldüğü anlamına geliyor.

Mollinedo, “El Veraz a Veracruz” portalının başkanıydı, García editörlerinden biriydi. İlk haberlere göre, her iki kadın da Cosoleacaque belediyesindeki bir otoparkta vurularak öldürüldü. Koşullar hala belirsiz.

Veracruz Başsavcısı Verónica Hernández Giadáns , bu davada cezasızlık olmayacağına dair güvence verdi ; her yönden soruşturmalar yürütülecek ve cinayetler ile gazetecilik çalışmaları arasında ne ölçüde bağlantı olduğu araştırılacaktır.

Gazetecilere yönelik şiddete karşı düzenlenen mitingden kısa bir süre sonra cinayetler

Cinayetler, bir mitingin gazetecilere yönelik devam eden şiddeti kınamasından sadece birkaç saat sonra geldi. Sadece birkaç gün önce, muhabir Luis Enrique Ramírez Ramos , kuzey Meksika eyaleti Sinaloa’nın başkenti Culiacan’da öldürülmüştü.

Meksika BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri kınadı ve bu suçların hızla soruşturulması çağrısını yineledi: “Sadece bir hafta içinde üç gazetecinin öldürülmesi derin endişe verici. Meksika’daki medya çalışanlarının önemli işlerini yürütmek zorunda oldukları ciddi bir güvensizlik ve şiddet ortamını gösteriyor. Bu iki gazeteciye yapılan ölümcül saldırı bize hem soruşturma hem de korumanın toplumsal cinsiyet perspektifinden yürütülmesinin önemini hatırlatıyor. BM’nin Meksika temsilcisi Guillermo Fernández Maldonado, “Çünkü yapısal cinsiyet şiddetini ve gazetecilerin kadın oldukları için maruz kaldıkları risklerin daha düşük görünürlüğünü akılda tutmalısınız” dedi.

Kaynak:npla.de

Meksika da iki gazeteci vurularak öldürüldü

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin