Ocak ayı enflasyon verileri açıklandı

featured
service

Haber Merkezi: TÜİK Ocak ayı enflasyon verilerini açıkladı. Beklendiği üzere TÜİK, hükümetin ülkede yaşanan ekonomik kriz, her gün daha da yoksullaşan halkın sorunlarını gizleme görevini yerine getirdi. Halkın hissettiği gerçek enflasyonu gizlemeye dönük olan resmi veri açıklamaları, mızrağın çuvala sığmadığının göstergesidir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayı enflasyon verilerini açıkladı.

Verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) 2021 yılı kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 11,10 arttı. Yıllık enflasyon ise (bir önceki yılın aynı ayına göre artış) yüzde 48,69 olarak açıklandı. On iki aylık ortalamalara göre artışın yüzde 22,58 olduğu belirtildi.

Memurlara 2022 ilk 6 ayı için verilen zam oranı yüzde 7,5 idi, ocak ayı resmi enflasyonu yüzde 11,1 oldu.

ENAG: YILLIK ENFLASYON YÜZDE 114,87

Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup) ise TÜİK’in yüzde olarak açıkladığı yıllık enflasyonun aslında yüzde 114,87 olduğunu bildirdi. ENAG enflasyonun ocak ayında yüzde 15,52 arttığını belirtti.

ENAG’ın özellikli ürün grubu enflasyon hesaplamasına göre, aylık en fazla düşüş yaşanan grup -%6,71 ile Kırtasiye, en fazla yükseliş görülen grup ise %73,82 ile Elektrik Yakıt ürün grubunda olduğunu açıkladı.

Ocak ayı enflasyon verileri açıklandı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin