Munzur Koruma Kurulu: Gökalp Madencilik Dersim’den Defol!

featured
service

Haber Merkezi: Dersim-Çemişgezek Ekirek köyü çevresinde Gökalp Madencilik tarafından maden arama çalışması başlatılmasına tepki gösteren köylüler, maden çalışmasını yol keserek durdurdu.

Dersim geneline yayılan maden arama faaliyetlerinin, HES’lerin Dersim’in suyuna, doğasına, doğada yaşayan tüm canlılara zarar vereceğini belirten Munzur Koruma Kurulu yayınladı yazılı açıklamada, “Bütün projeler durdurulup, iptal edilinceye, vadilerimizde yaşanan katliamlar durdurulup, sularımızın, meralarımızın dağlarımızın ticarileştirilmesinin önüne geçinceye kadar bundan sonra da var gücümüzle devam ettirme azim ve kararlılığındayız!“ dedi.

Munzur Koruma Kurulu yaptığı açıklasında;

“Her gün ülkemizin faklı yerlerinden doğa talanına ilişkin haberler almaktayız. Dersimde de benzer haberlerin sık sık geldiği bölge haline geldi. Geçtiğimiz günlerde Pülümür Vadisinde öldürülen dağ keçisi, Hozat-Hoşan Gölet Projesi, Pülümür Nehrine verilen elektrikle öldürülen binlerce balık, ardından Dersim – Çemişgezek ilçesi Ekirek (Gözlüçayır) köyü Merekler – Sekatır – Kıraçlar mıntıkasında bugün maden arama çalışmaları başlatılmak istenmiştir.


Gökalp Maden şirketine ait iş makinalarının çalışmaya başlamasıyla haberdar olan köylüler duruma tepki göstermiş ve alana giderek engel olmuşlardır. Köylülerin traktörleri ile yolu kesip çalışmaya engel olmasının ardından kolluk kuvvetleri bölgeye gelmiş ve ikna etme çabasında bulunmuşlardır.


Siyasi iktidar, bugüne kadar özellikle de Barajlar, HES’ler, dere ıslahı, madenler konusunda verdiğimiz tepkilere, dile getirdiğimiz çekince ve endişelerimize, yargı kararlarına, bilimsel raporlara uyumlu düzenlemeler yapmak yerine, bütün bunları göz ardı eden, yok sayan ve arkasından dolanan bir zihniyetle hareket etmektedir.


Yetkili ve sorumluluk sahibi olanlar; bütün bu maden projelerini durdurarak, tarım, mera ve orman arazisi tahsislerini iptal ederek; yeniden çok yönlü çalışmalarla düzenlemeler yapmak yerine; siyasi iktidarın gücü ile bu alanlarda ranta ve paylaşıma giden yolu tercih etmektedir.
Yargı kararlarının yanında bilimsel rapor ve yöre halkının tepki ve mücadelesini hiçe sayarak, vadilerimiz, dağlarımız ve doğal yaşam alanlarımıza geri dönüşümsüz zararlar veren; şirketlerin kontrolüne verilmesini de kapsayan bütün Baraj, HES ve maden projeleri durdurulmalıdır.


Bütün projeler durdurulup, iptal edilinceye, vadilerimizde yaşanan katliamlar durdurulup, sularımızın, meralarımızın dağlarımızın ticarileştirilmesinin önüne geçinceye kadar bundan sonra da var gücümüzle devam ettirme azim ve kararlılığındayız!
Yaşam alanlarına sahip çıkan Çemişgezek Ekirek (Gözlüçayır) köyü haklının yanındayız ve herkesi bu haklı ve meşru direnişlerinin yanında olmaya çağırıyoruz.


Topraklar Nehirler, Sermaye Zehirler
Gökalp Madencilik Dersimden Defol!
Munzur Koruma Kurulu (DEDEF)” ifadelerine yer verildi.

Munzur Koruma Kurulu: Gökalp Madencilik Dersim’den Defol!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin