Nagihan Akarsel kadınların ‘jin, jiyan, azadî’ sloganlarıyla  uğurlandı 

featured
service

Haber Merkezi: Güney Kürdistan’ın Süleymaniye kentinde 4 Ekim’de uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilen Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi, gazeteci ve yazar Nagihan Akarsel son yolculuğuna uğurlandı.

Jineoloji Akademi Merkezi üyesi Nagihan Akarsel, kadınların omuzlarında “Jin, Jiyan, Azadî!” sloganıyla Konya’da toprağa verildi.

Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi, gazeteci ve yazar Nagihan Akarsel’in cenazesi, sabah saatlerinde yapılan otopsi işlemlerinin ardından doğduğu Cihanbeyli ilçesine bağlı Gölyazı (Xelikan) köyüne getirildi. Kadınların zılgıtlarıyla karşılanan cenaze, yine kadınların omuzlarında köy mezarlığına götürüldü.

‘NAGİHAN’IN MÜCADELESİNİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Askerlerin Akarsel’in fotoğrafının taşınmasını engellemesine karşı direnen kadınlar, fotoğrafla beraber yürüyüşe geçti. “Jin, Jiyan, Azadî!” yazılı dövizlerin taşındığı ve sloganın atıldığı yürüyüşün ardından kitle mezarlığa geçti. Burada konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Nagihan hepimiziz. Nagihan’ı katletmiş olabilirler. Bizler Nagihan’ın yoldaşları olarak onun bıraktığı mirası devralıp, sonuna kadar mücadelesini sürdüreceğiz.” dedi.

Asker ablukası ve engellemelerine rağmen dini vecibeleri yerine getirilen Akarsel’in cenazesi, sloganlar eşliğinde defnedildi. Akarsel’in mezarına karanfiller ve mor şal bırakan kadınlar, daha sonra aile evine geçti.

Akarsel ailesi, taziyeleri evinde kabul ediyor.

(MA)

Nagihan Akarsel kadınların ‘jin, jiyan, azadî’ sloganlarıyla  uğurlandı 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin