ÖHD: Gözaltındaki Gürdeğir 9 gündür işkence görüyor 

featured
service

Haber Merkezi: ÖHD Diyarbakır Şubesi, 9 gündür gözaltında tutulan Sonuç Gürdeğir’in küfür, hakaret ve kaba şiddete maruz kaldığını açıkladı.

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi, İçişleri Bakanlığı’nın 24 Temmuz’da İstanbul’da bir eve yapılan baskında gözaltına alındığını duyurduğu Sonuç Gürdeğir’in işkenceye maruz kaldığını açıkladı. ÖHD’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Müvekkil Sonuç Gürdeğir, 24 Temmuz 2021 tarihinde İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra neticesinde müvekkil çeşitli hak ihlallerine uğramıştır. Belirtmek gerekir ki müvekkil gözaltı sürecinde hem TEM Şube hem de KOM Şube nezarethanesinde kalmıştır” denildi.

YASTIK İŞKENCESİ!

ÖHD avukatlarının Gürdeğir’le yaptığı görüşmeye yer verilen açıklamada, “Müvekkil gözaltına alındığı günden bugüne hem TEM şube hem de KOM şubede yastıksız bırakılmıştır. Özellikle müvekkilin görebileceği şekilde başka bir odaya yastıklar bırakılmak suretiyle müvekkile psikolojik baskı yapılmıştır. Tarafımıza yapılan görüşmelerde ‘yastıklar kirli, yastık yok, yastık vermiyoruz’ gibi farklı gerekçeler ileri sunularak cevapsız kalınmıştır. Aslında yastık verilmemesi, sistematik bir şekilde müvekkile uygulan işkence-kötü muamelenin sonucu olarak karşımıza çıkmıştır” diye belirtildi.

GÖZDE MORLUK

Gürdeğir’in karakolda da ters kelepçelendiği aktarılan açıklamada, “Şube içi her türlü işlem esnasında ters kelepçe uygulanmadığı zamanlarda ise, müvekkil her iki kolu arkadan ters çevrilmiştir. Sürekli bir şekilde müvekkilin kaldığı odanın kapısı tekmelenmiştir. Bu şekilde ‘uyuyamazsın, alçak, şerefsiz’ gibi küfür ve hakaret edilmiştir. 28 Ağustos gecesi gece 22:00 sularından 29 Ağustos sabah saatlerine kadar müvekkilin kapısı aralıksız bir şekilde tekmelenmiştir. Küfür ve hakaret edilmiştir. 30 Ağustos gecesi müvekkil yine kaba şiddet kullanılarak sorgu odasına götürülmüştür. Götürüldüğü odada personeller tarafından işkenceye uğramıştır. Sağ gözü mor ve ekimoz olan müvekkilimiz işkencenin saklanmaması amacıyla patlayan gözünü kameralara tutmuştur. Bu haliyle bile aslında yapılan işkence TEM-KOM şube kamera kayıtlarında mevcuttur” ifadelerine yer verildi.

SUÇ DUYURUSU

Gürdeğir’in gece saatlerinde hastaneye götürüldüğü belirtilen açıklamada, devamla şu ifadelere yer verildi: “Hastanede tutulan rapor işkencenin delili olarak dosya içerisindedir. Ancak hastane personeli müvekkile yüz üstü ve ters kelepçeli olarak iğne yapmıştır. Zaten dayaktan baygın olan müvekkile hastane personeli tarafından gerçekleşen uygulama sistematik işkencenin bir devamıdır. Müvekkile gece-gündüz hissi kaybettirilmek istenmiştir. Hangi şubede nasıl işlem yaptığını anlayamadığını, sürekli küfür hakaret gördüğünü dile getirmiştir. Dönem dönemde uyumaması için yüksek seste müzikler dinletildiğini belirtmiştir. Gözaltının her aşamasında küfür-hakaret ve kaba şiddet sistematik bir şekilde uygulanmıştır. Yaşananlar tam anlamıyla işkencedir. İşkence suçu ulusal ve uluslar arası mevzuatta mutlak yasak olarak tanımlanmıştır.”

Güdeğir’in avukatı, işkence ve kötü muameleden sorumlu görevli personeller hakkında suç duyurusunda bulundu.

ÖHD: Gözaltındaki Gürdeğir 9 gündür işkence görüyor 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin